Ulcerózní kolitida: Léčba, bylinky a dieta

Ulcerózní kolitida je onemocnění zažívacího ústrojí, které může dost zásadně ovlivnit kvalitu vašeho života. Jelikož je vaše zažívání citlivé, je důležité se informovat o tom, co jíst. Strava ale není to jediné, na co byste měli brát při zvládání této choroby ohled, proto se na vše podstatné zaměříme níže.

Ulcerózní kolitida je zánětlivé onemocnění střev, se kterým si není radno zahrávat. Kdybychom měli zjednodušeně popsat podstatu tohoto jevu, dochází k tomu, že se ve vašem vylučovacím traktu začnou dělat vřídky, které se dál šíří zažívacím ústrojím. Nejčastěji zánět začíná v konečníku a postupuje tělem směrem nahoru.

Kromě toho, že se mění pohyb požité potravy, můžete zaznamenat i změněnou četnost vyprazdňování. Diagnostika tohoto onemocnění je velice důležitá, protože vřídky mohou krvácet a vylučovat hnis, což rozhodně nepřispívá k dobrému životnímu pocitu a zdraví.

Má ulcerózní kolitida nějaké novinky v léčbě? A funguje na ni alternativní léčba?

Příznaky ulcerózní kolitidy

Ulcerózní kolitida: Léčba, bylinky a dieta

Začneme tím, že se zaměříme na příznaky ulcerózní kolitidy, kterých byste si měli ve svém vlastním zájmu všímat. Na úvod ale musíme říct, že příznaky tohoto onemocnění se mohou u každého nemocného lišit. Zatímco někdo může pociťovat třeba bolest zad, další člověk mít tento příznak nemusí.

Nejčastěji ale můžete zaznamenat:

 • Bolest břicha
 • Četnější vydávání zvuků při trávení
 • Krev ve stolici
 • Průjem
 • Horečku
 • Bolest konečníku
 • Náhlý úbytek hmotnosti
 • Podvýživu

Aby toho nebylo málo, ulcerózní kolitida může mít i další doprovodné příznaky, které nemusí se zažíváním ani trochu souviset. Jmenovat můžeme třeba bolest kloubů a jejich otékání, problémy s kůží, záněty očí a pupínky a vřídky v ústech.

Příčiny onemocnění

Odborníci se domnívají, že ulcerózní kolitidu způsobuje neobvyklá činnost imunitního systému. Na vině může být dále genetika a vliv životního prostředí.

Diagnostika a léčba

Ulcerózní kolitida: Léčba, bylinky a dieta

Aby mohl lékař potvrdit vaši diagnózu, budete muset projít poměrně detailním vyšetřením, v jehož průběhu vás čeká odběr vzorku krve, test stolice, CT, endoskopie, biopsie a pár dalších vyšetření, která dovedou lékaři jasně ukázat, kde spočívá problém. Následně pak může zvolit nejvhodnější typ léčby.

Když se onemocnění potvrdí, lékař vám doporučí užívání léků. Pokud je situace hodně vážná, není vyloučen ani pobyt v nemocnici, po kterém může následovat operace. Co se týče novinek, čím dál tím více lidem se doporučuje již zmíněná biologická léčba, která byla ještě před pár lety velmi drahá. Počítejte ale s tím, že neexistuje žádná šance na úplné vyléčení. Hlavním cílem lékařů je, aby se podařilo dostat váš zdravotní stav pod kontrolu. (Horší by ale byla asi  rakovina, nebo Crohnova choroba, u kterých bývá léčba i vývoj onemocnění nejistý a poněkud komplikovanější, tak se na to zkuste dívat alespoň trochu sportovně, i když je to v prvních momentech těžké.)

Alternativní léčba

Ulcerózní kolitida: Léčba, bylinky a dieta

Na ulcerózní kolitidu se doporučuje dieta a užívání bylinek. Nemocným se doporučuje především boswellie a enzym bromelain. Léčbu může podpořit i kurkuma a psyllium. V neposlední řadě zvažte užívání kvalitních probiotik. U dětí se o nasazení těchto prostředků nejdříve poraďte s jejich ošetřujícím lékařem.

Co se týče jídelníčku, doporučuje se:

 • Strava s nízkým obsahem tuku
 • Zvýšený příjem vitamínu C
 • Zvýšený příjem vlákniny

Naprostou samozřejmostí je vynechat alkohol a seznámení se s novými recepty. I když to bude z vaší strany vyžadovat mnoho úsilí, věříme, že spolu s lékařem se vám nakonec podaří dostat vaše potíže pod kontrolu.

Znáte někoho, kdo trpí ulcerózní kolitidou?

Nepřehlédněte:  Suchý kašel - babské rady

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis – Ulcerózní kolitida (anglicky)

https://www.healthline.com/health/ulcerative-colitis-take-control/treatment – Možnosti léčby ulcerózní kolitidy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317836 – Jídelníček při ulcerózní kolitidě (anglicky)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3271691/ – Přírodní léčba ulcerózní kolitidy (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář