Zarděnky: Víte, jaké nebezpečí vám při nich hrozí?

Jsou nemoci, které se nám podařilo téměř vymýtit. Kvůli liberálnímu postoji k očkování se ale některé z nich vrací. Takže musíme čelit potenciálnímu nebezpečí, že se jimi nakazíme taky. Chorobou, která nám všem dělá v posledních několika letech vrásky, jsou zarděnky. Víte, kvůli čemu jsou tak nebezpečné?

Kdyby neexistovalo očkování, patrně by se nám žilo mnohem hůře, než jak tomu v současné době je. Při cestování do exotických zemí bychom riskovali žlutou zimnici. Při práci na zahradě, na stavbě, nebo u koní by nám mnohdy hrozil tetanus. A populaci by kosily extrémně problematické pravé neštovice

V posledních několika letech ale dochází k tomu, že někteří rodiče odmítají nechat sebe a své děti povinně očkovat proti zarděnkám. (Vakcína také obsahuje oslabené viry proti spalničkám a příušnicím.) A tak se tyto nemoci opět vrací. Což není ani trochu dobré, protože mohou napáchat nedozírné škody.

Co jsou to zarděnky?

Zarděnky: Víte, jaké nebezpečí vám při nich hrozí?

Zarděnky klasifikujeme jako dětskou nemoc, která se vyznačuje zarudlou vyrážkou po těle. Pokud je zarděnkami nakažená matka, může to vést k postižení plodu, který se následně narodí s vývojovou vadou. Infikovaní novorozenci navíc často mohou přenášet nákazu až do 1 roku svého života. 

Příznaky zarděnek

Na začátku nemoci se patrně nebudete cítit příliš dobře. Ale všechny příznaky se projeví až po určité době. Proto je vhodné se sledovat a ve správný moment kontaktovat lékaře, který vám poradí další postup.

Symptomy zarděnek jsou:

  • Růžová, nebo načervenalá vyrážka (obvykle začíná na obličeji a dále se rozšiřuje po těle)
  • Lehká horečka
  • Oteklé lymfatické uzliny
  • Ucpaný nos
  • Bolest hlavy
  • Bolest svalů
  • Červené oči

Velmi obezřetné by měly být zvlášť všechny ženy, které jsou těhotné, nebo se domnívají, že by mohly být v jiném stavu. Nejen kvůli tomu, že nemoc může ohrozit správný vývoj plodu, ale také kvůli tomu, že neléčená může způsobit artritidu, nebo encefalitidu.

Rizikové skupiny

Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti. Právě proto (a i vzhledem k dalším možným komplikacím) je jejich očkování povinné. Provádí se ve dvou dávkách. První z nich se aplikuje od 13. do 18. měsíce věku života. Druhá se podává mezi 5. až 6. rokem života. Jak už bylo řečeno, velmi ohroženou skupinou jsou i těhotné ženy, které mohou nákazu přenést na své dítě v děloze.

Léčba zarděnek

Zarděnky: Víte, jaké nebezpečí vám při nich hrozí?

Vzhledem k tomu, že zarděnky jsou nemocí virového původu, nezabírají na ně antibiotika. Léčba tedy spočívá spíš ve zmírňování nežádoucích projevů. (Většinou nebývají závažné, takže není potřeba se bát.) U těhotných žen se ale pro jistotu přistupuje ke krevním testům, které mají za cíl zjistit, zda je žena chráněná tím, že má v těle vytvořené protilátky. (Obvykle se tak děje, pokud byla ve vědomém kontaktu s nemocným.) Ovšem, ochrana těhotné ženy neznamená, že zarděnky nemohou poškodit plod, který je v děloze.

Prevence zarděnek

Zarděnky: Víte, jaké nebezpečí vám při nich hrozí?

Jedním z nejúčinnějších typů prevence tohoto onemocnění je jednoznačně očkování. V případě, že ho z nějakého důvodu odmítáte, připravte se na to, že vám, nebo vašemu dítěti může být zapovězen přístup do rizikových míst. (Vzdělávací zařízení, sociální služby…)

Dále je jediným účinným typem prevence uvědomělé chování. To znamená, že nebudete v kontaktu s nikým, o kom víte, že je nemocný. Nejedná se ale o spolehlivou metodu, protože člověk se zarděnkami může být infekční už v době, kdy ještě nemá žádné příznaky. 

Jaký je váš postoj k očkování proti zarděnkám? 

Nepřehlédněte:  Štěnice jsou vytrvalí hosté. Řekneme vám, jak se jich zbavíte!

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zarděnky – Zarděnky (česky)

https://www.healthline.com/health/rubella – Zarděnky: Příčiny, symptomy a léčba (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář