5 druhů stomie: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Když se řekne stomie, málokdo si pod tímto termínem představí něco konkrétního. Mnohem častěji se v populaci používá termín vývod, který je nám mnohem jasnější. Kdy se stomie používá? Jak vypadá? A co přesně to vlastně je?

Stomie je technicky vzato uměle vytvořený vývod, nejčastěji z tlustého střeva. To ale není jediný druh vývodu, se kterým se můžeme setkat. V některých extrémních případech navíc může vytvoření extra vývodu v těle zachránit člověku život. Či alespoň zvýšit jeho kvalitu.

Přečtěte si: Vše, co potřebujete vědět o žlučníkových kamenech

Také se v tomto článku podíváme na to, jaká může být příprava na stomii a jakým způsobem se pak o ni máte správně starat.

Co je stomie

Stomie je termín, který označuje vývod dutého orgánu na povrch těla. Tato procedura může být jednou z cest, jak se dá lépe zvládat nějaké zánětlivé onemocnění. Případně se může tímto způsobem řešit stav některých onkologických pacientů. Stomie také může umožňovat přímý vstup do některých orgánů. (Například do žaludku.)

Kdy je potřeba?

Někdy se musí ke stomii přikročit z důvodu léčby onkologického onemocnění či z důvodu zánětlivého onemocnění zažívacího traktu. (Někdy například není možné na sebe po odstranění problematické pasáže napojit vzniklé části.) V případě, že zasahuje do střev či do močového ústrojí, lidé musí k normálnímu vyprázdnění používat speciální (stomické) pomůcky. Zajímavostí je, že i přes případné komplikace nemá v ČR člověk se stomií automaticky status zdravotně postiženého.

Dále může být potřeba po/při:

  • Úrazech
  • Vrozených vývojových vadách
  • Endometrióze
  • Crohnově chorobě
  • Proděravělém střevě

A v průběhu mnoha dalších vážných komplikací. 

Tip: Co je to patní ostruha?

Druhy stomie

Když už nyní víte, co je stomie, můžeme se zaměřit na její nejběžnější druhy, se kterými se můžeme setkat.

Kolostomie – vývod z tlustého střeva (tento druh stomie zahrnuje kolem 60 % případů)

Ileostomie – vývod z tenkého střeva (zahrnuje kolem 30 % případů)

Urostomie – vývod z močových cest

Tracheostomie – vytvořený otvor v průdušnici pro zprůchodnění dýchacích cest

Gastrostomie – vývod z žaludku

Existuje ale například i vývod z ledviny či vývod z jícnu.

Jak se na stomii připravit

5 druhů stomie: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Vzhledem k tomu, že tento zákrok velmi ovlivňuje dosavadní fungování jedinců, pokud je to možné, kromě fyzické stránky by se měla dočkat péče i psychika. A to i přesto, že se stomií je možné žít plnohodnotný život. Zcela přirozeně je také důležité, aby lidé se stomií ve zvýšené míře dbali na hygienu. Zásadní je i to, aby ke stomii přistupovali pečlivě a jemně. Není například žádoucí, aby kolem vývodu došlo k poranění kůže. Dále se musí člověk se stomií naučit, jak se má správně hýbat, protože například nelze normálně zatěžovat břišní dutinu. (Problém tedy může způsobovat i obyčejné vstávání z postele.) Minimálně na začátku by také lidé se stomií neměli zvedat těžká břemena.

Přečtěte si: Co je endoskopie?

Nepřehlédněte:  Jak bojovat s bradavicemi

Jak se o stomii starat?

5 druhů stomie: Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Počítejte s tím, že budete potřebovat speciální přípravky pro ošetření a očistu vývodu a jeho bezprostředního okolí. Z hlediska osobní hygieny se pak rozhodně doporučuje sprchování místo koupání.

K očistě vývodu by mělo dojít vždy po odstranění sáčku. Po umytí pak nezapomeňte kůži šetrně otřít čistým ručníkem. (Pozor, místo se nesmí agresivně přejíždět či drhnout.) S lékařem či lékárníkem pak můžete probrat, jaké můžete používat tělové mléko, které budete po očistě aplikovat jako ochranu před vysušováním a pnutím. Pak nalepte další podložku či sáček.

V průběhu každodenního života pak také myslete na:

  • Nošení náhradních sáčků
  • Průběžnou kontrolu možných netěsností
  • Zvýšený přísun tekutin

Znáte někoho se stomií? Případně, máte s ní nějakou osobní zkušenost?

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář