Trypofobie: Skutečně existuje? Jak se ji lze zbavit?

Pokud trpíte arachnofobií, máte panickou hrůzu z pavouků. Také můžete mít sociální fobii, která vám znemožňuje mluvit, nebo jíst před jinými lidmi. Případně máte tokofobii, která je strachem z těhotenství a porodu. Už jste ale někdy slyšeli o trypofobii?

Každý z nás se něčeho bojí. Jde o přirozený jev. Většinou si u toho vzpomeneme na nějakou negativní zkušenost, která nás nutí si dávat větší pozor. Pak jsou tu ale fobie, které v nás vyvolávají strach i přesto, že naše obavy nepramení z reálného základu. (Ženy s tokofobií nebyly těhotné, ani nerodily, lidé s arachnofobií nebyli nikdy v kontaktu s pavoukem atd.) 

Trypofobie: Skutečně existuje? Jak se ji lze zbavit?

Zatímco některé druhy fobií jsou známé a oficiálně uznávané, jiné jsou pro řadu z nás jako z říše sci-fi. Buď se o nich příliš nemluví, nebo jsou tak bizarní, že neznáme ze svého blízkého, ale ani širokého okolí nikoho, kdo by na ně trpěl.

Právě to je případ trypofobie.

Co je to trypofobie

Trypofobie je fobie z materiálů, ve kterých jsou přítomné dírky, které jsou blízko u sebe. Jako příklad si můžeme vzít jahodu, ve které jsou prohlubně, které jsou zaplněné semínky. Zatímco většina z nás tento fakt nijak neřeší, člověku s trypofobií by mohl i jen pohled na jahody působit značné problémy. 

Je trypofobie nemoc?

Ačkoliv mohou mít někteří lidé s trypofobií skutečný problém, ve skutečnosti se nejedná o uznanou fobii. Je to dáno do velké míry i tím, že o ní víme jen velmi málo. Nemáme ani mnoho poznatků a studií, ze kterých by mohli odborníci vycházet. 

Jak se zbavit trypofobie

Trypofobie: Skutečně existuje? Jak se ji lze zbavit?

Vzhledem k tomu, že nejde o oficiální fobii, je pravděpodobné, že se s ní budete muset nějak poprat sami. (Případně za pomoci hodně osvíceného specialisty.) První věc, kterou byste měli udělat, je to, že se pokusíte vyhnout spouštěčům vašich nepříjemných pocitů.

Může jít o:

  • Jahody
  • Hmyz a jeho fotografie (spouštěčem může být velké množství očí)
  • Granátová jablka
  • Bubliny

Ale třeba i o různé druhy materiálů, jako jsou třeba mycí houby, které mohou mít velké množství děr. 

Trypofobie: Skutečně existuje? Jak se ji lze zbavit?

Dále pomáhá, pokud o svých problémech začnete mluvit s ostatními lidmi. Jelikož lidé s tímto typem fobie mohou být vůči svému okolí uzavření, nejlepší pro ně bude návštěva psychologa. Případně ve svém okolí vyhledejte blízkého člověka, kterému věříte a požádejte ho o podporu a pomoc. Jakmile se osmělíte, bude pro vás jednodušší mluvit o své zvláštnosti i s novými lidmi. Pokud je váš stav opravdu vážný, psycholog vás může poslat za psychiatrem, který vám předepíše sedativa. Hodně nápomocné mohou být i různé techniky na zvládání stresu. Například mindfulness, nebo vědomé dýchání

Nic nepokazíte ani tím, že budete dostatečně spát a zdravě jíst. Také omezte příjem kofeinu, který by mohl vaši úzkost ještě prohloubit. 

Znáte někoho, kdo trpí neobvyklou fobií?

Nepřehlédněte:  Alzheimerova choroba a léčba: Mohou pomoci alkaloidy sněženek?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/trypophobia – Trypofobie: Je reálná? A co ji spouští? (anglicky)

https://www.verywellmind.com/trypophobia-4687678 – Trypofobie: Strach z děr (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/trypophobia-101-beginners-guide/ – Vše, co potřebujete vědět o trypofobii (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář