Jak se zbavit nadměrné plynatosti a nadýmání

Plynatost nebo nadýmání prožil každý z nás několikrát za život. Většinou v souvislosti s onemocněním trávícího ústrojí nebo s dietní chybou. Pokud se nadýmání opakuje, je potřeba se nechat vyšetřit lékařem a vyloučit tak apendicitidu, nebo ledvinovou koliku. Tvorba plynů je nezbytnou součástí trávení a denně jej vytvoříme 1-2 litry. Velká část se opětovně vstřebává, zbylá odchází rektem pryč z těla.

Plynatost tedy není nebezpečná, ale dyskomfortní v profesním i osobním životě. Provází jí křeče a bolesti v kterékoliv střevní pasáži. Kromě potravin, které vyvolávají zvýšenou plynatost (zelí, luštěniny, syrová zelenina…), může být vyvolávající příčinou zadržování vody v těle například hormonálně u žen před menstruací.

 • Jezte potraviny s vysokým obsahem draslíku (rajčata, mango, špenát, chřest, zralé banány)
 • Pijte dostatek tekutin – neperlivou vodu
 • Hýbejte se alespoň 30min denně (procházka, brusle)
 • Pojídejte petrželovou nať, která má močopudný účinek
 • Vynechte večer pizzu a teplé pečivo
 • Probiotika- v kaplích nebo lépe ve zrajících jogurtech ve skle, kefíry

tomatoes-5356_640

U žen může být silná spojitost mezi plynatostí a nástupem menstruace. V této fázi se zadržuje v organismu voda, což nadýmání jedině podporuje. Proto se v tomto PMS období doporučuje zvýšit dávky vápníku a hořčíku. Tyto minerály vám uleví od většiny symptomů PMS.

Nepřehlédněte:  Jaké vitamíny byste měli brát každý den

Už naši předci věděli, že kromě slušného kodexu nemluvení během jídla, jde i o dobrou funkci trávení. Ti, kteří si povídají, žvýkají žvýkačku nebo kouří, mají daleko větší riziko, že budou plynatostí trpět. Takže se nenechte u jídla rušit a můžete mít po problémech.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

3 komentáře u „Jak se zbavit nadměrné plynatosti a nadýmání“

 1. Plynatost mě trápí už několik let,vlastně od doby těhotenství…držím se v jídle,vybírám si nenadýmavé potraviny,snažím se denně sportovat,ale přesto obtíže trvají…regulovat se mi je pomáhá jen Espumisan,díky kterému si už svůj život nedokážu představit…plyny tobolky rozpouští díky simetikonu už ve střevech…opravdu tobolky doporučuji,cena super a výkon tobolek super!!!!

  Odpovědět
 2. Plynatostí trpím zhruba od třicítky, začalo to v těhotenství a snad nejhorší to bylo během kojení, ale když se to neupravilo ani pak, začala jsem užívat tobolky Espumisan a ty to celkem dobře upravují.

  Odpovědět

Napsat komentář