Žlučníkové kameny: Příznaky, léčba a babské rady

Na lidské trávení je navázáno několik procesů. Některé z nich zajišťuje žlučník. Problém je v tom, že vlivem mnoha faktorů se vám v něm mohou udělat žlučníkové kameny. Opravdu má na žlučníkové kameny vliv psychosomatika, která říká, že bychom neměli potlačovat emoce? Nebo se dá jejich vznik vysvětlit nějak jinak? A co na ně vlastně zabírá?

Mladé tělo prakticky nic netrápí. Postupem času ale může docházet k jistému opotřebení. Vlivem nezdravého životního stylu, či genetických predispozic, nás navíc mohou začít trápit různě vážné zdravotní problémy. Mezi ně se řadí i různé druhy kamínků.

Někteří lidé mají problém s ledvinovými kameny, které mohou způsobovat (zvlášť během vylučování) nepříjemné bolesti během močení. To ale nejsou jediné kameny, se kterými se můžeme v lidském organismu setkat. Kameny se vám mohou v průběhu času udělat i ve žlučníku.

Jelikož i žlučníkové kameny mohou způsobovat vážné komplikace, podíváme se na to, jak vznikají, jak se odstraňují a jaké babské rady by na ně mohly fungovat. 

Žlučníkové kameny: Příznaky, léčba a babské rady

Příznaky žlučníkových kamenů

Někteří lidé mají problémy se žlučníkem. Obvykle ve chvíli, kdy snědí nějakou nevhodnou potravinu. (Často jde třeba o česnek, nebo o hodně mastné jídlo.) Tato bolest ale obvykle do pár hodin zmizí. Že by mohl být problém někde jinde poznáte podle bolesti v pravém podžebří. (Žlučník se nachází pod játry.) 

Další příznaky žlučníkových kamenů jsou:

 • Zvracení
 • Tmavá moč
 • Bolest břicha
 • Nevolnost
 • Říhání
 • Průjem
 • Špatné trávení

Někdy můžete mít dokonce i žlučníkovou koliku. Existují ale mezi námi i lidé, kteří mají žlučníkové kameny bez příznaků. To znamená, že se na jejich existenci často přijde zcela náhodně. Třeba během rentgenu, nebo operace břicha.

Odstranění žlučníkových kamenů – operace a léčba

U žlučníkových kamenů hraje velkou roli jejich velikost. Čím je kámen větší, tím invazivnější je zákrok. A také se tím zvyšuje riziko zablokování správné funkce žlučníku. Což může vést i k život ohrožujícím stavům. 

Diagnostika žlučníkových kamenů probíhá za použití ultrazvuku, CT či krevních testů. Lékaři ale mohou mít v záloze i další metody. Pokud je lékař diagnostikuje, hodně záleží na tom, jestli vám způsobují bolest. Pokud ne, prakticky nijak se neléčí. (Samozřejmě se ale doporučuje dieta.) V případě, že vám žlučníkové kameny způsobují komplikace, může vám lékař doporučit operaci. 

Ve hře je laparoskopická operace. Někteří lidé hovoří o rozbíjení žlučníkových kamenů ultrazvukem. Faktem ale je, že mnohdy se i přes veškerou snahu jedná jen o přechodné řešení. Kameny se totiž obvykle udělají ve žlučníku znovu. Jde tedy o běh na velmi dlouhou trať a bez odborníka nemáte šanci situaci zvládnout.

Jak vznikají žlučníkové kameny – příčiny

Žlučníkové kameny: Příznaky, léčba a babské rady

Existují faktory, které mají na riziko vzniku žlučníkových kamenů vliv. Na žlučníkové kameny má vliv například těhotenství. Rizikovým faktorem je i ženské pohlaví. Na pozoru se musí mít i obézní lidé, či lidé, kteří mají v jídelníčku nedostatek vlákniny

Co se týče samotné příčiny žlučníkových kamenů, jeden jejich typ je způsobený cholesterolem. Také můžete mít ve žluči příliš mnoho bilirubinu. 

Žlučníkové kameny a pivo

I když to bude nejspíš zvláštní, i když je popíjení alkoholu považováno za rizikové, umírněné pití může vést k prevenci vzniku žlučníkových kamenů. To neznamená, že byste měli odteď být neustále pod parou. 

Za bezpečné se považuje množství, které činí 1 alkoholický nápoj pro ženu/den. Pro muže jsou povolené 2 alkoholické nápoje/den. Množství se může dále zvyšovat, nebo snižovat podle toho, jaký alkoholický nápoj si vyberete. Slabšího piva do 5 % alkoholu lze vypít víc než likéru se 40% obsahem alkoholu.

S alkoholem je prostě potřeba zacházet velmi opatrně.

Žlučníkové kameny: Příznaky, léčba a babské rady

Babské rady na žlučníkové kameny

Někteří lidé nedají dopustit na babské rady na žlučníkové kameny, které se předávaly z generace na generaci. Je ale potřeba říct, že byste se do podobných experimentů neměli pouštět bez vědomí a hlavně bez svolení lékaře. I dobrá rada vám totiž může dost ošklivě ublížit.

Naše babičky a prababičky důvěřovaly:

 • Jablečnému octu s džusem z jablek
 • Pampelišce
 • Ostropestřci mariánskému
 • Artyčokům
 • Akupunktuře
 • Ricinovému oleji (pozor, neužívá se vnitřně, ale jako obklad)
 • Józe

U žádné z těchto metod ale nebyla potvrzena účinnost. Z toho důvodu nelze vyloučit, že přeci jen (v průběhu času) zamíříte na operaci. Navíc, opět se jedná jen o přechodné řešení. Pokud už se u vás žlučníkový kámen někdy vyskytl, existuje poměrně velká pravděpodobnost, že jejich příčina přetrvá i do budoucna.

Řešili jste někdy žlučníkové kameny?

Nepřehlédněte:  Proč je důležité užívání probiotik s antibiotiky?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/gallstones – Vše o žlučníkových kamenech (anglicky)

https://www.healthline.com/health/gallbladder-and-alcohol – Žlučník a alkohol (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/gallbladder – Těhotenství a žlučníkové kameny (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321026 – Přírodní prostředky na žlučníkové kameny (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář