Priessnitzův zábal je speciální obklad nazvaný podle svého vynálezce, Vincence Priessnitze, který je proslulý díky svým léčebným procedurám, při kterých využíval zejména léčebnou sílu vody, dnes hojně využívanou ve vodoléčebných lázních. Priessnitzův zábal je vlastně studený zapařovací obklad, který se nechá zapařit a lokálně přikládá na povrch těla pro lepší lokální prokrvení.
Jak udělat Priessnitzův zábal
Nejprve se na pokožku přiloží látka namočená ve studené vodě. Chlad vyvolá požadovanou reakci. Důležité je teplotu vody vždy přizpůsobit stavu pacienta. Pokud je nemocný, velmi oslabený nebo nadměrně hubený, nemusel by mít dostatek energie k zahřátí. U těchto pacientů a u dětí volíme teplotu asi 22 °C. Přiložený chladný a vyždímaný obklad se překryje plastovou fólií a obalí se suchou látkou.
Na co si dát pozor
Látku je třeba vyždímat. Pro tělo je snazší zahřát látku s menším obsahem vody. Látka by na tělo měla dobře přilnout, aby nedošlo ke vzniku vzduchových bublinek a zábal dobře těsnil pro zabaření. Pro úspěšnost studeného zábalu je potřeba dostatečné prohřát pacienta. Pokud to tělo nezvládne samo, používá se teplá koupel, ohřívací láhev nebo zahřátí suchým třením.
Jak funguje Priessnitzův zábal
Pod obkladem nejprve dojde k hypotermii a teplota se sníží. Za 2 až 3 minuty dochází k vasokonstrikci cév neboli zúžení cév. Pak se teplota stabilizuje a zúžení cév se mění na vasodilataci neboli rozšíření cév. Tato fáze má trvat 30 až 40 minut. Nakonec dochází ke zvýšení teploty a místo se přehřívá. Dochází k lokální vasodilataci. Poslední fáze trvá asi 60 až 80 minut. Obklad se sundává za 2 až 3 hodiny. Pokud jej používáte opakovaně, učiňte tak s odstupem 3 až 4 hodiny.
Kdy použít Priessnitzův obklad
Priessnitzův obklad se používá při angíně, laryngitidě, horečce nad 38 °C, na hrudník při suchém dráždivém kašli, na bolestivé klouby, při revmatismu i k relaxaci kosterního svalstva. Obklady se používají na krk, hrudník, nohy, kotníky i celé tělo. Dá se využít i při akutních nebo chronických zánětů nosu, jícnu a nosních dutin. při nachlazení, kašli nebo angíně. Zkuste hrudník či krk namazat bylinným Psím sádlem Dr.Weiss. Priessnitzův zábal je dlouhými léty osvědčený přírodní postup, který zlepší prokrvení místa a zrychlí hojivé procesy v těle.
Priessnitz Kloubní mazání
U kloubů, zmírňuje bolest, uvolňuje hypertonus svalstva kolem kloubu, pomáhá při léčbě zánětlivých procesů v kloubních strukturách, šlachách a úponech svalů. Můžete využít masážní masti a aplikovat je na postižená místa pod igelit a suchou látkovou vrstvu. Postižené místo důkladně promasíruje třeba Priessnitz Kloubním mazáním De Luxe, které vzhledem ke složení příjemně chladí. Pak přiložte vrstvu igelitu, díky které dojde k zapaření, zafixovat vrstvou suchého textilu, jako je šála, šátek nebo dětská látková plena. Zábal se nechá působit 30 až 60 minut 2x denně.
S dobou působení to nepřehánějte
Při aplikaci Priessnitzova zábalu je třeba dbát na dodržení doby aplikace obkladu. Po třech hodinách musí být zábal odstraněn. V některých případech se nesmí zábal používat. Určitě by se neměl přikládat na místa infikovaná, na záněty, na špatně se hojící rány, kožní nemoci, ekzémy a vyrážky. U malých dětí je třeba se o aplikaci zábalu nejprve poradit s lékařem.
Babské rady
Podle babských rad můžete při aplikaci Priessnitzova zábalu přidat slivovice do vody, v níž se látka namáčí. Bude se vstřebávat přes kůži a posilovat účinek zábalu. Do spodní vrstvy látky se do dvou vrstev plátna doporučuje zabalit tvaroh, žloutky, nastrouhané brambory, sádlo posypané muškátovým oříškem nebo rozehřátou slaninu a pak zábal nechat působit přes noc.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet