Zázračný rýmovník. Znáte ho?

Rýmovník ve své domovině roste jako keř, přesto si jej u nás můžete pěstovat i vy. Především se pěstuje jako pokojová rostlina. V létě jej můžete mít i venku, ale špatně snáší mrazy. V zimních měsících jej dejte zpět dovnitř.

Co je to?

Jako rýmovník jsou někdy označovány i všechny druhy rodu Plectranthus neboli různých variant molice, kterých je asi 350. Nejvíce se ale jako bylina pěstuje v podobě australského druhu Plectranthus argentatus. Jeho zcela původní domovinou je Austrálie, ale je rozšířený i na dalších kontinentech.

Rýmovník je rostlina řazená do čeledi hluchavkovitých, vysoká kolem 1 metru, s lodyhou s čtvercovými průřezy a hustě rostoucími a vejčitými listy. Květy mají bledě modrou či nafialovělou barvu.

rýmovník

Čaj z rýmovníku

Na přípravu čaje do hrnku postačí 1 list rostliny. Listy jsou dostatečně velké a jejich aroma i obsah látek jsou i tak dostatečné. Zalijte list horkou vodou a nechejte jej několik minut louhovat. Pak čaj může okamžitě začít popíjet. Čaj velmi krásně voní. Trápí-li vás navíc chrapot nebo kašel, oslaďte si svůj čaj medem a brzy se vám po něm uleví.

Jaké jsou jeho účinky?

Z účinných látek je nutné v první řadě jmenovat především vonné silice. Tato rostlin a voní jako eukalyptus. Proto ji řadíme mezi léčivky. Obsahuje také omega-6 mastné kyseliny či vitamíny A a C. Používají se zejména listy. Sirup z rýmovníku je výborné sladidlo do čajů a velmi dobrá náhražka medu. Poslouží i k přípravě různých pokrmů.

Vzhledem k obsahu vonných silic účinkuje při nachlazení, rýmě a bolestech v krku. Od toho pramení název rýmovník. Doporučováno bývá i vnitřní užívání, formou čaje i žvýkáním, nejúčinnější je především jeho inhalace. Stačí rozlomit či rozmačkat list a následně jej čichat. Pomáhá i při problémech s dýchacími cestami a pozitivně působí i u astmatiků.

Nepřehlédněte:  Makrobiotická strava - a její výhody a nevýhody

Rýmovník má ale kladný vliv i na další neduhy. Můžete jej zkusit při horečce, bolestech hlavy, při potížích s pokožkou, tedy ekzémech nebo bodnutí hmyzem. Rýmovník má antioxidační vlastnosti, účinkuje při vysokém krevním tlaku, ale i při problémech s ledvinami a trávicího ústrojí. Rýmovník pomáhá při detoxikaci organismu a působí i proti stresu a psychickým potížím.

Jakými způsoby se dá využít

Listy rýmovníku lze použít k přípravě čaje, ale i k dochucení masa nebo zeleniny či při vaření polévek. Kromě toho skvěle odpuzuje hmyz včetně molů, což je doma velmi praktické. Budete-li rýmovník pěstovat sami doma, brzy sami zjistíte, že se vám mnohem lépe dýchá. Pěstování není nijak složité, takže jej zvládne zcela každý.

Jak pěstovat rýmovník

Rýmovníku nesvědčí prudké sluneční záření. Celoroční pěstování v pokoji je nejlepší varianta. Rostlina se snadno množí jednoduše řízkováním. Roste poměrně rychle. Listy lze sklízet průběžně. Určitě si dejte při jeho pěstování pozor na zbytečně časté zalévání. Rostlina je velmi nenáročná, stačí zalévat opravdu pouze minimálně.

Plecthrantus montanus - Rýmovník eukalyptový

Recept na sirup z rýmovníku

  • 35 lístků rýmovníku
  • 1 granátové jablko
  • 1 pomeranč
  • 1 citron
  • 1 kg třtinového cukru
  • voda

Minimálně 24 hodin nechte očištěné rýmovníkové lístky louhovat. Vložte je do hrnce, přidejte plátky ovoce a zalijte vše vroucí vodou tak, aby všechny ingredience byly dokonale ponořeny. Hrnec zakryjte čistou utěrkou a nechte v pokojové teplotě louhovat 2 dny. Z hrnce odstraňte lístky i ovoce a nejlépe přeceďte. Přidejte cukr a zahřívejte. Míchejte, dokud se zcela nerozpustí. Ztlumte plamen a pozvolna za občasného míchání nechte sirup zredukovat na hustší konzistenci světle měděné barvy. Po zchladnutí sirup ještě navíc dost zhoustne. Horký sirup ihned plníme do menších a horkých skleniček, pak je pevně uzavřeme a necháme je vychladnout obrácené dnem vzhůru.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář