Víte, na jakém principu fungují spalovače tuků?

Neexistuje snad nikdo, kdo by alespoň na chvilku nezatoužil po krásném a štíhlém těle. Ideálně zcela bez práce. I když se vám to může jevit jako sci-fi, opravdu existují způsoby, které vám tuto formu hubnutí umožní. Pojďme se společně zanořit do problematiky spalovačů tuků. 

Kdo se někdy pokoušel zhubnout, ten určitě ví, že se nejedná o nijak lehkou disciplínu. Nejen, že jste neustále pod tlakem z všudypřítomných dobrot a lákadel, ale mnohdy proti vám hraje i vaše vlastní vnitřní nastavení. Stačí, abyste byli, byť i v malé psychické (či fyzické) nepohodě a tělo spustí propracovaný systém akcí, který vás má nasměrovat k nejbližší tabulce čokolády.

K přibývání na váze ale může docházet i kvůli některým onemocněním. V tomto ohledu je nepřítelem číslo jedna vaše štítná žláza. Jakákoliv odchylka v množství produkovaných hormonů může stát jak za výrazným úbytkem váhy, tak za jejím nečekaným přírůstkem. Nakonec nesmíme zapomínat ani na zhoršující se metabolismus, který je silně propojen s postupným stárnutím organismu.

Mohly by být řešením vašich problémů spalovače tuků? To zjistíte v následujících řádcích. 

Co jsou spalovače tuků a jak fungují?

Spalovače tuků mohou být jak syntetické doplňky stravy, tak běžné potraviny, které zakoupíte v obchodě. V případě, že si zvolíte spalovače tuků ve formě doplňků stravy, můžete očekávat o něco větší a rychlejší účinek než v případě, kdy se spolehnete čistě na přírodu.

U většiny spalovačů tuků platí, že pomohou vašemu tělu zvýšit aktivitu vašeho přirozeného metabolismu. Ten je pak schopen spálit více kalorií i v klidovém režimu. Mezi přirozené spalovače tuků v našem těle patří například svaly. Jejich udržování je pro tělo energeticky velmi náročné (potřebují hodně živin a energie). Veškeré potřebné látky pro jejich provoz si tělo bere hlavně z tukových zásob.

Mezi nejčastěji používanými spalovači tuku najdete: 

 • Kofein
 • Proteiny
 • Guaranu
 • L-Karnitin
 • Zelený čaj
 • Konjugovanou kyselinu linolovou (CLA)

Víte, na jakém principu fungují spalovače tuků?

Samozřejmě, nejedná se o celkový výčet spalovačů tuků. Některé z účinných látek však není povoleno prodávat na území EU.

Přírodní spalovače tuků

Možná si říkáte, že z výše uvedeného seznamu látek je zjevné, že obsahuje i některé z přírodních spalovačů tuků. To je sice pravda, ovšem jedná se o seznam nejčastěji používaných látek v synteticky vyráběných doplňcích stravy. Skutečných přírodních spalovačů tuku je mnohem víc.

Víte, na jakém principu fungují spalovače tuků?

Mimo guarany a zeleného čaje se můžete spolehnout na: 

 • Čili papričky
 • Jablka
 • Hrušky
 • Grepy
 • Brokolici
 • Špenát
 • Kimchi
 • Kysané zelí
 • Bílé jogurty
 • Vlákninu
 • Kávu

V některých případech se uvádí, že váš metabolismus bude příznivě reagovat i na sklenici červeného vína. Vzhledem k tomu, že alkohol obsahuje vysoké množství kalorií vám tento typ “diety” spíše nedoporučujeme.

Výhody užívání spalovačů tuku

Ačkoliv si nemyslíme, že je běžné užívání doplňků stravy, které spalují tuk za vás v pořádku, je tu několik výhod, kvůli kterým je dobré o nich přemýšlet.

Spalovače tuku mohou ovlivnit: 

 • Rychlost spalování tuku (která bude výrazně vyšší než jindy)
 • Pokud spolu s užíváním spalovačů ještě cvičíte, kila půjdou dolů jedna báseň
 • V závislosti na účinné látce budete plní energie

Víte, na jakém principu fungují spalovače tuků?

Spalovače tuku mohou výrazně ovlivnit vnímání vás samotných. Pokud vás trápí opravdu velká nadváha, nebo prostě jen nemůžete zhubnout pár kilo navíc, spalovače tuků vám (spolu s cvičením) pomohou dosáhnout vytoužených výsledků. A to se samozřejmě pozitivně podepíše na vašem sebevědomí.

Nevýhody spalovačů tuku

Bohužel, jako u spousty dalších věcí platí, že i spalovače tuků mají několik mínusů. Nejedná se sice o nic vážného, ale i přesto je dobré se nad těmito body zamyslet.

Nepřehlédněte:  Lék na hubnutí Adipex retard: Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Spalovače tuků jsou spojené s: 

 • Jojo efektem
 • Rychlejším přibíráním po jejich vysazení
 • Vybudováním závislosti na nich

Ačkoliv nechceme malovat čerta na zeď, než se pustíte do zobání pilulek, popřemýšlejte nad tím, zda vám užívání průmyslových doplňků za něco stojí.

Jakmile spalovač tuku přestanete užívat, vaše tělo si toho okamžitě všimne. Váš metabolismus bude možná ještě pár dní rychlejší, ale i ten se začne pomalu ale jistě dostávat na své původní hodnoty.

Tělo této situace využije a začne se vybavovat dalšími zásobami tuku pro případ, že by přišel nový váhový úbytek. S tím je spojený i tolik nenávidění jojo efekt.

Také se může stát, že si na pomoc spalovače tuku navyknete tolik, že vám proces přirozeného hubnutí přijde příliš pomalý. Tím se vystavujete riziku toho, že se už nikdy nebudete pokoušet zhubnout pouze za pomoci cvičení či prostřednictvím vyvážené a zdravé stravy. Pokaždé, když budete chtít shodit pár kilo se obrátíte na kouzelné pilulky.

Jsou spalovače tuku bezpečné?

Vzhledem k tomu, že při užívání spalovačů tuku (v syntetické formě) zasahujete do přirozeného metabolismu těla, je potřeba se připravit i na řadu možných nežádoucích účinků.

Mezi těmi figurují: 

 • Zvýšení krevního tlaku
 • Mrtvice
 • Srdeční problémy
 • Úzkosti
 • Nespavost
 • Smrt

I když existuje jen relativně malé riziko toho, že po požití spalovače tuku zemřete, je potřeba na něj brát zřetel. Smrt může hrozit uživatelům, kteří přijdou do kontaktu s nepovolenou látkou. V jiných případech jde o reakci organismu na dlouhodobý stres v kombinaci s dalším zdravotním problémem.

Pokud se bojíte jakéhokoliv vedlejšího účinku, který by na vás mohl mít některý z průmyslově vyráběných léků, poraďte se se svým lékařem. Popřípadě i s výživovým poradcem/osobním trenérem, který by měl mít v tomto ohledu přehled o bezpečnosti jednotlivých látek.

Další tipy pro zvýšení spalování

Úplně nakonec jsme si nechali několik dalších tipů, které vám pomohou nastartovat metabolismus a konečně zhubnout.

Víte, na jakém principu fungují spalovače tuků?

Kila navíc spálíte tak, že do své stravy zařadíte větší množství bílkovin. Vědci vám také doporučí pravidelné popíjení studené vody. Za účinného pomocníka při udržování štíhlé linie platí i pálivé koření. Někteří dokonce nedají dopustit na pravidelnou konzumaci vinegaru. (Ovšem, střídmě.) Dokonce i konzumace zdravých tuků napomáhá k lepší kontrole váhy. Neuděláte nic špatného ani v případě, že do svého jídelníčku zařadíte i potraviny bohaté na železo.

Kdo chce pro sebe udělat ještě o trochu víc, ten by měl pravidelně cvičit a mít dostatečné množství kvalitního spánku.

Shrnutí

Z našeho pohledu existuje spousta lepších cest, jak zhubnout než prostřednictvím průmyslově vyráběných pilulí. Uvidíte, že pokud začnete žít podle zásad zdravého životního stylu a přidáte několik přirozených spalovačů tuku, cesta bude sice o něco delší, ale vaše tělo bude zdravější a výsledek hubnutí vydrží mnohem déle.

Vyzkoušeli jste nějaký spalovač tuku? Napište nám do komentářů. 

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář