Jak vybrat proteinový nápoj na hubnutí nebo sport

Proteinová dieta patří mezi vysoce funkční a krátkodobé alternativy diety. Někdy se jí také říká nízko-sacharidová nebo Aktinsova dieta. Původním tvůrcem diety je americký doktor Robert Aktins. Domníval se, že za obezitou stojí právě sacharóza, a proto vytvořil plán, ve kterém dosadil na místo sacharidů bílkoviny. Proteinová dieta je navržena tak, že vaše tělo začíná hubnout už třetí den.

Co je to

Proteinové nápoje na hubnutí patří do instantních pokrmů, které pomáhají hubnout rychle a bez hladovění. Princip proteinové diety spočívá v ketóze, tedy ve stavu, který nastane už po pár prvních dnech při omezeném příjmu sacharidů. Musíte to omezení ale důsledně dodržet a nedělat žádné výjimky. Pak začne vaše tělo spalovat tuky, které se nacházejí uložené v tukové tkáni. Tělo tak začne jako energii využívat právě tyto tuky, zatímco při běžné stravě k tomu využívá sacharidy přijímané ze stravy.

Zkoušeli jste zhubnout už opravdu mockrát, ale kila se vždy vrátila zpět? Začněte s dietním plánem, proteinovými nápoji a nastartujte zdravé stravovací návyky. Pak nedovolte jojo efektu se vrátit. Během prvních týdnů si budete 5x denně pochutnávat na proteinových koktejlech. Můžete pak vyzkoušet i proteinové polévky, omelety či kaše. Pokud začnete s dietními proteinovými koktejly, zjistíte si pak vhodná jídla a recepty na internetu, nebo je dostanete přibalené v balíčku.

Proteinová dieta je vždy založena na 3 fázích:

 1. V první fázi se konzumují jen proteinové nápoje a jídla, k tomu je povolena vybraná zelenina
 2. V druhé fázi kromě 3 porcí proteinového nápoje můžete jíst 2 nízko-sacharidová jídla denně
 3. V třetí fázi jde o stabilizaci, abyste si i nadále udrželi zhubnutá kila a zamezili jojo efektu

Jak vybrat proteinový nápoj na hubnutí nebo sport

Proteinový nápoj na hubnutí

Proteinové koktejly jsou úžasná věc. Čeká vás jednoduchá a snadná příprava. Odměrku proteinu nasypete do šejkru, přidáte příchuť a můžete si vychutnat lahodný koktejl. Vybírat můžete z mnoha příchutí. Pokud budete vybírat vhodné proteinové nápoje, sledujte, zda se dávají do vody či do mléka. Pokud do mléka, vyměňte kravské mléko za sojové či kokosové. Je mnohem dietnější, stravitelnější a výživnější.

Některé dietní proteinové nápoje k hubnutí mají jako příchutě rozpustné tablet, jiné v prášku. Do šejkru nalijte 250 – 300 ml pitné vody přidejte 1 odměrku, tedy 30 g koktejlu a namixujte v šejkru. Pro dochucení přidejte ochucující směs, tak 3 g. Pro vyšší nebo nižší intenzitu chuti přidejte nebo uberte množství této ochucovací směsi.

Například proteinová dieta Ketomix má hned 7 příchutí:

 • vanilka
 • čokoláda
 • káva
 • banán
 • jahoda
 • kokos
 • lesní směs

Náš tip: Proteinové nápoje různých firem jsme vyzkoušeli a právě Ketomix nás doslova nadchl. Pokud máte rádi sladké příchutě, překvapí vás lahodná chuť. My, co sladké zrovna nepreferujeme, musíme uznat, že proteinový nápoj se dá v klidu pít i bez příchutě. Příprava je extrémně rychlá a dieta fantasticky účinná.

   Více informací v našem článku

Výhodou je, že při této proteinové dietě vůbec nemusíte cvičit a přesto hubnete. Rozumná fyzická aktivita během diety ale neuškodí. Vhodná je zejména rázná chůze, jízda na kole, cvičení na orbitreku i rotopedu. Zvolit můžete i jógu či pilates. Naopak při této dietě není vhodné posilovat a provádět těžké silové sporty.

Druhy proteinových nápojů

Většina lidí má stále ještě představu, že hlavním úkolem veškerých proteinových nápojů je nárůst svalové hmoty. Že je potřebují pouze kulturisté nebo profesionální sportovci jako podpůrné látky. Jenže tak to rozhodně není. S proteinovými nápoji můžete být štíhlí jako proutek, máme to vyzkoušeno. Nejsou ani umělé.

Nepřehlédněte:  Kouzlo - chilli papričky na hubnutí

Proč používat proteinové nápoje?

V situaci, kdy je problém se dostat ke kvalitním bílkovinám z běžných potravin rozhodně ano. Proteinové nápoje může užívat naprosto každý. Izolované proteiny z různých zdrojů, ve většině ze syrovátky, ve své nezměněné formě, jsou takové, jaké najdeme třeba v tvarohu.

Velká výhoda je v proteinových nápojích především ve vyšší koncentraci bílkovin na 100 g a současně i v mnohem rychlejší vstřebatelnosti. Jsou zdrojem komplexního spektra aminokyselin, obsahují větvené aminokyseliny, tzv. BCAA zlepšující regeneraci organismu po cvičení. Sice s cílem nabrání svalů pomohou, ale v žádném případě samy o sobě nestačí. Nebudete-li cvičit, nebudete nabírat svalovou hmotu. A i když cvičit budete, nečekejte, že z vás bude kulturista, obzvláště s proteinovými nápoji na hubnutí nic takového nehrozí. Jen nepřijdete během hubnutí o svalovou hmotu.

Při hubnutí je úkolem proteinových nápojů snadné zvýšení celkového množství bílkovin za den. Do vašeho jídelníčku se s proteinovým nápojem dostanou pouze bílkoviny, bez doprovodu tuků a sacharidů pro efektivnější hubnutí s rychlejším metabolismem, menším pocitem hladu a chutěmi na sladké a mnohem nižším rizikem jo-jo efektu. Proteiny na hubnutí opravdu fungují.

Syrovátka versus syrovátkový protein

Mnoho lidí si plete syrovátkový protein se syrovátkou. Syrovátka ale obsahuje velké množství sacharidů, tedy mléčného cukru či laktózy. Je levnější, na hubnutí se příliš nehodí a při laktózové intoleranci už vůbec. Syrovátkový protein je odlišná, dražší a nutričně mnohem kvalitnější surovina. Syrovátka slouží jako základ a z ní se mnoha dalšími procesy získá syrovátkový protein.

Jak vybrat proteinový nápoj na hubnutí nebo sport

Konopný protein

Druhotným produktem z lisování oleje semen konopí jsou výlisky tzv. pokrutiny. Ty se melou a vzniká celozrnná konopná mouka a po prosetí mouky na jemném sítu získáváme konopný protein. Má vysokou nutriční hodnotu, obsahuje vitamíny, minerály a aminokyseliny. Neobsahuje laktózu a lepek, je lehce stravitelný a má vysokou vstřebatelnost až 90 %. Sója ale bývá chemicky ošetřena, genetické modifikována, obsahuje oligosacharidy způsobující nadýmání a žaludeční potíže, vzácný olej je odstraněn a prochází tepelnou úpravou. Konopný protein můžete s tím syrovátkovým prostřídat. Můžete vsadit na sójový protein a další. Syrovátkový vám bude ale více chutnat i vyhovovat.

Kdy je pít

 • Vysokoproteinová svačina s nízkým kalorickým obsahem, nízkým množstvím tuků a sacharidů.
 • Pokud jste to při obědě se sacharidy a tuky přehnali, pomůže proteinový nápoj celkovou denní bilanci dobře vykompenzovat.
 • Pokud máte chuť na sladké, jsou slazené sukralózou nebo sladidly na bázi stévie. Díky velkému množství bílkovin stabilizujete hladinu krevního cukru a na další sladkosti nebudete mít už vůbec žádné pomyšlení.
 • Po cvičení, kdy se díky větveným aminokyselinám zbavíte únavy, nedostanete vlčí hlad a zabráníte úbytku svalové hmoty.
 • Při nedostatku času sklouzáváme k nedodržení správného jídelníčku. Není nic jednoduššího než vypít proteinový nápoj a doplnit jej čerstvou zeleninou a někdy i ovocem.
 • Před spaním, hlavně po cvičení, proteinovým nápojem nic nezkazíte. Váš metabolismus bude pracovat rychleji.

A náš závěr?

Na proteinové nápoje nedám dopustit. Doporučuji proteinový nápoj od Ketomix, mám s ním nejlepší zkušenosti a od té doby, co jsem vyzkoušela tuto kúru, používám je dál. Hodně sportuji a jsem neustále ve spěchu. Když se kdekoliv zdržím, mám sebou tento proteinový nápoj v mini šejkru. S trochou vody si jej umíchám kdekoliv. Částka 39 korun za vyvážené, nutričně hodnotné jídlo je opravdu super cena. Meníčko si za to nedáte a už vůbec ne vyvážené. Je to jednoduché, praktické a účinné. V případě, kdy chcete zhubnout, nepřijít o svalovou hmotu, udržet si kila a být prostě v kondici, Ketomix dietu rozhodně doporučuji.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

1 komentář u „Jak vybrat proteinový nápoj na hubnutí nebo sport“

Napsat komentář