Účinky červeného jetele: Na těchto 5 problémů vám pomůže

Zajímáte se o bylinky a rádi byste se o nich dozvěděli něco, co ještě možná nevíte? Speciálně ženy by měly mít na mušce bylinku, které se říká červený jetel nebo také jetel luční červený. Jaké má tato rostlinka použití? 

V průběhu života jsme zvyklí užívat nejrůznější kapsle, které mají ve složení vitamíny a bylinky. Řada lidí důvěřuje tomu, že výrobce ví nejlépe, proč je do své receptury dává. A dál se po výhodách a účincích té které složky dále nijak nepídí.

Pak ale existuje i poměrně početná skupina těch, kteří chtějí vědět o světě kolem víc. Vědí, že učení nebylo součástí pouze školních let, ale aktivně svůj mozek krmí novými znalostmi, které mohou zúročit někdy v budoucnu. Co se týká zrovna bylinky, o které se spolu bavíme dnes, někoho mohou překvapit skvělé účinky jetele lučního na menopauzu.

Použití červeného jetele

Příznaky menopauzy

Účinky červeného jetele: Na těchto 5 problémů vám pomůže

V průběhu menopauzy dochází k významnému kolísání ženských pohlavních hormonů. Následkem toho mohou ženy trpět různě úpornými návaly horka a pocení, které mohou snižovat kvalitu života. Vzhledem k tomu, že červený jetel luční obsahuje izoflavony, které se řadí do kategorie fytoestrogenů (rostlinné látky, které se podobají ženskému estrogenu), může mít jeho užívání v tomto životním období velký dopad na celkovou ženskou pohodu a hormonální rovnováhu.

Na kosti

Snížená hladina estrogenu má další negativní dopad na ženské zdraví. Kosti totiž mají mnohem větší sklon k úbytku kostní hmoty. Takové řídnutí pak vede k osteoporóze a k většímu výskytu nebezpečných a komplikovaných zlomenin. A i s tím by mohl jetel luční pomoci.

Podle malé studie na vzorku žen v menopauze došlo k odhalení, že červený jetel pozitivně ovlivnil kvalitu jejich kostí. Minerální hustota kostí se snížila pouze u těch žen, které užívaly placebo. Na základě této studie se budou provádět další výzkumy, jde ale o dobrý odrazový můstek do budoucna.

Účinky červeného jetele: Na těchto 5 problémů vám pomůže

Cholesterol

Ženské pohlavní hormony mají velký vliv i na to, jak tělo pracuje například s cholesterolem. Z toho důvodu je důležité, aby dámy nezapomínaly ani na zdravější životosprávu, ve které by mělo být více zdravých tuků (olivový olej, avokádo, ořechy a semínka, ryby…) a vlákniny, kterou lze doplnit z čerstvého ovoce a zeleniny či z luštěnin. Opět si ke spolupráci můžete přizvat i červený jetel, protože jiná studie ukázala, že po čtyřech měsících se u žen v menopauze zvedlo množství HDL (hodného) cholesterolu a snížilo množství LDL (špatného) cholesterolu. Jiné výsledky zase poukazují na to, že by červený jetel mohl mít spíš dopad na snížení hladiny triglyceridů v porovnání s placebem.

Zdraví srdce

Se sníženou hladinou cholesterolu poměrně úzce souvisí i zdraví srdce. Pokud mají ženy v menopauze velké množství LDL (zlého) cholesterolu v těle, pak se může nepřijatelně zvyšovat riziko infarktu a mrtvice, což jsou potíže, které si častěji spojujeme především se zralými muži. Samozřejmě ale nezapomínejte na to, že spolu s užíváním červeného jetele by měla jít ruku v ruce i úprava jídelníčku a pohybová aktivita.

Pokožka a vlasy

Účinky červeného jetele: Na těchto 5 problémů vám pomůže

Červený jetel se tradičně používá i jako přírodní prostředek na podporu normálního stavu vlasů a pokožky. Což jsou další oblasti, které mohou vlivem úbytku ženských pohlavních hormonů dost utrpět.

V randomizované studii na 109 postmenopauzálních ženách účastníci hlásili významné zlepšení struktury vlasů a pokožky, jejich vzhledu a celkové kvality po užívání 80 mg extraktu z červeného jetele po dobu 90 dnů.

Další studie na 30 mužích ukázala 13% zvýšení cyklu růstu vlasů (anagen) a 29% snížení cyklu vypadávání vlasů (telogen), když byl 5% extrakt z červeného jetele aplikován na pokožku hlavy po dobu 4 měsíců, ve srovnání se skupinou, která používala placebo.

Opět se musí tyto výsledky potvrdit dalšími studiemi a výzkumy, opět jde ale o velmi slibný odrazový můstek.

Alternativní způsoby použití

Červený jetel se v alternativní medicíně a babských radách občas doporučuje i na další věci. Například na kašel a na dnu. Někdy se také extrakt z této bylinky aplikuje v lidové medicíně na ekzém nebo na vyrážky.

Pokud se však rozhodnete aplikovat extrakt z této rostliny na kůži, nejprve vyzkoušejte na vnitřní straně zápěstí, zda na něj nemáte alergii. Pokud se po několika hodinách od nanesení neobjeví zarudnutí, svědění, vyrážka nebo jiný typ reakce, mělo by být jeho používání bez potíží.

Překvapil vás některý z účinků červeného jetele lučního, nebo je všechny už znáte?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář