Pokud jste u lékaře absolvovali stěr nebo jinou prevenci rakoviny a přijdou vám špatné výsledky cytologie, pravděpodobně se s vámi na několik vteřin zatočí celý svět. Než ale začnete propadat panice, že umřete na rakovinu, zjistěte všechny informace, které byste měli vědět.
Výsledky cytologie mají stupnice, podle které lékaři dovedou určit, jakým směrem se ubírá váš zdravotní stav. I když nemusí vyjít úplně dobře, automaticky to neznamená, že jste v ohrožení života. Cytologie děložního čípku, která se provádí při každé gynekologické prohlídce, může naznačit, že jsou na čípku viditelné změny, ale pokud nejsou velké, lze je řešit kontrolním stěrem v horizontu několika týdnů. Když další výsledek nedopadne dobře, teprve pak může lékař zahájit léčbu. (Samozřejmě, neplatí to vždy, cytologie s výsledky 2 a 3 totiž znamená vážnější problém, který s vámi bude doktor nejspíš řešit hned.)
Co dalšího byste měli o cytologii a jejím fungování vědět? Na to se podíváme v následujících několika odstavcích.
Co přesně sleduje cytologie?
Cytologie je obor, který zkoumá buňky. Jelikož pracuje s jejich detailní znalostí, často se využívá v lékařství. Po odběru se vzorek pošle k analýze a pokud se v průběhu zkoumání objeví nějaké nečekané změny, může to pacientům zachránit i život. (Mnoho problémů se dá totiž tímto způsobem zachytit už v počátečních stádiích, kdy nemusí mít žádné další projevy.)
Co se týče základů klinické cytologie, ty sahají až do roku 1838, kdy došlo k prvnímu popisu rakovinotvorného bujení. Následně se podařilo odlišit karcinom od sarkomu (rozdíl je v tom, že jeden zasahuje podpůrné tkáně a druhý epitel). Cytologie se pak významně posunula díky zdokonalování mikroskopů a dalších metod zkoumání.
Kde se používá?
S cytologií se setkáváme v mnoha medicínských oborech. Tradičně se provádí stěr při gynekologických prohlídkách (některé ženy si mohou stěžovat na krvácení po cytologii, ale nemusí to spolu nutně souviset, protože ranka může vzniknout i zavedením jiných nástrojů, krvácení může souviset s ovulací a podobně).
Dále se používá při vyšetření:
- Urologického ústrojí
- Štítné žlázy
- Uší
- Očí
A podobně. (V některých případech se jí říká biopsie, kdy dochází k odběru vzorku tkáně, který se následně podrobuje zkoumání.) Ke zkoumání se posílají i odebraná mateřská znaménka, která vám odstraní váš kožní lékař. (Například kvůli podezřelým změnám.)
Co mám očekávat?
Většinou je odběr vzorku pro cytologii bezbolestný. (Například i kvůli tomu, že se mohou při odběru používat anestetické prostředky, například při odstranění znaménka, nebo při biopsii, která vede jehlu pod kůži.) Z toho důvodu nemusíte při přípravě podnikat nic speciálního. V případě, že by od vás bylo něco potřeba, lékař by vám o tom řekl s předstihem.
Jakmile dojde k odběru vzorku, lékař ho pošle do laboratoře, se kterou spolupracuje. Tam se vzorek zkoumá pod mikroskopem a sleduje se, zda jsou na něm patrné nějaké změny. Tento proces obvykle nějakou chvíli trvá, takže nečekejte výsledky do druhého dne. Jakmile jsou dostupné, laboratoř je pošle zpět lékaři, který je založí do vaší karty, a to ať už byla cytologie v pořádku, nebo byly ve vzorku patrné nějaké patologie.
V případě, že cytologie poukazuje na nějaký vážnější problém, lékař vám při sdělení výsledků nastaví nejvhodnější způsob léčby a pravděpodobně vás bude i bedlivěji sledovat. (To může zahrnovat další dodatečná vyšetření a častější preventivní prohlídky.)
Proč je cytologie žádoucí?
Ačkoliv se hodně lidí cytologie a jejích výsledků bojí (protože nikdo z nás nechce slyšet, že má náběh na rakovinu, nebo už jí dokonce trpí), ve skutečnosti je takovým darem z nebes.
Mezi benefity cytologie patří:
- Malá invazivnost
- Menší bolestivost a nepohodlí (než kdyby kvůli vyšetření museli lékaři plánovat velký zákrok)
- Menší riziko komplikací
- Upřesnění vašeho zdravotního stavu
V neposlední řadě, včasně provedená cytologie může znamenat velký náskok, protože lékař vás může začít léčit už při náznaku vážných zdravotních problémů. Asi nemusíme říkat, že v případě rakoviny vám může tato rychlá intervence zachránit život.
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Cytologie – Cytologie (česky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/327199 – Krvácení po cytologii děložního čípku (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/diagnostics/21714-cytology – Vše o cytologii (anglicky)
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na iFarmacie.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet