Nitroděložní tělísko: Pro koho je tento typ ochrany vhodný?

V dnešní době, kdy bereme milování s protějškem jako rekreační aktivitu, která způsobuje uvolnění a povzbuzuje ducha, musíme myslet na adekvátní formu ochrany. Zatímco některé ženy se spoléhají na přerušovanou soulož, jiné přemýšlejí o nitroděložním tělísku. Je ale vhodné pro každou ženu?

Párové aktivity s partnerem jsou nedílnou součástí života. Kromě toho, že mají blahodárný vliv na psychiku utužují vzájemné pouto, které mezi sebou máte. Ovšem, i když je plodnost žen značně přeceňovaná (u mladé ženy je šance na otěhotnění v době ovulace okolo 25 %), nelze podceňovat náhodu a je potřeba se chránit.

Teď na chvíli zapomeneme na funkční ochranu před přenosem pohlavně přenosných chorob, kterou je jednoznačně kondom a zaměříme se na to, jak zabránit neplánovanému početí s mužem, se kterým jste v dlouhodobém vztahu. 

Nitroděložní tělísko: Pro koho je tento typ ochrany vhodný?

Druhů antikoncepce existuje hodně, ale čím dál častěji se hovoří o nitroděložních tělíscích. Má smysl je zkoušet?

Co je to nitroděložní tělísko?

Nitroděložní tělísko je forma (často) nehormonální antikoncepce. Jde o útvar, který má tvar písmene T, který se zavádí lékařem do oblasti dělohy. V ní vyplní prostor, který by spermie použily pro svůj transport k vajíčku. Podle typu se můžeme setkat s nitroděložními tělísky ze zlata, mědi nebo z jiných pokročilých materiálů.

Jejich výhodou je, že mají poměrně vysokou spolehlivost ochrany a žena nemusí myslet na pravidelné užívání nějakého preparátu. Na druhou stranu, nejde o vhodnou variantu pro všechny.

Takhle přesně to funguje

Ať už máte hormonální, nebo nehormonální nitroděložní tělísko, oba druhy fungují tak, že blokují volný pohyb spermií. Některé druhy tělísek vyvolávají reakci, která je pro spermie toxická. A kdyby se náhodou něco nepovedlo, tato reakce vede k tomu, že nedojde ani k uchycení oplodněného vajíčka.

Jiné druhy tělísek fungují především jako bariéra. Jejich devizou může být i zahuštění hlenu, který se stane pro spermie mnohem méně propustný. (V době ovulace je hlen řidší než v jiných fázích cyklu.) Životnost jednoho tělíska je v řádu let. (Od 3-5 až po 10.)

Nitroděložní tělísko: Pro koho je tento typ ochrany vhodný?

Způsob zavádění

Instalaci nitroděložního tělíska žena nezvládne bez toho, aniž by u toho nenavštívila svého ženského lékaře. V první řadě se s ním pobavte o tom, jaký typ tělíska pro vás bude vhodný. Také si pohlídejte, abyste do zavádění neotěhotněla. V takovém případě by nebylo možné tuto akci provést.

Jakmile přijde stanovený termín, váš gynekolog vám zavede vybrané tělísko přes děložní čípek do dělohy. (Což mnoho žen popisuje jako nepříjemné.) Během prvního roku také počítejte s kontrolami toho, zda tělísko sedí tam, kde má. 

Výhody a nevýhody nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko: Pro koho je tento typ ochrany vhodný?

Jak už jsme se zmínili, nitroděložní tělísko jako forma antikoncepce má řadu výhod, ale i nevýhod. Proto je důležité zvážit všechna pro a proti.

Mezi výhody tělíska patří:

  • Efektivita
  • Výdrž
  • Vyjímatelnost (pro případ, že byste chtěla plánovaně otěhotnět)
  • Možné oslabení menstruace a menstruačních bolestí (některé zdroje dokonce uvádějí i možnou ochranu před endometriózou)

Nevýhodou ale je:

  • Že nechrání před pohlavně přenosnými chorobami
  • Nepříjemné zavádění
  • Riziko nepravidelné menstruace
  • Cena

Některá nitroděložní tělíska navíc způsobují silnější a bolestivější menstruaci. (O čemž by vás měl informovat lékař.) 

Tento typ ochrany pak nemusí být vhodný pro ženy, které mají, nebo měly rakovinu děložního čípku, nevysvětlitelně krvácí nebo trpí pohlavně přenosnou chorobou. V závislosti na materiálu tělíska navíc musíte dávat pozor na alergie. V některých případech je pak možné i přes používání nitroděložního tělíska otěhotnět.

Jakou formu ochrany před otěhotněním používáte vy?

Nepřehlédněte:  Trypofobie: Skutečně existuje? Jak se ji lze zbavit?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Nehormonální_antikoncepce – Nehormonální antikoncepce (česky)

https://www.healthline.com/health/birth-control-iud – Nitroděložní tělíska (anglicky)

https://www.everydayhealth.com/womens-health/which-iud-is-right-for-you/ – Které nitroděložní tělísko je pro vás to pravé? (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář