Melatonin – hormon spánku | Jak ho užívat a nežádoucí účinky

Lidské tělo je ve velké míře ovládáno hormony. Řídí naše sexuální chování a zamilovanost, hlad nebo třeba stres a pocit štěstí. Věděli jste ale, že hormony ovlivňují i spánek? Jelikož hodně lidí vnímá jako lék na spaní melatonin, podíváme se, zda a případně jaká se s ním pojí rizika.

Tělo člověka je rozhodně fascinující. V závislosti na okolních podmínkách se neustále vyvíjí. Nebýt toho, dnes nepracujeme hlavou v kancelářích a nechodíme po dvou. Řada mechanismů nám však zůstala. Za příklad bychom si mohli vzít naše reakce na stres, kdy nám tělo velí bojovat, nebo utéct. I párování většinou probíhá na základě dříve daných klíčů. (A to i když si to často vůbec neuvědomujeme.)

Hodně podobné je to i se spánkem. Sice jsme si už relativně zvykli na ruch aut, nebo na světla pouličních lamp. Nejvíc nám ale dělá dobře tma. V průběhu které může nad naším tělem převzít nadvládu hormon spánku melatonin.

Melatonin

Má melatonin kontraindikace? A jak se projevuje jeho nedostatek?

Co je to melatonin?

Jak už bylo řečeno, melatonin je hormon spánku. Z toho plyne, že je aktivní hlavně během noci. Zajímavé je na něm to, že má schopnost ovlivňovat chronobiologické rytmy. Produkuje ho epifýza. Dále je v souvisejících neuro-orgánech. A také v pohlavních orgánech. Možná to pro vás bude překvapivé zjištění, ale melatonin produkují i rostliny, které se jím brání proti oxidativnímu stresu. Schopnost tvorby melatoninu se postupem věku snižuje. Což může vysvětlovat, proč starší lidé častěji trpí na nespavost

Podle aktuálních domněnek to vypadá, že spolu souvisí i melatonin a rakovina. Snížená hladina melatoninu u pracovníků nočních směn je považována za jeden z možných faktorů, který může vznik této nemoci ovlivnit. 

Jak ho bezpečně užívat – dávkování

Pokud vám lékař povolí užívat přípravky s obsahem melatoninu, měli byste se vždy držet instrukcí, které jsou uvedené na obalu výrobku. A to i přesto, že je možné podle odborných zdrojů (viz zdroje informací) užívat 0,5 – 10 mg melatoninu denně. (Některé uvádí 0,5 – 3 mg.)

Také se obecně doporučuje začít s nižší dávkou melatoninu a v případě potřeby ho přidávat. Ne naopak. Všechny tyto informace mají za cíl předcházet předávkování melatoninem, které neopatrným jedincům reálně hrozí.

Může melatonin vyvolat vedlejší účinky?

Je prakticky jisté, že pokud se takto ptáme, tak někde existuje nějaký háček, na který je nutné brát před začátkem užívání melatoninu v jakékoliv formě zvýšené ohledy. 

Pokud se melatonin užívá správně, je pro zdravou populaci prakticky neškodný. A to jak při krátkodobém, tak při dlouhodobém užívání. Určitě ale není vhodné, aby melatonin užívaly děti a adolescenti, u kterých nebyly provedeny studie. Není tedy jisté, jestli je pro ně melatonin z externích zdrojů bezpečný. 

V případě, že byste na melatonin reagovali přecitlivěle, může se u vás projevit ospalost, závrať, nevolnost nebo bolest hlavy.

Melatonin

Melatonin byste neměli brát, pokud:

 • Užíváte antidepresiva
 • Užíváte léky na ředění krve
 • Užíváte léky na krevní tlak
 • Jste těhotná žena
 • Kojíte
 • Jste po transplantaci

Dále je užívání melatoninu nevhodné pro lidi, kteří užívají sedativa. Nevhodný je i v kombinaci s hormonální antikoncepcí, kofeinem, léky na diabetes, léky na imunitu atd. Jelikož jde o poměrně široké spektrum léčiv, vždy se pro jistotu poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který odborně vyhodnotí, zda je pro vás příjem melatoninu z externího zdroje bezpečný. 

Přírodní melatonin

Melatonin se dá najít i v potravinách. Případně jsou to potraviny, které mají pozitivní vliv na jeho produkci v těle. Které to jsou?

Kdybychom měli udělat stručný přehled, jde o:

 • Goji
 • Vejce
 • Mléko
 • Ryby
 • Ořechy

Z ořechů byste měli preferovat pistácie a mandle. 

Nedostatek melatoninu

Melatonin

Jak už bylo řečeno, v průběhu života produkce melatoninu v lidském těle klesá. Z toho důvodu mohou starší lidé trpět nespavostí. S nedostatkem melatoninu se ale může ve svém životě setkat prakticky každý. Zvlášť velcí cestovatelé mohou trpět JetLagem, během kterého je trápí spavost, nebo nespavost, která je způsobená nadměrným časovým posunem.

Mezi další projevy (které může i nedostatek melatoninu vyvolat) patří:

 • Vysoký krevní tlak
 • Alzheimerova choroba
 • Syndrom dráždivého tračníku
 • Úzkost
 • AHDH
 • Mužská plešatost
 • Perimenopauza
 • Onemocnění kardiovaskulárního systému
 • Porucha spánku
 • Zvonění a pískání v uších
 • Deprese
 • Bolest hlavy

Je to vlastně docela logické. Vezměte si, kolik procesů se v těle odehrává během toho, co spíme. Dochází k celkové regeneraci. Také se obnovují síly. Nedostatek spánku se pojí se spánkovou deprivací, která má negativní dopady jak na pozornost (a třeba i na častější riziko úrazů), tak na celkové zdraví.

Člověk, který nespí, má tendenci jíst nezdravé, ale energeticky hodně bohaté potraviny, které mají za cíl dohnat deficit. Také může docházet k nadměrné konzumaci kávy, energetických nápojů nebo jiných (i hodně škodlivých) stimulantů. Nedostatek spánku je také spojován se slabším imunitním systémem

Je proto pochopitelné, že pokud je lidský spánek dlouhodobě horší, vede to k fyzickému, ale i k mentálnímu strádání, které může vyústit v řadu vážných nemocí. Proto je důležité, abyste své potíže začali řešit dostatečně včas.

Měli jste někdy takové problémy se spánkem, že jste museli sáhnout po externím zdroji melatoninu?

Nepřehlédněte:  Stupně obezity – jaká jsou rizika na jednotlivých stupních?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Melatonin – Melatonin (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/melatonin – Vše o melatoninu (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/melatonin-side-effects – Vedlejší účinky melatoninu (anglicky)

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-940/melatonin – Vše o melatoninu, včetně interakcí (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-melatonin – Jídla pro podporu melatoninu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/melatonin-overdose – Předávkování melatoninem (anglicky)

https://www.perpetualwellbeing.com.au/sleep-insomnia-test/ – Nedostatek melatoninu (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář