Jak se zbavit lupenky

Lupénkou neboli psoriázou u nás trpí téměř půl miliónu lidí. Léčba této autoimunitní choroby, je celoživotním během na dlouhou trať. Čím hůř se nemocný cítí, tím horší projevy má nemoc. Psychika a životní styl hraje stejně důležitou roli jako péče o pokožku a složení jídelníčku.

Lupénka neboli psoriáza se zatím nedá zcela vyléčit, ale dají se úspěšně mírnit její projevy. Lupénka je velmi nepříjemné onemocnění. Pokožka svědí tak, že si ji pacienti snadno rozškrábou až do krve. Svědění se pak mění v bolest. Nejhorší je ale psychika. Mnoho lidí se nemocných štítí, i když není nakažlivá. Nemocní nosí dlouhé rukávy i ve vedrech a od společnosti se zcela izolují.

lupenka

Lupénka neboli psoriáza

Jde o takzvanou psychosomatickou chorobu, pacienti jsou z ní nervózní a ve stresu a stav se zhoršuje. Přirozený proces rohovění kůže je u psoriatiků 7x rychlejší než u zdravých lidí a na povrchu pokožky vzniká šupinatá ložiska.

Jak se starat o pokožku

Důležité je kůži neustále promazávat speciálními mastmi a krémy. Léčebnou metodou je fototerapie UV zářením. U středně těžké až těžké formě lupénky, kde lokální léčba a fototerapie nezabírá, se používá systémová léčba. Podávají se léky na potlačení činnosti imunitního systému, tedy kortikoidy. Pokud to nezabírá, používá se biologická léčba, která v konkrétním místě tlumí zánět v časné fázi.

lupenka

Spouštěče nemoci

Hlavní spouštěč je stres. Psychoemocionální stres je jeden z nejzásadnějších. Stres je v těle aktivován spoustou faktorů, tedy nejen psychicky, ale i chemikáliemi, infekcemi, těžkými kovy, elektromagnetickým smogem, nedostatkem výživných látek, poruchou hormonálního systému a neurotransmiterů.

Celostní medicína

Ke zlepšení stavu přispívá i změna životního stylu. Je třeba poslouchat tělo, zdravě jíst, dostatečně dlouho spát, vyhýbat se stresu, pravidelně cvičit a sportovat na čerstvém vzduchu a využívat výživové doplňky a přírodní léčiva. Autoimunitní a kožní onemocnění se řeší zaměřením na trávicí trakt a játra. Je třeba vyloučit ze stravy vše, co dráždí a doplnit vše, co naše tělo postrádá. Základem je pestrá a vyvážená strava, hlavně antioxidanty a nenasycené mastné kyseliny.

Nepřehlédněte:  Laryngitida - jak jí léčit

Co vyloučit a omezit

Vyloučit uzeniny, pšenici, citrusy, kečup, čokoládu a barviva v potravinách. Omezit tučné maso a masné výrobky, potraviny s přidaným cukrem, sladké limonády, sladkosti i sladké pečivo. Nadměrný příjem cukru vyživuje kvasinky a plísně. Vyhnout se kávě, tvrdému alkoholu, vínu, kouření a zakouřeným prostorám.

Co naopak prospívá

Příznivý vliv mají protizánětlivé omega-3 mastné kyseliny z tučných ryb, jako je losos, tuňák, sardinky a makrela, ve lněném semínku a vlašských ořeších, ale i semíncích a ořeších obecně. Proti volným radikálům a oxidačnímu stresu způsobujícím zánětlivé procesy v kůži je třeba dostatečný přísun přírodních antioxidantů, vitamínu E, C, D, betakarotenu, selenu a zinku. Důležité je ovoce a zelenina a šťávy z nich. Lecithin udržuje normální stav jater a kvalitu pokožky.

lupenka

Duševní pohoda

Pravidelně relaxujte a dělejte to, co vás těší. Dopřejte si dostatek pohybu a otužujte se. I každodenní půlhodinová procházka na čerstvém vzduchu má velkou moc. Pomůže i pravidelná dávka vitamínů a minerálů. Klíčová je silná imunita. Výborná je lázeňská péče a sirné sulfanové přírodní minerální léčivé vody. Efekt lázeňské léčby totiž spočívá i v psychickém zklidnění a relaxaci, s nimiž souvisí přeladění imunitní odpovědi organismu na podněty vedoucí k projevům lupénky.

Léčba kloubního postižení

Důležitá je i léčba kloubního postižení v kombinaci rehabilitace, elektroléčby, laseru, magnetoterapie, parafinových a rašelinových zábalů, masáží, terapie v sirné vodě a plynových injekcí. Dochází k uvolnění svalstva, zvýšení prokrvení podkoží a navození hojivých procesů kůže.

Výživové doplňky

Důležitá je detoxikace a regenerace jaterních buněk. Výborný je ostropestřec mariánský, tedy semínka, kapky či olej, které se dají přidat i do polévek či salátů. Pít se má 2 deci vody každou hodinu, aby byla pokožka optimálně hydratovaná. Je třeba pravidelně větrat a zbavovat se alergenů.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář