Potničky nebo pouhá vyrážka? Jak je poznat a jak léčit

Když na kůži pozorujeme bouličky, puchýřky či zarudnutí, většinou zpozorníme. Jde totiž o příznak, že tělo bojuje s infekcí, nebo třeba s alergenem. Co když se ale podobné projevy na kůži objeví u vašeho miminka? Tak hlavně nepanikařte. Může jít o obyčejné potničky.

Když se vám narodí dítě, s velkou pravděpodobností ho začnete velmi bedlivě sledovat. Nemá teplotu? Nemá hlad? Není mu zima? Nebo neprojevuje nějaké jiné nepohodlí, nebo potřeby? Určitě budete souhlasit, když řekneme, že je to (alespoň v počáteční fázi) dost složité.

Někdy jsme to ale my sami, kdo má problémy. Naskáče nám podezřelá vyrážka a my nevíme, jestli je to normální, nebo se máme při nejbližší příležitosti poradit s naším ošetřujícím lékařem. Samozřejmě, projevy těla se nevyplatí podceňovat. Na druhou stranu je důležité zachovat chladnou hlavu. Protože často může být na vině něco, co je zcela normální.

Potničky nebo pouhá vyrážka? Jak je poznat a jak léčit

Jak je to v tomto případě s potničky?

Potničky, nebo vyrážka? – Jak správně poznat potničky

Na světě existuje nepřeberné množství kožních reakcí. Včetně jejich spouštěčů. Ne každý pupínek nebo vyrážka je tedy zcela bez rizika. (Problémové jsou spalničky, neštovice, spála, pátá a šestá nemoc…) 

Jedním z vodítek, které vám může pomoci rozeznat, zda jste vy, nebo vaše dítě nemocné, je to, že potničky se často dělají v teplém a hodně vlhkém počasí. V podstatě se stane, že v takové chvíli dojde k blokaci pórů v kůži, které kvůli tomu nemohou vykonávat svoji primární funkci. (Tedy, odvádět pot.) Kvůli tomu se pór i viditelně nafoukne. Nebývá ale zarudlý a nemá ani žádnou čepičku. Jako je tomu třeba u akné.

Děti a potničky

Potničky nebo pouhá vyrážka? Jak je poznat a jak léčit

U dětí jsou potničky relativně časté. Pokud jsou totiž ještě malé, tak nemají ještě tak vyvinutou termoregulaci. Potničky se u dětí nejčastěji vyskytují na krku. Dále také v podpaží, na loktech nebo na stehnech.

Dospělí a potničky

I když mají dospělí mnohem lepší termoregulaci těla, nelze vyloučit, že se potničky někdy vyskytnou i u nich. V takovém případě se nejběžněji sdružují na místech, kde dochází ke tření. Typicky jde třeba o podpaží, nebo o stehna, která se dotýkají navzájem. 

Co pomáhá na potničky?

Potničky ve většině případů samy zmizí. Samozřejmě ale můžete podniknout několik kroků, které mohou tento proces urychlit. Ne ale v případě, že je přítomná zimnice, horečka a bolest. V takové situaci na nic nečekejte a vyhledejte lékaře. 

U dětí

Potničky nebo pouhá vyrážka? Jak je poznat a jak léčit

Aby se dítě trochu ochladilo, můžete mu dopřát příjemně vlažnou, či chladnou (ale ne ledovou!) koupel. Smysl má i větrák, který dáte do dětského pokoje a necháte ho chvíli ochlazovat vzduch. (Neměl by ale mířit přímo na dítě, jinak by se mohlo nachladit a mohlo by mu to být i nepříjemné.) 

Dobrou alternativou je i to, když se rozhodnete dítě do něčeho převléct. Ideálně by mělo jít o oblečení, které je volné a je vyrobené z přírodních (dobře prodyšných) materiálů, které umožňují kůži lépe dýchat. Zvážit lze i přiměřený příjem tekutin.

U dospělých

Pokud trpíte potničky v dospělosti, zkuste si udělat koupel s ovesnými vločkami, které by měly přispět ke zklidnění kůže. Pokud ovesné vločky doma nemáte, přípustná je i koupel s Epsomskou solí. Dospělý se nemusí bát ani aplikace gelu s aloe vera, které má schopnost zvláčňovat a zklidňovat. 

Samozřejmě ale můžete vyzkoušet i některý z tipů, který jsme uváděli u dětí. Tedy, převléknete se do něčeho, co je volnější a tělo v tom lépe dýchá. Smysluplné je i doplňování tekutin a setrvání v chladnějších prostorách s klimatizací, nebo s větrákem. 

Potničky by měly díky těmto opatřením zmizet v řádu několika dní. 

Dělají se vám, nebo vašim dětem potničky?

Nepřehlédněte:  Herpangína u dětí: Příznaky, léčba – jak si poradit

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/heat-rash-pictures-remedies – Potničky (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/181512 – Potničky: Symptomy, léčba a příčiny (anglicky)

https://www.healthline.com/health/heat-rash-home-remedies – Domácí prostředky na potničky pro děti a dospělé (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář