Vitamín D je jedním z nejzajímavějších vitamínů, které v současnosti známe. Kromě toho, že ho tělu dodáváme z potravy ho získáváme i tím, že se jdeme projít ven. Málokdo ale ví, co vitamín D vlastně všechno umí. My vám to však mile rádi povíme!
Abychom byli zdraví, měli bychom jíst tolik vitamínů, kolik to jen jde. V ideálním případě bychom je měli našim tělům dodávat z nutričně vyvážené stravy, která je zároveň v co nejpřirozenější podobě. (Místo brambůrků proto raději sáhněte po krájené okurce a mrkvi s hummusem.)
Občas se ale stává, že nemáme k vitamínům z nějakého důvodu přístup, nebo v běžné stravě jednoduše nejsou. V takovém případě je musíme přijímat z doplňků stravy a dalších preparátů na posílení imunity a našeho celkového zdraví. (Někdo ale bere vitamíny a minerály na pleť, nehty a na vlasy.) Jedním z vitamínů, se kterými se běžně setkáváme, je vitamín D. Jeho množství ale hodně závisí na slunečním záření, jehož délka a intenzita není po celý rok stejná.
To ale nemění nic na tom, že spousta z nás absolutně netuší, s čím jim může pomoci, jak se projevuje jeho nedostatek a v jakých potravinách se za normálních okolností nachází.
Základní informace o vitamínu D
I když to zní nejspíš trochu zvláštně, vitamín D není (i přes svůj název) vitamín. Ve skutečnosti je to prohormon, který získáváme buď z potravy/doplňků stravy, nebo po vystavení těla slunečnímu záření. Zajímavostí je i to, že ho rozdělujeme na vitamín D2 (ergokalciferol) a na vitamín D3 (cholekalciferol).
O těchto dvou látkách se vedly dlouhou dobu pře. Někteří odborníci se přikláněli k názoru, že vitamín D3 je pro člověka mnohem větším přínosem než vitamín D2. V současné chvíli však panuje názor, že vitamíny D2 a D3 mají stejnou účinnost a kvalitu, takže není nutné upřednostňovat jeden před druhým. (Uvidíme ale, co přinese v této věci budoucnost.)
Jednou z hlavních úloh vitamínu D je udržovat normální stav našich kostí a zubů. Také může mít vliv na prevenci cukrovky 1. typu. (Která je, oproti té 2. typu, vrozená.)
Schopnosti, které má vitamín D v rukávu
Vitamín D toho ale umí mnohem víc. Dokonce tolik, že se dá bez nadsázky říct, že by bez něj nemohla naše těla správně fungovat.
Vitamín D může kromě kostí a zubů ovlivňovat i:
- Imunitní systém
- Funkce mozku
- Zdraví nervového systému
- Zdraví dýchacích cest
- Zdraví kardiovaskulárního systému
Předmětem zkoumání byla i schopnost vitamínu D chránit před chřipkou. Výsledky této studie ale byly nejednoznačné, protože se v některých případech nepotvrdila. Musíme proto počkat na další (a průkaznější) testy.
V minulosti proběhl také výzkum (2019) souvislostí mezi nedostatkem vitamínu D a vznikem preeklampsie a těhotenské cukrovky u gravidních žen. Studie z roku 2013 nicméně varuje před tím, že zvýšený příjem vitamínu D během tohoto období může u narozených dětí zvýšit riziko potravinových alergií. Rozhodně proto není dobré to s vitamínem D během těhotenství přehánět.
Nedostatek vitamínu D
V jednom z výše uvedených odstavců jsme toto téma už trochu nakousli. V některých fázích života (ale i roku) nemusíme mít dostatek vitamínu D. V takovém případě nám hrozí jeho deficit, který se může projevit na našem horším zdravotním stavu.
Některým lidem hrozí nedostatek vitamínu D i kvůli používání vysokého ochranného faktoru. Uvádí se, že krém s SPF 30+ může mít vliv na správné získávání vitamínu D ze slunečních paprsků. Tvorba vitamínu D závisí i na tónu naší kůže. Tmavší fototypy, které zároveň používají vyšší ochranný faktor, se mohou taktéž potýkat s deficitem vitamínu D.
Na nízkou hladinu vitamínu D si dejte pozor i v případě, že vás trápí obezita, nemáte rádi ryby a mléčné výrobky, nebo už máte vyšší věk. (Hodně nebezpečné je to pro ženy, které jsou po přechodu ohrožené osteoporózou.)
Deficit vitamínu D se projevuje:
- Častými nemocemi
- Bolestí kostí
- Bolestí zad
- Špatnou náladou
- Horším hojením ran
- Ztrátou vlasů
- Bolestí ve svalech
- Náchylností ke kardiovaskulárním chorobám
- Nemocemi neurologického rázu
- Potížemi v těhotenství
- Autoimunitními chorobami
- Náchylností ke vzniku některých druhů rakoviny (střeva, prsu…)
Zdroje vitamínu D
Jedním z nejrychlejších způsobů, jak získat vitamín D je čas na slunci. Nemusí jít přitom o žádnou cílenou expedici. Bohatě stačí, když půjdete do města, s dětmi na hřiště, nebo venčit svého psa. Během podzimu a zimy je ale slunečního svitu nedostatek, takže ho musíme doplňovat i z dalších vnějších zdrojů.
Z potravin se vitamín D nachází v:
- Sýrech
- Vaječných žloutcích
- Houbách
- Mase z tuňáka, lososa a makrely
- Sardinkách
Občas ho výrobci přidávají i do jiných typů potravin.
Obvykle jde o:
- Cereálie
- Rostlinná mléka
- Ovocné džusy
V takových případech je ale nutné koukat na informace, které jsou uvedené na obalu výrobku. Buď jsou na přední etiketě, nebo ve složení/v nutriční tabulce.
Jak už bylo řečeno, vitamín D lze brát i ve formě vitamínových a výživových doplňků, které jsou volně prodejné v lékárnách. Než ale nějaký koupíte, zajímejte se o jeho vstřebatelnost a o to, aby byl kombinován s dalšími prospěšnými látkami. (Třeba s vitamínem C, nebo vápníkem.) Jen tak budete mít jistotu, že tělu dodáváte opravdu to nejlepší.
Chodíte pravidelně ven? Nebo dáváte přednost vitamínu D ze stravy a výživových doplňků? Napište nám své preference do komentářů pod článkem.
Každý chce být zdravý a vypadat hezky. Ne vždycky si ale umí sám poradit. Proto jsem tu já, abych vyhledala a sesumírovala všechny potřebné informace za vás. Tak, abyste si z nich mohli vybrat ty, které jsou pro vás v současné době potřeba.
Ve volném čase čtu knihy, testuji kosmetiku a snažím se (alespoň trochu :)) dodržovat zdravý životní styl.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet