Jak na patní ostruhu: Léčba, bylinky, babské rady

Nohy by měly sloužit k tomu, aby nás bezpečně dopravily z bodu A do bodu B. Jejich přirozená funkce se ale může časem zhoršovat. Zvlášť, pokud se vám na nohách udělá taková patní ostruha. Jak se s ní dá žít? To vám prozradíme v následujících několika odstavcích.

Patní ostruha je zdravotní problém, který je způsobený výrůstkem, který se tváří jako další kost. Je totiž tvořen depozitem vápníku. V extrémních případech může mít tento výrůstek až 1,3 cm. Patní ostruha zároveň nemusí být patrná pouhým pohledem.

Z toho důvodu je detekce patní ostruhy někdy obtížná. Ne vždy navíc může svému majiteli způsobovat bolest a další potíže.

Jak se patní ostruha projevuje? A dá se od ní nějak ulevit?

Příznaky patní ostruhy

patní ostruha příznaky

Jak už bylo řečeno, ne ve všech případech má patní ostruha nějaké konkrétní příznaky, kterých byste se mohli v průběhu jejího odhalování držet. Mnoha lidem ale způsobuje potíže.

Mezi její nejčastější příznaky patří:

  • Bolest
  • Zánět
  • Otok paty
  • Senzitivita na dotek
  • Pocit tepla

Patní ostruhy vznikají dlouhodobým namáháním svalů a vazů. Nejde ale o stav, který by vznikl ze dne na den. Většinou se tento problém formuje postupem času. Mezi nejčastější viníky vzniku patních ostruh patří nošení nevhodných bot. Dále je na vině dlouhodobá chůze, nebo atletická činnost (běh, skákání na tvrdý povrch a podobně).

Diagnostika a léčba

patní ostruha diagnostika a léčba

Na patní ostruhu se může přijít zcela náhodně, například během rentgenu nohou. Pokud ale máte dlouhodobé potíže neznámého původu, bude nejlepší, když se objednáte na prohlídku k ortopedovi. Kromě rentgenu vám provede i fyzickou prohlídku nohy. Tím, že jde o specialistu na dolní končetiny, může problém s ostruhou odhalit již pohmatem.

Pokud je problém s patní ostruhou hodně omezující, může vám nabídnout pravidelné píchání injekcí, které dovedou snižovat bolesti a zánět. Dále se doporučuje užívání léků na bolest a léků proti zánětům. Dobrým tipem jsou i ortopedické vložky do bot. Posledním možným řešením je pak operace patní ostruhy.

Bylinky a babské rady

patní ostruha bylinky a babské rady

Život s patní ostruhou vám může ulehčit přikládání studených obkladů. Myslete ale na to, že obklad by měl být zabalen (minimálně) v utěrce a neměl by být přiložen déle než 15 minut. Dále můžete vyzkoušet protahovací cviky na patní ostruhu. Před jejich samostatným prováděním ale bude nejlepší, když navštívíte zkušeného fyzioterapeuta. Nelze zapomínat ani na pozitivní vliv odpočinku.

Kdo má rád přírodní prostředky pro řešení svých problémů, ten může otestovat i aplikaci esenciálních olejů.

Dobrou reputaci má:

  • Bergamotový olej
  • Eukalyptus
  • Fenyklový olej
  • Levandulový olej
  • Rozmarýnový olej
  • Tymiánový olej

Jelikož používání olejů na kůži může způsobovat alergické reakce, je vhodné olej nejprve aplikovat na malý kousek kůže. Pokud se do několika hodin neobjeví alergická reakce, mělo by být jeho používání bezpečné. Také nezapomínejte na to, že oleje vyžadují nosný olej. Dobře vám v tomto ohledu poslouží třeba olivový olej. Také můžete vyzkoušet obklady z lopuchu a obklady z buku.

Řešili jste někdy potíže s patní ostruhou? Pokud ano, který úlevový prostředek vám nejvíc pomohl?

Nepřehlédněte:  Náhlý výskyt pupínků na kůži? Možná trpíte folikulitidou

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/heel-spurs – Vše o patní ostruze (anglicky)

https://www.healthline.com/health/heel-spur-treatment – Úlevové prostředky na patní ostruhu (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář