Jste-li těhotná žena, nebo bojujete s permanentní slabostí, je možné, že vám lékař doporučí krevní testy, ve kterých se zjistí, zda vám něco neschází. Řada z nás si přitom vyslechne verdikt, kterým je anémie. Víte, co všechno způsobuje a jak se jí dá předcházet?
Jelikož jsme živé bytosti, potřebujeme kyslík. Ten se po každém nádechu dostane do našich plic a posléze i do všech tělesných orgánů, které díky němu mohou odvádět svou práci. O tento transport se obyčejně starají červené krvinky. Občas se ale stává, že nemají co přenášet. I když by se dalo blahosklonně říct, že si udělají jednou za čas volno, pravdou je, že jde o situaci, která může mít nedozírné dopady na správné fungování našeho těla.
Proto si o anémii řekneme něco trochu víc.
Co je anémie?
Jak už bylo řečeno, anémie je stav, během kterého dochází ke špatnému okysličení vnitřních orgánů a tkání. To je způsobeno tím, že červené krvinky nezvládají svoji primární funkci, kterou je distribuovat kyslík. Často je anémie doprovázená i jejich menším počtem, takže nedokáží stíhat svoji práci.
S anémií se často setkáváme u žen, které mají málo železa. (Celkem běžná bývá i v těhotenství.) Velký podíl na ni má i nedostatečný příjem kyseliny listové a vitamínu B12. V některých případech ale může být anémie spojená i s konkrétním onemocněním.
Mezi taková patří například:
- Endometrióza
- Fibróza kostní dřeně
- Cirhóza
- Onemocněních jater a sleziny
Na anémii může mít vliv ale i velká ztráta krve v důsledku zranění, nebo úrazu, menstruace, operace nebo porod.
Během těhotenství mají vyšší riziko anémie ženy, které:
- Otěhotněly krátce po sobě
- Nemají dostatečný příjem železa
- Měly před otěhotněním velmi silnou menstruaci
- Často zvrací
Symptomy anémie
Anémie má několik doprovodných jevů, z nichž většina není až tak nápadná. Proto se na ni může přijít až ve chvíli, kdy řešíte jiný zdravotní problém.
Mezi typické příznaky anémie patří:
- Bledá pleť
- Zrychlený a nepravidelný tep
- Dýchavičnost
- Bolest na hrudi
- Bolest hlavy
Některé typy anémie mohou doprovázet i průjmy (anémie z nedostatku kyseliny listové), nebo kožní vyrážky (aplastická anémie).
Jak se anémie léčí?
Vzhledem k tomu, že existuje několik typů anémie, liší se i způsob její léčby. Mnohdy stačí, když zvýšíte příjem železa (z jídla, nebo z doplňků stravy). Podobné je to i v případě anémie z nedostatku vitamínu B12, nebo kyseliny listové. Naopak aplastická anémie často vyžaduje krevní transfuze, nebo dokonce transplantaci kostní dřeně. I tak není nutné se její léčby bát.
Prevence anémie
Abyste nemuseli narychlo hasit případné zdravotní problémy, určitě je vhodné věnovat se dostatečné prevenci. Samozřejmě, ovlivnit nelze vše, ale můžete se o to alespoň (v rámci možností) pokusit.
Velkou pomocí pro vás bude:
- Příjem potravin, které jsou bohaté na železo (špenát, zelené saláty, tofu, vejce…)
- Vyřazení veškeré (nepředepsané) medikace, která dráždí žaludek
- Dostatečný příjem potravin, které jsou bohaté na vitamín B9 a B12
Řešili jste někdy anemické stavy? Co vám na ně pomohlo?
Každý chce být zdravý a vypadat hezky. Ne vždycky si ale umí sám poradit. Proto jsem tu já, abych vyhledala a sesumírovala všechny potřebné informace za vás. Tak, abyste si z nich mohli vybrat ty, které jsou pro vás v současné době potřeba.
Ve volném čase čtu knihy, testuji kosmetiku a snažím se (alespoň trochu :)) dodržovat zdravý životní styl.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet