Hepatopatie: Příznaky, léčba, dieta a více

Játra jsou velmi důležitým orgánem, který se zabývá produkcí, ale i zpracováním mnoha látek. I když jsou velmi výkonná, jsou také hodně citlivá. Vlivem různých faktorů se tedy lze dopracovat až k hepatopatii. Vše, co by vás mohlo zajímat vám nabízíme níže.

Játra jsou tvrdě pracující orgán, který se významnou měrou podílí na správné funkci metabolismu. Vlivem nemocí, rodinných predispozic či kvůli nevhodnému životnímu stylu ale mohou vypovědět službu. Následná hepatopatie pak pacientům dost ztrpčuje život.

Většinou jde o chronická jaterní onemocnění, která mají hodně podobný průběh. A prakticky všechna mohou skončit cirhózou. Proto je v našem vlastním zájmu vědět, jak se špatná funkce jater projevuje na našem zdravotním stavu. A jak tyto problémy mohou ovlivnit naše další životní směřování.

Příznaky hepatopatie

Játra většinou nebolí. Nebo až do chvíle, kdy se nemoc nedostane do dalšího stádia. A i přesto jsou některé znaky poškození jater velmi nekonkrétní.

Lze se setkat s:

  • Únavou
  • Nechutenstvím
  • Pobolíváním břicha
  • Průjmem
  • Ztrátou hmotnosti
  • Otoky

I přesto, že se vám mohou jevit tyto zdravotní problémy jako banální, je ve vašem vlastním zájmu pravidelně podstupovat preventivní prohlídky, které mohou odhalit počínající zdravotní potíže. V případě, že se vám něco nezdá je taktéž moudré domluvit se s lékařem na dodatečné kontrole vašeho zdravotního stavu.

Léčba hepatopatie

Hepatopatie: Příznaky, léčba, dieta a více
Důležitou součástí léčby hepatopatie je lékařská diagnostika.

Velmi záleží na tom, co ukáže lékařská diagnostika. A také na tom, v jaké fázi je vaše onemocnění jater. Na základě toho vám může lékař doporučit alkoholovou abstinenci, dietu a užívání léků. Pokud je stav jater hodně špatný, v nejtěžších případech podstoupíte transplantaci jater.

Hepatopatie a její dieta

Při jakémkoliv problému s játry (ale i v případě, že zatím žádný problém nemáte) je vhodné upravit jídelníček. Tak, aby měl pacient co nejvíce živin a zároveň svá játra příliš nenamáhal. Je extrémně důležité, abyste vynechali alkohol. A to v jakékoliv míře. Nevhodné jsou i jídla plná tuku a pokrmy, které jsou připravené z mořských plodů a neuvařeného masa (sushi, tatarský biftek, …).

Také byste měli jíst dostatek ovoce a zeleniny, vejce (ale jen v omezeném množství), tofu, nesolená ořechová másla, libová masa bez kůže atd. 

Hepatopatie v těhotenství

Hepatopatie: Příznaky, léčba, dieta a více
Ženy s hepatopatií mohou v reprodukčním věku otěhotnět. Důležité je opět vše probrat s lékařem.

Ženy s hepatopatií mohou v reprodukčním věku otěhotnět. Znamená to nebezpečí? Někdy ano. Pokud víte, že máte onemocnění jater ještě před začátkem těhotenství, je nutné se o plánech na otěhotnění pobavit s vaším ošetřujícím lékařem. Ten následně na základě znalosti vašeho zdravotního stavu těhotenství povolí, či zamítne. Pokud nesouhlasí, neberte to jako útok proti vám. Existuje totiž poměrně vysoké riziko toho, že by vám a plodu nemuselo prospět. A mohlo by pro vás dokonce skončit fatálně. Problém s játry se ale mohou objevit i v průběhu těhotenství. Buď přímo jeho vlivem, nebo proto, že k němu měla žena predispozice. V takové chvíli je důležité, aby se žena podrobila radám a doporučením lékařů.

Hepatopatie typu steatózy

Steatóza je jiný název pro ztučnělá játra. To znamená, že máte játra obalená tukem. Tento stav podporuje vznik zánětů. Které mohou vést ke zjizvení a k následnému selhání. Ke steatóze může docházet kvůli nadměrnému popíjení alkoholu. Jde ale i o následek špatně nastaveného životního stylu.

Chronická hepatopatie

Hepatopatie: Příznaky, léčba, dieta a více
Člověk s chronickou hepatopatií musí dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Onemocnění jater nebývají (až na pár výjimek) krátkodobá. To znamená, že člověk s chronickou hepatopatií musí dodržovat zásady zdravého životního stylu a musí (ve svém vlastním zájmu) chodit na všechna doporučená vyšetření. Jen díky tomu se může odvrátit rychlý progres nemoci.

Difuzní hepatopatie

Tento termín znamená postižení celého jaterního parenchymu. Tento termín ale neříká nic o tom, co tento stav vyvolalo. V takovém případě je nejlepší se obrátit na lékaře, který vyšetření prováděl a požádat ho o doplňující informace.

Léčíte se s hepatopatií, nebo se vám tento problém zatím vyhýbá?

Nepřehlédněte:  Stupně obezity – jaká jsou rizika na jednotlivých stupních?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Neinfekční_chronická_jaterní_onemocnění – Neinfekční chronická jaterní onemocnění (česky)

https://www.healthline.com/health/liver-diseases – Onemocnění jater (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/what-is-the-best-diet-for-cirrhosis-1760062 – Co jíst při cirhóze jater (anglicky)

https://www.healthline.com/health/hepatic-failure – Hepatické selhání jater (anglicky)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6034557/ – Onemocnění jater a těhotenství (anglicky)

https://www.healthline.com/health/fatty-liver – Ztučnělá játra (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář