Hubneme po 40! Jde to z tuha? S těmito radami to půjde lépe.

Mezi čtyřiceti a padesáti lety pro každou ženu nastává přelomové období klimakteria. Ukončuje se menstruace, nastává období přechodu. Vlivem snížení produkce ženského pohlavního hormonu, estrogenu se v těle dějí velké věci.

Každá žena období nad 40 let prožívá jinak. Často se objevují velké výkyvy nálady, pocení a bušení srdce a další nepříjemné průvodní znaky. Obzvláště, když se objevuje přechod a vynechání menstruace po 40. Velký vliv to má taky na psychiku. V době klimakteria je velmi časté přibírání na váze, i když se žena stravuje stále stejně. Pod vlivem hormonálních změn se snižuje spotřeba kalorií naším organismem. Zde je největší háček. Je třeba jíst málo a výživně. Nikoliv kaloricky. Aby se žena dostala na svou původní váhu, bude muset zapojit alespoň 2x až 3x týdně jednoduché cvičení a změnit svou skladbu jídelníčku. A to důkladně.

Hubneme po 40! Jde to z tuha? S těmito radami to půjde lépe.

Hubneme po 40!

Důležitá je pravidelnost ve stravování v malých porcích. Rozdělte si jídlo do 5. až 6. denních porcí a nemlsejte u televize. Slané a sladké pochutiny vynechejte. Místo pečiva si dejte suchary a knekebroty a místo sladidel si dopřejte stevii. Jde o zdravé a přitom nízkokalorické sladidlo. Nezapomeňte na dostatek bílkovin, což je pro udržení svalové hmoty klíčové, omega-3 mastných kyselin v rybím mase či olivovém a kokosovém oleji. Dobrá jsou i vejce nebo libové maso. Bílkoviny jsou velmi důležité proti úbytku svalové hmoty. Tučné maso a uzeniny nahraďte velmi kvalitním libovým masem.

Zahrňte do svého jídelníčku zakysané mléčné výrobky a jogurty s probiotickými bakteriemi. Zahrňte i sojové, rýžové a další typy rostlinného mléka. To je vhodné zejména pro lidi nesnášející mléko. Váš organismus ale tyto látky po čtyřicítce potřebuje o mnoho více. Je třeba také bojovat za dobré kosti a proti osteoporóze. Jídelníček by měl být především zdravý. Pozor si dejte na jednoduché cukry, které způsobují výkyvy hladiny krevního cukru a významně se podílí i na vzniku cukrovky. Objevujte nové koníčky, které vás budou skutečně naplňovat a zaměstnají vás. Hlavně se hýbejte. I to je cesta k vyváženějšímu jídelníčku.

Pokud vás čeká těhotenství po 40, svou váhu hlídejte ještě víc. Nabraná kila byste těžko shazovala a riziko cukrovky je mnohem větší. Strava má být pestrá, nutričně hodnotná, ale určitě zdravá a nízkokalorická. Ani v těhotenství nezapomínejte na pohyb. V případě hormonální antikoncepce po 40 se poraďte s gynekologem. Přípravky se stále mění a jiná je vhodná ve 20. letech a jiná právě po 40.

Jak na to?

Vyžaduje to pevné odhodlání. Hlavním úskalím hubnutí po čtyřicítce je absolutní nedostatek pohybu v jakékoliv formě. Přitom třeba stačí více zapojit chůzi. Ideální je rychlá chůze, při které vysoce účinně spalujete tuky a udržujete si své tělo v kondici. Můžete se také občas projet na kole nebo na rotopedu. Vynechte výtah a hodně choďte do schodů.

Výborné je plavání. Vhodný je také aquaerobic nebo pilates, které šetří klouby a vazy. Vhodná je uklidňující jóga, břišní tance, mírné a přesto velmi účinné posilování na Power Plate, plavání i kolo. Pokud jste v kondici, nepolevujte a cvičte dál. Sportujte a pohyb v podobě chůze nebo jiný si dopřejte alespoň 2x denně. Stačí vyrazit i na procházku.

Nepřehlédněte:  Otevřeně o masturbaci: Neudělá vám chlupaté ruce, ale maximálně dobře

Hubneme po 40! Jde to z tuha? S těmito radami to půjde lépe.

Jakým potravinám se vyvarovat

  • Pozor na mléčné produkty a tvrdé sýry z vysokým obsahem tuku. Mléčné produkty ale nevolte dia a nízkotučné, mívají podíl cukru a sladidel dost vysoký. Vsaďte na zakysané produkty. Tvrdé sýry jen do obsahu 20 % tuků. Nahraďte je sýry čerstvými a nedochucenými.
  • Zapomeňte na limonády i pivo. Naučte se pít neperlivou vodu. Můžete ji ochutit i bylinkami, citronem či plátky okurky. Čerstvě vymačkaná šťáva z ovoce nebo smoothie nahradí jídlo, nikoliv pití. Pozor si dejte ale na vysoký obsah cukru. Krabicové džusy z koncentrátů vynechejte. Alkohol je tabu, zastavuje spalování, stejně jako cukry.
  • Vynechejte bílé pečivo a nejlépe pečivo obecně. Můžete si dát občas knekebroty. Naučte se dělat si svačiny jinak, než krajíc chleba se šunkou. Restujte si různé druhy zeleniny, dejte si cottage, ovesnou kaši nebo quinou.
  • Zapomeňte na sladkosti, jako dorty, sušenky, bombony i čokolády a slané pochutiny, jako brambůrky a pražené solené oříšky. Mlsejte raději oříšky, mandle a semínka v přírodním stavu. Jednou porcí je vždy malá hrst.

Co tělu prospívá

Hubnutí po 40 stále souvisí s tím, že musíte sníst méně kalorií, než jich spálíte. Přirozený úbytek hormonů a svalové hmoty vám rovnováhu narušují a znesnadňují jejího dosažení. Začněte hubnout zdravě, postupujte pomalu, jinak si říkáte o jojo efekt. Stačí půl až kilo týdně. Jen tak svou váhu dostanete do požadovaného normálu.

Po dosažení 30. let dokonce přijdete každý rok přibližně o čtvrt kilogramu svalů, navíc ještě naberete půl kila na váze. Svaly jsou ale metabolicky mnohem aktivnější než tuk a posilují metabolismus. Když se ztrácejí, zpomaluje se i váš metabolismus. Pokud jíte stejně jako ve 20. letech, nasbíráte kalorie snadno. Ty se pak rychle mění na tuk.

Menopauza má výrazný vliv na hormony. S narůstajícím věkem se přirozeně zvyšuje procento tělesného tuku a většinu hmotnosti už neukládáte na bocích a stehnech, ale na břiše. Zarazte to v začátku, jinak to jde z tuha. Stačí prostě zmenšit porce a zvýšit fyzickou aktivitu.

  • Cvičení ochrání svaly a zvýší klesající rychlost spalování kalorií. Pokud zkombinujete své povinnosti v práci i s rodinou se cvičením, je to jen dobře. Chtělo by to alespoň 150 minut pohybu či cvičení a 2 tréninky v posilovně týdně.
  • Zaměřte se na takzvané hubené proteiny, jako je ryba, drůbež v podobě krůtího masa, libové hovězí maso a tofu. Celá zrna v hnědé rýži nebo 100 % celozrnný chléb.
  • Nezapomeňte na různé druhy čerstvé zeleniny, zejména listové ke každému jídlu. Ovoce stačí porce denně, nejlépe dopoledne.
  • Pečlivé sledování porcí znamená na začátku vážení a odměřování porcí, abyste se zbytečně nepřejídaly. Když pravidelně jíte po 3. hodinách, hlad mít nebudete.
  • Přidejte nějaké nenasycené tuky a podpořte vstřebávání vitamínů. To vás zasytí. Osobně doporučuji kokosový olej. Tuk představuje 30 gramů ořechů, lžička kokosového oleje nebo olivového oleje, 1/8 avokáda nebo 80 g lososa bez kůže.
  • Jako svačiny a drobné občerstvení můžete zvolit nízkotučný jogurt, nejlépe zakysanou formu, nízkotučný tvaroh, trochu čerstvého ovoce nebo hrst ořechů, semínek či mandlí.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář