4 tipy, jak přirozeně zvýšit hladinu estrogenu u žen

Menopauza je pro mnohé ženy velkým strašákem, protože její příchod obvykle doprovází široké spektrum nežádoucích projevů. Prvním stádiem je premenopauza, v jejímž průběhu může docházet k prvním, avšak málo patrným, změnám, které se postupem času zhoršují. Mohou pomoci bylinky na menopauzu? A jak se nedostatek estrogenu v organismu žen projevuje?

Ať už na to máme jakýkoliv názor, faktem je, že ženské tělo je v průběhu života do velké míry ovládáno hormony, které umožňují počít, donosit zdravé dítě a následně ho kojit. Tento proces se neustále opakuje, a to až do doby, kdy udeří klimakterium.

Zatímco příznaky nedostatku progesteronu nejsou ve společnosti až tak diskutované (a který je přitom důležitý pro udržení těhotenství), o nedostatku estrogenu se sice mluví víc, ale mnoho žen tápe v tom, jak takovou situaci mají správně řešit. Jelikož mezi příznaky menopauzy patří například návaly horka, pocení v noci, nespavost, rychlejší bušení srdce, náladovost, přibírání, nechuť na sex a nedostatek energie, je důležité se dostatečně informovat o všech existujících možnostech, které mohou zvýšit váš životní komfort.

Potraviny na podporu estrogenu

4 tipy, jak přirozeně zvýšit hladinu estrogenu u žen

V tomto ohledu budeme hovořit hlavně o takových, které obsahují fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou látky rostlinného původu, které mají podobnou strukturu jako ženský pohlavní hormon estrogen. V souvislosti s nimi se často hovoří o lignanech a isoflavonech. Tyto látky mohou pomáhat udržovat normální hladinu cholesterolu, normální stav kostní hmoty a další, takže pro ženy v pokročilém věku je jejich příjem jednoznačně žádoucí.

Co se týče konkrétních potravin, zkuste:

 • Sóju a výrobky z ní
 • Lněné semínko
 • Sezamové semínko
 • Luštěniny (například cizrnu)

Vitamíny a minerály

Na normální hladinu estrogenu v těle mají pozitivní vliv i některé vitamíny a minerály, které jsou důležité i kvůli udržování dalších tělesných procesů.

Mezi největší pomocníky patří:

 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamín D
 • Bór

Pokud si tedy chcete ulevit od nepříjemných příznaků menopauzy, kromě fytoestrogenů byste měly pracovat i na doplnění těchto klíčových látek.

Bylinky na menopauzu

4 tipy, jak přirozeně zvýšit hladinu estrogenu u žen

Metoda, se kterou jste se už v průběhu času už nejspíš seznámily, je používání bylinek na menopauzu, které mohou mít také pozitivní vliv na podporu normální hladiny energie, na lepší koncentraci, na sexualitu a na celkovou duševní pohodu. Které to ale jsou?

Mezi nejznámější spojence menopauzálních žen patří červený jetel, ploštičník hroznatý, drmek obecný, ženšen pravý, len setý, smldinec chlupatý a další. V úvahu může připadat i kozlík lékařský, který se spojuje s podporou duševní relaxace a spánku, který může mít v tomto životním období zhoršenou kvalitu. 

Případně vám může pomoci i třezalka tečkovaná, která se považuje za přírodní antidepresivum, které může podpořit lepší náladu. Dávejte ale dobrý pozor, kdy po ní sáhnete. V případě, že patříte mezi uživatelky hormonální antikoncepce, vyhněte se jí obloukem, protože může způsobit její selhání. (Jelikož otěhotnět můžete, byť s malou pravděpodobností, i ve vyšším věku, rozhodně se to nevyplatí riskovat.)

4 tipy, jak přirozeně zvýšit hladinu estrogenu u žen

Přípravky na menopauzu (doplňky stravy)

V neposlední řadě můžete vyzkoušet i přírodní doplňky stravy na menopauzu, které vám mohou nabídnout poměrně pestré kombinace látek, jež se ve svých účincích podporují navzájem. Nejlepší však bude, když si zvolíte takový doplněk stravy pro ženy, který obsahuje komplex několika složek. Ty jednodruhové by nemusely na sílu vašich potíží stačit.

Řiďte se i tím, zda kombinují bylinky na menopauzu i s vitamíny a dalšími látkami, které mohou podpořit normální stav kostí, vlasů, pokožky atd.

V jejich složení hledejte:

 • Vitamín K2
 • Vitamín D3
 • Vápník
 • Hořčík
 • Vitamíny skupiny B
 • Zinek
 • Drmek obecný
 • Červený jetel
 • Anděliku
 • Ploštičník hroznatý
 • Ženšen pravý
 • Macu peruánskou

A mnoho dalších, včetně látek, o kterých jsme mluvili výše, a případně i DHEA. Také počítejte s tím, že doplňky stravy s obsahem všech těchto látek budete muset užívat dlouhodobě. Jejich účinek se totiž obvykle projeví až s postupujícím časem.

Úspěšnost své mise si můžete pojistit ještě tím, že učiníte další změny životního stylu, které jsou důležité pro celkové zdraví a pohodu. Skvělou volbou může být hormonální jóga. Také pomáhá dostatečně dlouhý spánek, redukce stresu a zdravější jídelníček. V případě, že vás trápí vaginální suchost, řešením může být používání lubrikantu, který vám pomůže snížit tření při intimních chvílích. Jak tedy vidíte, řešení existuje, takže se ani ve zralém věku nemusíte zbytečně trápit.

Zdroje informací

Nepřehlédněte:  Ulcerózní kolitida: Léčba, bylinky a dieta

https://www.wikiskripta.eu/w/Fytoestrogeny – Fytoestrogeny (česky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/low-progesterone – Nízká hladina progesteronu (anglicky)

https://www.everlywell.com/blog/womens-fertility/how-to-increase-estrogen-naturally/ – Jak zvýšit estrogen (anglicky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/how-to-increase-estrogen – 12 tipů na zvýšení estrogenu (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář