Stupně obezity – jaká jsou rizika na jednotlivých stupních?

Díváte se na svůj obvod pasu a říkáte si, že pořád nejde o nic tak hrozného? I když vás nechceme strašit, jeho velikost může naznačovat, že vás sužuje obezita. Jak se dělá výpočet nadváhy? A je stejná obezita u žen a obezita u mužů? Na to vše a mnohem víc se podíváme v následujících několika odstavcích.

Ideální obvod pasu je u každého člověka trochu jiný. Hodně záleží na vaší výšce a dalších parametrech, proto pro něj neexistuje žádné jednotné číslo. Problém je v tom, že mnohdy máváme nad svou hmotností rukou i ve chvíli, kdy se to zrovna nehodí.

Jedním z problémů, který se může spojovat s vyšší tělesnou hmotností, je diabetes. Z toho důvodu se rozhodně vyplatí znát příznaky cukrovky, díky kterým včas vyhledáte pomoc lékaře. Hodně nebezpečná ale může být i nemoc dna. Den vám může dále znepříjemňovat třeba i bolavé koleno, které nesnese dlouhodobé zatížení a podobně.

Co způsobuje obezitu? Jaké jsou její stupně? A souvisí spolu nějak obezita a BMI?

Co je obezita?

Stupně obezity – jaká jsou rizika na jednotlivých stupních?

Obezita je termín, který označuje otylost. Ve své podstatě to znamená, že má vaše tělo zbytečně velké energetické rezervy. To by samo o sobě možná tolik nevadilo, negativním dopadem obezity však bývá i zhoršený zdravotní stav. Zajímavostí je, že obezitou nemusí trpět jen lidé, ale například i zvířata. Typicky hovoříme o domácích mazlíčcích a ne o divokých zvířatech, která nemají pravidelný přístup k potravě a mají mnohem větší množství pohybu.

Stupně obezity

Obezita se rozděluje do několika stupňů, na základě kterých dovedeme posuzovat její vážnost.

Obezita 1. stupně znamená, že je vaše BMI v rozmezí 30 až 34,9. Obezita 2. stupně se pohybuje v rozmezí BMI 35 až 39,9. Obezita 3. stupně, které se také někdy říká morbidní nadváha, znamená, že máte BMI nad 40.

Obvykle platí, že čím vyšší stupeň obezity máte, tím je to pro vás organismus horší. Kromě zvýšené hladiny cholesterolu vás mohou trápit potíže s krevním cukrem, špatná pohyblivost, nízké sebevědomí, rychlé zadýchávání a podobně. Některé zdroje také uvádí, že vyšší tělesná hmotnost může mít negativní vliv i na vznik některých druhů rakoviny a na horší plodnost.

Limity měření BMI

Stupně obezity – jaká jsou rizika na jednotlivých stupních?

I když se v dnešní době stále hodně používá měření BMI, tato metoda není za všech okolností spolehlivá. Například lidé, kteří obezitou netrpí, ale mají hodně aktivní svalové hmoty, mohou mít vyšší BMI i přesto, že je lze považovat za štíhlé. (Svaly totiž něco váží.) Pokud se tedy svým životním stylem a zdravotním stavem odlišujete od průměru, nemusí jít o nejspolehlivější ukazatel.

Mnohem lepším řešením je obvod pasu, který zvládnete změřit krejčovským metrem. Jak změřit obvod pasu je velice jednoduché. Pokud jste muž a obvod je větší než 94 cm, pak trpíte nadváhou. U žen je pak nadváha cokoli nad 80 cm.

Co se týče obezity, jde o obvod pasu 102 cm u mužů a o 88 cm u žen.

Rizika obezity pro muže a ženy

V současné době se přichází na to, že obezita může mít na muže a ženy trochu rozdílné dopady. Například zvýšená tělesná hmotnost u žen u nich může zvyšovat riziko vzniku cukrovky 2. typu více než tomu je u mužů. Na druhou stranu, u mužů se s obezitou zvyšuje riziko vzniku onemocnění ledvin a CHOPN.

Vliv obezity na zdravotní stav mužů a žen se stále ještě zkoumá. Vzhledem k dalším negativním efektům na obě pohlaví si však musí dávat na svůj zdravotní stav pozor všichni lidé bez rozdílu.

Rizikové faktory pro vznik obezity

I když si většina lidí řekne, že za nadváhu a obezitu si může každý sám, tak úplně to zase neplatí. Samozřejmě, nemůžeme mávat rukou nad faktory, které souvisí s životním stylem člověka. Na druhou stranu, na vznik obezity má vliv i naše genetika.

Mezi hlavní rizikové faktory řadíme:

  • Vrozené predispozice (pokud mají vaši rodiče nadváhu, pak existuje vyšší riziko nadváhy i u vás)
  • Konzumaci průmyslově zpracovaných potravin
  • Závislost na cukru
  • Reakci těla na inzulin
  • Užívání některých léků (například antidepresiv)

Dá se proti ní bojovat?

Stupně obezity – jaká jsou rizika na jednotlivých stupních?

Nyní se podíváme na zásady zdravého hubnutí, které by vám mohly pomoci se vymanit ze začarovaného kruhu.

V první řadě je hodně důležitá vaše vnitřní výživa, ve které by neměl chybět hořčík, vitamín D3, vitamíny skupiny B a mnoho dalších důležitých živin. Vzhledem k tomu, že se většina z těchto látek nachází v čerstvém ovoci, zelenině, luštěninách, zakysaných a fermentovaných mléčných výrobcích a podobně, snažte se omezit přísun polotovarů a nejrůznějších chuťovek a sahejte primárně po čerstvých ingrediencích. Také se snažte číst složení a vybírejte si takové výrobky, které obsahují jen minimum přidaných látek. (Příklad: Místo sladkého jogurtu s příchutí, ve kterém je spousta cukru a éček, si vyberte kvalitní bílý jogurt bez cukru a doma si do něj nakrájejte čerstvé ovoce.)

Redukci hmotnosti můžete podpořit i tím, že omezíte popíjení sladkých šťáv, alkoholu a čajů a místo nich dáte přednost neslazeným čajům, kávě a vodě. (Kterou můžete ochutit třeba mátou a okurkou.) V neposlední řadě se také naučte připravovat jídla doma, protože pak budete mít dobré povědomí o tom, co pokrmy obsahují a snáze si tak pohlídáte “dietu”.

Co se týče cvičení, s tím začněte spíš opatrně. Nadváha i obezita zatěžuje klouby, proto pro vás hned na začátku nebude příliš dobré běhání. (Protože to už samo o sobě klouby zatěžuje dost.) Váš organismus navíc nemusí zvládnout rychlé tempo. Z toho důvodu si vybírejte například svižnější chůzi a plavání. Oba druhy pohybu pomáhají s hubnutím, ale přehnaně nezatíží váš pohybový aparát. Jakmile se zlepší vaše fyzička a dojde ke ztrátě prvních kil, můžete vyzkoušet i něco náročnějšího.

Dále při boji s obezitou a nadváhou vyzkoušejte:

  • Dostatek spánku
  • Redukci stresu
  • Nastavování realistických cílů
  • Psychologickou podporu (pomoci by vám mohla například terapie)

V neposlední řadě si také uvědomte, že nejde o dietu nebo o krátkodobou změnu životního stylu, ale o kompletní proměnu vašich životních návyků. Po dosažení ideální váhy tedy nesklouzněte ke svým starým zlozvykům.

Samozřejmě, pokud to jinak nepůjde, lékař vám může nabídnout léky na obezitu a injekce na obezitu, vždy jde ale až o krajní řešení, ke kterému se přistupuje až ve chvíli, kdy vše ostatní selže.

Jak tedy vidíte, s obezitou a nadváhou to není úplně jednoduché, když se ale rozhodnete něco dělat, věříme, že se vám je nakonec podaří úspěšně překonat.

Řešili jste někdy se svým lékařem problémy s hmotností? Pokud ano, co vám s nimi pomohlo?

Nepřehlédněte:  Jak na patní ostruhu: Léčba, bylinky, babské rady

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář