Vše co byste měli vědět o bělení zubů

Víte, že bělicí zubní pasty působí většinou jen na povrchu zubů a pomáhají nám spíše jen udržovat vybělení, které nám odborně provedou dentisté? Podívejme se, jak to vlastně s bělením zubů opravdu je.

O výběru bělících past a gelů je vždy dobré se poradit se zubním lékařem. Na zmírnění pigmentace jsou sice lepší než běžné zubní pasty, ale zázraky neumí. Na vybělení zubů často nestačí jejich vyčistění od nánosů a pigmentací stomatologem. Kartáčkem a jemným práškem sody, který je hnán pod tlakem proti zubům, se chrup čistí. Nakonec se nanese bělicí látka na povrch zubů.

Změny barvy zubů

Zuby nám mohou zežloutnout od různých léků, třeba od antibiotik, zejména s obsahem tetracyklinu. Ten totiž zasáhne i hlubší vrstvy zubů. Zuby nám zabarví i některé potraviny, jako je káva, černý čaj, Coca-cola, červené víno, slazené limonády a džusy, čokoláda, borůvky, ostružiny, kečup, sójová omáčka, mrkev, červená paprika a červená řepa nebo kouření. Změny barvy mohou nastat i po úrazech a určitých zubních zákrocích, kdy dojde ke ztmavnutí nebo zrůžovění zubu třeba po odstranění nervu a vyplnění zubního kanálku speciální hmotou. Nadměrné dávky fluóru způsobí hnědé či šedé skvrny. Kolem amalgámové plomby zubní sklovina časem zešedne nebo ztmavne.

Vše co byste měli vědět o bělení zubů

Razantní bělení zubů peroxidem

Někdy je nutné bělení, při kterém se obvykle používají gely obsahující určitý druh 20% až 35% peroxidu. Koncentrovaný roztok se nanese přímo na zuby nebo na speciální plastový nosič připomínající chránič zubů a nasadí se na chrup. Peroxid proniká pod povrch a rozpouští organická barviva ve struktuře zubu. Některé gely se užívají v kombinaci s laserem, plazmovou nebo halogenovou lampou. Světlo totiž zesiluje a urychluje účinky peroxidu. Zákrok trvá přes hodinu. Na šetrnější bělení pak ještě doma můžete použít méně koncentrovaný gel nebo přípravek, který se nechává na zuby působit delší dobu. I tak je třeba používat přípravek alespoň měsíc.

Na co si dát pozor

Bělení pomocí gelu a laseru lze použít pouze na zdravé a precizně ošetřené zuby. Plomby a korunky se nevybělí a po zákroku se často musí vyměnit. Používají se také speciální destičky neboli fazety, které se lepí na zuby nebo keramické korunky. Intenzívní bělení zubů se nedoporučuje ani u obnažených krčků, popraskané skloviny zubů a zvýšené citlivosti dásní. Dásně musí být bez zánětů, krvácení a parodontózy. Po bělení zubů je třeba se vyhnout výše uvedeným potravinám a kouření, protože je povrch zubů po zákroku náchylnější ke vstřebávání barviv. Podstatné je také správné čištění zubů. V průměru vám bělení vydrží 12 až 36 měsíců. Efekt bělení se dá prodloužit i s použitím kvalitní bělicí pasty.

Nepřehlédněte:  Dentální hygiena - vše co byste měli vědět

Jaká jsou rizika bělení zubů

Nesprávná aplikace peroxidů vám může poleptat dásně, vyvolat zánět a narušit zubní sklovinu. Po zákroku může přetrvávat déle přechodná přecitlivělost zubů, která však po aplikaci speciálních přípravků obvykle časem odezní. K dispozici je i speciální zubní pasta snižující riziko vzniku citlivých zubů, která se používá před zákrokem. Starší lidé by měli být u bělení zubů obezřetní, aby to nepřipomínalo spíše nepřirozenou zubní protézu.

Vše co byste měli vědět o bělení zubů

Domácí bělení zubů

Oblíbenou metodou je bělení zubů citronem a jedlou sodou nebo jahodami a solí. Odborníci však tvrdí, že citron i ovocné kyseliny v jahodách zubní sklovinu naleptávají a chrup se ničí. Někdo zase doporučuje čistění zubů popelem, který je vybělí, tak jak to dělali naši předkové. Aby nedošlo k poškození chrupu, navštivte raději odbornou stomatologickou kliniku, která má s bělením dostatečné zkušenosti. Objednejte se raději na bělení zubů v zubní ordinaci. Zuby si můžete doma vybělit i pomocí zubního nosiče zhotoveného na míru.

Odborné bělení zubů

Připravte se na to, že strávíte tak 90 minut v zubní ordinaci. Zubař vám nejprve očistí povrch zubu a následně na chrup opakovaně nanáší bělící pastu a používá speciální přístroje. Pak může přijít na řadu i bělení zubů během noci. Stomatolog vám zhotoví zubní nosiče na míru, do kterých si každou noc před usnutím nanesete speciální bělící gel na zuby. Celý proces může trvat až 30 dní. Během této doby nesmíte kouřit, pít červené víno, kávu ani jíst výše uvedené zabarvené potraviny s výrazným pigmentem, které by mohly narušit proces zesvětlování zubů. Pro dlouhodobější efekt se pak opakuje bělení zubů přes noc pomocí nosiče 1 až 2 dny v měsíci.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář