Kozlík lékařský: 7 účinků nejen na spánek a stres

Než při problémech s nervy a usínáním zkusíte prášky na uklidnění, možná by stálo za to vyzkoušet kozlíkové kapky, kterým důvěřovaly naše babičky a prababičky. Víte ale, že kozlík nemusí působit jen jako prostředek na zlepšení spánku, ale může vám nabídnout i další zajímavé účinky?

Že se na zklidnění mysli a na podporu spánku dlouhodobě používá meduňka, to jistě dobře víte. U někoho také boduje mučenka pletní a chmel otáčivý. Na plné čáře ale obvykle vyhrává kozlík lékařský, který se přidává do čajů, do tinktur a do nejrůznějších doplňků stravy na podporu zklidnění.

Přečtěte si: Poznejte a vyzkoušejte známé bylinky na spaní

Vzhledem k tomu, že odpočinek je pro nás kvůli duševnímu a fyzickému zdraví velmi důležitý, je pochopitelné, že účinky kozlíku na zklidnění nebude nikdo z nás zpochybňovat. Věděli jste však, že vám ale může jeho užívání nabídnout i mnoho dalších výhod?

Ať už si zvolíte tablety s kozlíkem lékařským nebo čaj, nezaměříme se jen na jeho benefity, ale také na informace o tom, zda má kozlík lékařský nějaké kontraindikace a vedlejší účinky.

Co je kozlík lékařský?

Kozlík lékařský: 7 účinků nejen na spánek a stres

Kozlík lékařský patří mezi oblíbené bylinky na spaní. Řadíme ho mezi léčivé rostliny z čeledi zimolezovitých. Dobře se mu daří i v našich končinách, takže se s ním můžete setkat ve volné přírodě a na zahradách. Určitě si ho všimnete, protože může růst až do výšky 200 cm. Zdobí ho bílé či narůžovělé květy a má charakteristickou vůni. (Která dělá dobře kočkám.)

Benefity kozlíku lékařského

Kozlík lékařský: 7 účinků nejen na spánek a stres

Jak už bylo uvedeno výše, kozlík lékařský vám může nabídnout mnohem širší spektrum benefitů, než je jen podpora spánku, se kterou si ho spojujeme nejčastěji. Proto si uděláme menší přehled toho, s čím můžete v průběhu jeho užívání počítat.

Když se mu rozhodnete dát šanci, může mít pozitivní vliv na:

  • Podporu relaxace
  • Podporu zdravého a klidného nočního spánku
  • Rychlost usínání
  • Redukci stresu
  • Na podporu normálního stavu kardiovaskulárního systému
  • Podporu trávení
  • Podporu kognitivních funkcí

Jak tedy můžete vidět, z jeho užívání může těžit široké spektrum lidí. Na druhou stranu, než po něm sáhnete, měli byste vědět, kdy se mu naopak raději vyhnout.

Tip: Jak rychle usnout?

Kontraindikace kozlíku lékařského

Kozlík lékařský není vhodné párovat s některými léky, z nichž užívání některých je v naší populaci poměrně dost obvyklé.

Například nebude dělat dobrotu, když budete kozlík užívat spolu s léky na alergii. Také by se neměl brát spolu se sedativy, s léky proti úzkosti, s léky na spaní, narkotiky, antidepresivy a s dalšími léčivy, která užíváte kvůli stabilizaci svého duševního zdraví. V neposlední řadě při jeho užívání také zapomeňte na pití alkoholu.

Pokud u vás nic z výše uvedeného nehrozí, pak by mělo být vše v nejlepším pořádku a nemusíte se ho bát.

Kozlík lékařský: 7 účinků nejen na spánek a stres

Má vedlejší účinky?

Obvykle lidé snáší užívání přírodních doplňků stravy s obsahem kozlíku lékařského dobře. Citlivější jedince ale může chvíli potrápit bolest hlavy či svědění pokožky. Obojí by ale mělo být pouze přechodné.

Z bezpečnostních důvodů by se však měly kozlíku lékařskému vyhnout těhotné a kojící ženy, protože některé v něm obsažené látky jsou podezřelé z toho, že by nemusely být bezpečné pro vyvíjející se plod. U dětí by se mělo užívání kozlíku lékařského také nejprve probrat s jejich ošetřujícím lékařem, protože účinek na ně zatím nebyl dobře prozkoumán. V neposlední řadě také není vhodný pro lidi, kteří trpí onemocněním jater nebo alkoholismem.

Jak ho správně užívat?

Jak už bylo uvedeno jednou výše, pokud do některé z těchto kategorií nespadáte, nemusíte se kozlíku lékařského bát. Aby však mělo jeho užívání nejlepší možný efekt, je žádoucí, abyste ho kombinovali s dalšími bylinkami na podporu relaxace a spánku.

Dobrá je například ašvaganda, chmel otáčivý, mučenka, levandule nebo meduňka. To vše jsou bylinky, které vám mohou pomoci konečně usnout a probudit se svěží. 

Máte s užíváním kozlíku lékařského dobrou zkušenost?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář