Vitamín B 12 – kde ho najdeme a na co je dobrý

Veškeré vitamíny skupiny B se podílí na metabolismu tuků, sacharidů a bílkovin v našem organismu. Vitamín B12 není výjimkou. To pak ovlivňuje náš energetický metabolismus, upevňuje svaly, usnadňuje přeměnu železa a také podporuje chuť k jídlu. Proto se doporučuje při nechutenství.

Vitamín B12 zabraňuje anémii a podílí se na tvorbě červených krvinek. Vitamin B12 je nezbytný pro syntézu nukleových kyselin potřebných pro naši kostní dřeň, která pak produkuje nové krevní buňky. Nejčastější příčinou nedostatku vitamínu B12 je nevhodná skladba stravy. Často chybí vegetariánům a při konzumaci velkého množství alkoholu.

B12

Vitamín B12 neboli kobalamin

Vitamín B12 neboli kobalamin, je součástí souhrnu vitamínů, kterým říkáme B-komplex. Lze jej rozpustit ve vodě a odvádí se z těla ven pomoci moči. Centrálním atomem vitamínu B12 je kobalt.

  • důležitý pro správnou funkci mozku a nervové soustavy
  • potřebný pro krvetvorbu
  • potřebný pro tvorbu buněčných membrán
  • potřebný pro zpracovávání živin
  • snižuje únavu, stres a vyčerpání
  • příznivý vliv na mentální funkce
  • pozitivní vliv na psychiku
  • podporuje chuť k jídlu

Nedostatek vitamínu B 12

Nedostatek vitamínu B12 často doprovází i porucha jeho vstřebávání. Vyskytuje se i po odstranění žaludku. Nejzávažnějším příznakem nedostatku vitamínu B12 je anémie. Vitamín B12 ovlivňuje růst a reprodukci všech buněk včetně mozkových. Při nedostatku se nové nervové buňky netvoří správně a vznikají nevratné změny v organismu. Projevují se zmateností, otupělostí, oslabenými reflexy, brněním, bolestmi svalů a kloubů, závratěmi, změnami nálad, neklidem, poruchami vidění, poruchami paměti, blouzněním, halucinacemi, dezorientací a demencí ve stáří.

Nedostatek vitamínu B12 způsobuje tvorbu vadných krvinek, jejich počet se snižuje a v případě červených krvinek to vede k anémii a únavě. Nízký počet bílých krvinek nás činí náchylnější k onemocněním a infekcím. Pokles počtu krevních destiček snižuje srážlivost krve. Pak se objevuje zvracení, nevolnost, ztráta chuti k jídlu, průjem a podvýživa. Nedostatek vitamínu B12 v těle způsobuje i stres, dlouhodobé psychické vypětí, užívání hormonální antikoncepce a velké množství alkoholu.

Nepřehlédněte:  Anémie - ovlivňuje kromě okysličení orgánů i něco dalšího?

B 12

Vitamín B 12 a sport

Vitamín B 12 je důležitý pro všechny, co dělají kulturistiku a fitness, protože má vliv na fungování L-karnitinu, který usnadňuje spalování tuku v těle. V kombinaci s vitamínem B12 dochází k tomuto procesu mnohem efektivněji. Z molekul krve se přesouvají naše tuky do buněk, kde jsou oxidovány a naše buňky dostávají energii. Pak se tuk neukládá.

Kde najdeme vitamín B 12

Vitamín B12 se vyskytuje téměř výhradně v živočišných potravinách. Obsahují jej i řasy nori, chlorella nebo spirulina. Jde ale o výjimky v rostlinné říši. Podrobné laboratorní rozbory prokázaly, že chlorella obsahuje vitamín B12. Najdeme jej zejména ve štice, játrech a vepřových, hovězích a telecích ledvinách. O dost méně jej obsahuje losos, sleď, makrela a pstruh, králičí, vepřové, hovězí, telecí a kuřecí maso, zrající sýry, vejce, mléko a mléčné výrobky. Obsahují jej i mořské plody, měkkýši a korýši. Můžete si dát i jelítka nebo černou zabijačkovou polévku.

B12

Doporučená denní dávka vitamínu B 12

Z běžné stravy, která zahrnuje i zmíněné živočišné produkty, většinou bez potíží dostanete doporučenou denní dávku, která není nijak vysoká. Doporučená denní dávka je stanovena na 2,4 μg. Vitamín B 12 by se měl přijímat v menších dávkách několikrát denně ve stravě nebo fortifikovaných potravinách obohacených o tuto látku. Nevýhodou je, že se nikdy všechen přijatý kobalamin nevstřebá, ale pouze jeho část. Jeho d ostatek tohoto vitamínu by měly hlídat zejména těhotné a kojící ženy, děti, vegetariáni, vevanu, osoby často konzumující alkohol nebo hormonální antikoncepci.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář