Hormony: ovlivňují hubnutí

Žen a mužů, kteří si přejí shodit přebytečná kila existuje bezpočet. Ne všem se ale jejich snaha opravdu daří. Ne snad proto, že by tomu nepodřídili veškeré své úsilí. V některých případech totiž hrají proti nim jejich vlastní hormony. Co s tím? 

Možná jste si vždycky mysleli, že za hubnutí zodpovídá zdravě vyvážený jídelníček, a především pravidelný pohyb. V životě by vás nejspíš nenapadlo, že za váš váhový přírůstek či nepřiměřený úbytek mohou vaše vlastní hormony.

Hormony: ovlivňují hubnutí

Zatímco stravu i pohyb ovlivníte, u hormonů to nemusí jít vždycky úplně snadno. Ačkoliv jsou součástí lidského těla, nad jejich fungováním nemáme až tak úplně kontrolu.

Jak hormony přesně pracují a jaké patálie vám mohou působit? 

Hormony a jejich vliv na váhu

Možná jste si všimli (či si pamatujete z hodin biologie), že lidské tělo prochází procesem puberty. Tělo dítěte začne růst a pod vlivem hormonů začne dospívat do podoby dospělého člověka. S tím se pojí i časté střídání nálad, deprese, a i další problémové chování.

I když se nejedná o žádný nový poznatek pod sluncem, máme ve zvyku přehlížet to, co nám leží přímo před nosem.

Vlivem hormonů se u obou pohlaví začnou projevovat jejich biologické pohlavní znaky, které jsou velmi často doprovázeny i přírůstkem váhy. Zvlášť u děvčat se jedná o jev velmi obvyklý. Už v období dospívání mají totiž v těle mnohem větší podíl tuku, který je hormonálně aktivní. Jeho množství pak ovlivňuje bezproblémovou a pravidelnou menstruaci či schopnost dívky otěhotnět.

Oproti ženám, u kterých má hlavní slovo estrogen, jsou chlapci vystaveni účinkům testosteronu. Ten je zodpovědný za rychlejší budování svalové hmoty. Kvůli většímu podílu svalů nemají muži tak vysoké procento tělesného tuku. (Ne vždy, ale ve většině případů tomu tak je.)

Tím, že se ženský hormonální systém neustále mění není žádný div, že mají zástupkyně něžného pohlaví mnohem větší problémy s dosažením a následným udržováním tělesné váhy.

Hormony: ovlivňují hubnutí

Největší váhové výkyvy pro ně představuje těhotenství a období kolem přechodu. Ženský metabolismus se výrazně zpomalí a po období klimakteria je už pro řadu žen velký problém udržet váhu na přijatelné úrovni.

Ani muži však nejsou zcela osvobozeni od váhových problémů, které jsou způsobené hladinou testosteronu. Jakmile ho začne ubývat, i oni si všimnou, že jim pas zdobí nechvalně známý tukový prstenec.

Zvláštní skupinou jsou pak muži s větším podílem tělesného tuku. Ten je stejně jako u žen hormonálně aktivní a přímo ovlivňuje mužovu schopnost hubnout.

Hormonální systém ženy

Z výše uvedeného textu je zřejmé, že větší problémy s váhou mají hlavně ženy. Jejich hormonální systém je už od samého počátku předurčuje k vyššímu obsahu tuku v těle. Také ale může zapříčinit marnou snahu přibrat.

Aby bylo možné těmto procesům porozumět, je potřeba znát hormony, které na ženskou váhu působí.

Jde o: 

  • Leptin
  • Kortizol
  • Estrogen

Leptin najdete v tukové tkáni. Zjednodušeně řečeno jde o hormon, který je zodpovědný za váš apetit. Za normální situace tělu signalizuje dostatečné množství tuku v těle, takže není nutné se přejídat. Když ale zhubnete příliš rychle, zbytky tuku vyšlou signál rapidního poklesu. Což vás donutí k nezřízenému přejídání a doplnění tukových zásob. Tuk je velmi důležitý pro řadu některých ženských tělesných funkcí. Tělo se tedy brání svému vlastnímu poškození.

Hormony: ovlivňují hubnutí

O kortizolu jste možná něco slyšela. Jedná se o hormon, který je vylučován během vysoké hladiny stresu. V těchto situacích si nejspíš všimnete zvýšené touhy po něčem tučném, sladkém a vyloženě nezdravém. Není tedy žádným překvapením, že ručička vaší osobní váhy letí strmě vzhůru.

Nepřehlédněte:  Dodržování pitného režimu je klíčem ke zdraví

Neříkáme, že si nemůžete čas od času dopřát něco sladkého. Určitě by k tomu ale nemělo docházet v období stresu. Také se zkuste zaměřit na zdravější životní styl a dostatek spánku. Dlouhodobé vyčerpání totiž touhu po sladkém mnohonásobně zvyšuje.

A nakonec se podíváme na hlavní ženský hormon estrogen. Ten už ze své podstaty slouží k tomu, aby žena otěhotněla, donosila a nakojila dítě. Ať už chcete, nebo ne, tento hormon ženy předurčuje k tomu, že budou vždy mnohem náchylnější k váhovému přírůstku, než je tomu v případě mužských kolegů.

Hormony u mužů

Stejně jako ženy, i muži jsou do značné míry ovlivnění svým hormonálním systémem. Oproti ženám jsou však ve výhodě. Testosteron je po delší čas chrání před nežádoucím přírůstkem váhy.

Muže ovládá především: 

  • Testosteron
  • Kortizol
  • Leptin

Jak můžete vidět, muže ovládají (až na testosteron) naprosto stejné hormony, jako je tomu u žen. Stejně jako ženy mají tendenci k přejídání v případě, že je jejich tělo zaplaveno vysokou hladinou kortizolu. Také jejich tělo dává mozku na srozuměnou hladinu tuku v těle. Jen testosteron a vyšší množství svalů je chrání před větším přibíráním.

Jak na optimální váhu?

Návod na hubnutí pro obě pohlaví není žádným tajemstvím. Jde především o dostatek pestré stravy a o množství pohybu, které tělo přinutíte vykonat. Obě tyto věci do značné míry ovlivňují váš úspěch (či případný neúspěch).

Nyní se ale na celou věc podívejme z hlediska pohlaví.

Aby se žena dostala do formy, kterou bude schopná dlouhodobě udržet je potřeba: 

  • Aby se stravovala podstatně zdravěji
  • Vyhnout se přemíře sladkostí a tuků
  • Cvičit – A tím myslíme pravidelně. Není to fér, ale žena musí při redukci váhy a budování svalové hmoty sportovat intenzivněji.
  • Hubnout pomalu a zdravě
  • Udržovat se v klidu a nevystavovat se stresujícím situacím

Hřešit občas můžete. Oproti mužům se ale nesmíte zapomínat a svůj nový způsob života porušovat. Jinak hrozí, že se brzy dostanete tam, kde jste začala. Případně, že se situace ještě zhorší.

Pokud se bojíte, že se z vás v průběhu cvičení stane kulturistka, vsaďte na tanec, jógu či pilates. Všechen tento pohyb vás protáhne a vaše svaly budou vypadat štíhleji.

Hormony: ovlivňují hubnutí

Pokud jste muž, měl byste:

  • Dostatečně cvičit (především posilovat)
  • Jíst dostatečné množství bílkovin
  • Mít dostatek vitamínu D
  • Být v klidu a nestresovat se
  • Mít dostatečný přísun zinku

Oproti ženám se nemusíte tak hlídat. S vašimi občasnými stravovacími prohřešky si váš rychlejší metabolismus poradí mnohem lépe. Ale samozřejmě, nic se nemá přehánět.

Pro obě pohlaví také platí, že by měla mít dostatečné množství spánku. To je nejen, že uchrání před zvýšenou hladinou stresového hormonu, ale také se sníží chuť na nezdravé a tučné potraviny.

Pokud je ve vaší společné domácnosti dítě, které vás nenechá vyspat, vhodnou variantou je střídání partnerů. Z dlouhodobého hlediska nebude ani u jednoho z nich docházet k nepřiměřené únavě, kterou by pak zaháněli jídlem.

Také není na škodu dítě občas svěřit do péče babičky a dopřát si několik hodin ničím nerušeného klidu. Psychický stav má totiž na hubnutí také lví podíl.

Jak redukci váhy řešíte vy? 

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2023    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

1 komentář u „Hormony: ovlivňují hubnutí“

  1. Dobrý den, prosím vás chtěla bych zhubnout, ale nevím jak na to. Mám 45 let, jedno dítě 11 let, dále mám lehce sníženou funkci štítné žlázy. Měřím asi 168 ale vážím 70,3. Kolem břicha mám pneumatiku, když si stoupnu před zrcadlo bokem, jsem jak v 9. měsíci těhotenství. Nechala jsem si sestavit jídelníček od specialistky, přišel mě bohužel na 3000,-. Jenže je tam jídlo, které zrovna nejím, dále se mi nechcou počítat kalorie, nebo připravovat ty pokrmy. Dále mám hrozně ráda sladké, a nechci se toho vzdát. Patří mezi ně, kavenky, tatranky, kofila, mila, lina, lázeňské trojhránky atd. A dokážu sníst ke kávě hned dva druhy těchto sladkostí. Prosím o radu, jak zhubnout aniž bych se musela vzdát sladkého a nemusela počítat kalorie. Hlavně už nechci žádný jídelníček na míru abych za něj dala nekřesťanské peníze, neboť jsem samoživitelka a navíc bez práce. Za rychlou odpověď moc děkuji. Kotrašová

    Odpovědět

Napsat komentář