Endoskopie žaludku nebo konečníku: Co to je a jak probíhá?

Kdo chodí alespoň občas k lékaři, ten ví, že někdy aktuální situace vyžaduje ne zrovna příjemné vyšetření, které dovede objasnit podstatu, nebo rozsah nějakého zdravotního problému. Jedním z nich je endoskopie. Jelikož jde o vyšetření, které v mnohých vzbuzuje nejistotu a strach, níže vám ho pomůžeme blíže poznat, což vám umožní se na něj lépe připravit.

Zkušenosti s endoskopií se dělí na několik skupin. V první řadě jsou tu lékaři, kteří jsou rádi za každou možnost, jak přesně odhalit nějaký zdravotní problém. To jim umožňuje lépe stanovit diagnózu a nastavit vhodný způsob léčby. (Do této kategorie také patří lidé, kteří sice z tohoto vyšetření nejásají, ale chápou, že je v jejich vlastním zájmu.) A pak jsou tu ti, kteří z něj mají strach, nezajímají se o něj, nechtějí o něm mluvit a ani si o něm nechtějí nic zjišťovat.

Jelikož má většina lidí strach z toho, co nezná, možná vás podrobnější vysvětlení tohoto vyšetření trochu uklidní. (Minimálně kvůli tomu, že budete vědět, na co přesně se máte před příchodem k lékaři připravit.)

Co je endoskopie?

Endoskopie je název disciplíny, která lékařům umožňuje přímou prohlídku vnitřních částí lidského těla. (Součástí endoskopie je i gastroskopie, která je vyšetřením trávící trubice, žaludku a jícnu. Toto vyšetření s sebou nese velmi malá rizika, ale zato velký přínos při diagnostice a léčbě zdravotního problému.) Lékař při výkonu pracuje s endoskopem, což je speciální optický přístroj pro zobrazení vnitřních dutin.

Kde všude se používá?

Endoskopie žaludku nebo konečníku: Co to je a jak probíhá?

Jak jistě někteří víte, endoskopie v urologii se jmenuje cystoskopie, v průběhu které se zavedením optického přístroje kontroluje stav močové trubice a močového měchýře. Pro vyšetření dělohy se používá termín hysteroskopie. Pokud se lékaři potřebují podívat do dutiny břišní, používá se laparoskopie. Lidé před, nebo v průběhu operace kolene zase podstupují artroskopii. (Také určitě víte, že hodně lidí zanedbává koloskopii, která je vyšetřením střev, a která dovede odhalit rakovinu střev a další vážné problémy.)

Tato metoda se používá i u nosu a ucha. Otoskopie zobrazuje zevní zvukovod a bubínek a k rhinoskopii nosu se používá speciální zrcátko. Jak tedy vidíte, vyšetření, v průběhu kterých se používá endoskopie, existuje nespočet. Některé z nich dokonce podstupujeme pravidelně. (Například ženy v průběhu gynekologické prevence.) Moderní věda navíc přispěla k rozvoji kapslové endoskopie, v průběhu které lidé pozřou malou tobolku. Tato metoda ale není hrazena pojišťovnou a po pozitivním nálezu stejně musíte podstoupit klasické vyšetření.

Jak se připravit?

Endoskopie žaludku nebo konečníku: Co to je a jak probíhá?

Nejběžněji dostanete informace o přípravě přímo od svého lékaře. Pokud se však bude jednat o větší zákrok, pravděpodobně budete vyzváni k tomu, abyste cca 12 hodin před příchodem nejedli. Součástí přípravy může být i podání projímadla, nebo klystýr. (To se dělá především před vyšetřením střev a konečníku.) Také musíte s lékařem probrat, jaké užíváte léky, protože některé z nich možná budete muset přestat před vyšetřením brát.

Po vyšetření

Endoskopie žaludku nebo konečníku: Co to je a jak probíhá?

V mnoha případech budete moci jít ve stejný den domů. Jen je nejspíš moudré, aby vás v případě něčeho invazivnějšího někdo odvezl domů. (Nejspíš si vás ale nechají na místě pár hodin na pozorování, pro případ, že by se vám udělalo špatně a potřebovali byste rychlou pomoc. Také se může čekat na vyprchání uklidňujících medikamentů.) Pokud vám bude provedena laparoskopie v dutině břišní, která zahrnuje menší řez, lékař vám ho ošetří a poučí vás, jak se máte o ránu správně starat.

Doma možná zůstanete o pár dní déle, protože vyšetření vás možná trochu vyvede z rovnováhy. To je ale normální. Při vyšetření žaludku a jícnu navíc může dojít k podráždění, takže můžete cítit bolest v krku a možná budete muset jíst nějakou dobu měkké a snadno stravitelné potraviny. Po cystoskopii močového měchýře také můžete přechodně zaznamenat krev v moči.

Pokud existuje nějaké vážné podezření, lékaři mohou v průběhu endoskopie odebrat vzorek tkáně, který se pošle na biopsii. V takovém případě může vyhodnocení výsledků nějakou dobu trvat. Následně pak vašemu stavu přizpůsobí plán léčby.

Museli jste někdy podstoupit endoskopii? Pokud ano, potřebovali jste psychickou oporu svého okolí, nebo jste to zvládli bez problému sami?

Nepřehlédněte:  Melatonin – hormon spánku | Jak ho užívat a nežádoucí účinky

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Endoskopie – Endoskopie (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Endoskopie – Endoskopie (česky)

https://www.ikem.cz/cs/transplantcentrum/klinika-hepatogastroenterologie/o-nas/jaka-vysetreni-poskytujeme/kapslova-endoskopie-endoskopicke-vysetreni-tenkeho-streva-kapsli/a-1580/ – Kapslová endoskopie (česky)

https://www.healthline.com/health/endoscopy – Vše o endoskopii (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář