Ne a ne usnout? Zkuste těchto 7 bylinek na hluboký spánek

Spánek je důležitou součástí našeho každodenního života. Proto nás dovede pořádně potrápit, když ho nemáte tolik, kolik bychom potřebovali. Místo toho, abyste hned sahali po lécích na spaní vyzkoušejte některou z těchto bylinek.

V průběhu spánku se v mozku třídí události předchozího dne. Tělo se v jeho průběhu věnuje i velmi důležité regeneraci. Je tedy v našem vlastním zájmu, abychom spali oněch doporučovaných 7-9 hodin.

Ne vždy je nám to ale umožněno. Náročné dny, v průběhu kterých nevíte, kde vám hlava stojí, nebo dny, kdy pečujete o děti, mohou být tak vyčerpávající, že večer nemůžete zabrat. Potíže vám může způsobit i kupa starostí, které vám přijdou na mysl těsně předtím, než se rozhodnete uložit ke spánku.

Může být cestou vedoucí ke klidnému nočnímu spánku užívání bylinek?

Kozlík lékařský

Mezi stálice, které se doporučují na podporu spánku, patří kozlík lékařský, jehož popularita vzrostla během 18. století. V současné době probíhají studie, které se snaží lépe mapovat účinky této bylinky na lidské zdraví. Ačkoliv vypadají nadějně, výsledky se liší podle dávkování a typu úpravy. Zdá se však, že už jsme opravdu blízko poznání, jak kozlík lékařský užívat, aby nám umožnil každou noc opravdu klidně spát. (V současné době je ale lepší ho z výše uvedených důvodů kombinovat s dalšími bylinkami na spaní.)

Heřmánek

Zajímavostí je, že heřmánek není bylinkou, která by sama od sebe upravovala kvalitu našeho spánku. Mnohem lépe se hodí pro celkové zklidnění, takže vás pak nebudou přepadat černé myšlenky, a vy večer mnohem snáze usnete.

Levandule

Ne a ne usnout? Zkuste těchto 7 bylinek na hluboký spánek

Levanduli máme spojenou jak s krásně fialovou barvou, tak s vysoce zklidňující vůní. Věděli jste však, že levanduli nemusíte používat jenom v rámci aromaterapie, ale v některých případech se dá užívat i vnitřně? V takovém případě se jí dokonce připisují silnější účinky. (Tyto benefity se připisují látce, které se říká silexan.)

Právě silexan při studiích ukázal, že u testovaných subjektů snížil sílu úzkostí a měl pozitivní dopad na kvalitu jejich nočního spánku.

Ašvaganda

Mezi další pomocníky, kteří podpoří váš normální noční spánek, patří bylinka, které se občas říká withanie snodárná. (Většina ji ale bude znát spíš pod jménem ašvaganda.) O ašvagandě se ví, že má pozitivní vliv na redukci stresu a úzkosti. Aby toho nebylo málo, její pravidelné užívání vede i ke kvalitnějšímu a pohodovějšímu spaní. Z toho důvodu by ji měli vyzkoušet všichni, kteří mají problém s nespavostí a se zvýšenou psychickou zátěží, která může souviset buď s hektickým pracovním, nebo osobním životem.

Mučenka

Ne a ne usnout? Zkuste těchto 7 bylinek na hluboký spánek

V některých přírodních doplňcích stravy na podporu spánku objevíte i mučenku. Sama o sobě ale není tak silná, jako například kozlík lékařský, nebo ašvaganda. Z toho důvodu se mnohdy kombinuje s dalšími bylinkami. V takovém případě taktéž dovede redukovat nespavost.

Chmel

Pánové nejspíš zajásají, protože si pití piva “naordinují” jako prostředek na spaní. Nebudeme si z nich ale utahovat, protože i o chmelu se ví, že podporuje spánek. A o to víc, pokud se kombinuje s dalšími bylinkami, mezi které (opět) patří výše zmíněný kozlík lékařský atd. Pozor by si na něj ale měli dát lidé s depresemi, protože je může při užívání zhoršovat.

Ne a ne usnout? Zkuste těchto 7 bylinek na hluboký spánek

Ženšen

Ženšen se považuje spíš za životabudič než za bylinku, která je vhodná na podporu spánku. Jak to tedy je? Pokud se budete držet doporučeného užívání (které se vždy dočtete na obalu výrobku), ženšen může podpořit kvalitu nočního spánku a zmírnit potíže s usínáním.

Co si z toho vzít? Že prvně byste měli vyzkoušet doplňky stravy s bylinkami na podporu spánku. Následně vyzkoušejte změnit prostředí ve vaší ložnici (protože se vám špatně spí třeba kvůli nevyhovující matraci). Pokud ani tohle všechno nepomůže, teprve pak zkoušejte další možná řešení.

Zdroje informací

Nepřehlédněte:  Mučenka a její druhy: Jak pěstovat, jaké mají účinky

https://www.milujspanek.cz/bylinky-na-spani/ – Nejlepší bylinky na spaní (česky)

https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/natural-sleep-aids – Přírodní podpora spánku (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/herbs-for-sleep – Bylinky na podporu spánku (anglicky)

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/moon-milk-ashwagandha – Ašvaganda na stres a spánek (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář