Kryoterapie – jak nám může pomoci

Kryoterapie je jedna z metod, která vám pomůže utužit vaši vitalitu a zdraví. Ne každý se ale do ní hrne s nadšením. Abychom vás trochu navnadili, povíme vám důvody, proč se vyplatí ji alespoň jednou v životě vyzkoušet. 

Většina lidí si pod pojmem utužování zdraví představí rozpálenou saunu, po které následuje ochlazení sněhem, nebo ledem. Málokdo ale ví, že lidskému organismu může prospívat i mráz. 

Kryoterapie - jak nám může pomoci

Protože se ale jedná o velmi nebezpečný klimatický stav, který vám může v krajních situacích i ublížit, je potřeba ho mít v rámci terapie pod naprostou kontrolou. Právě to je úkolem kryoterapie, která vás během několika málo minut postaví zpátky na nohy. 

Pojďme se podívat na to, jak kryoterapie vlastně funguje a pro koho je vhodná. 

Co je to kryoterapie 

Kryoterapie je moderní lázeňská technika, která používá mráz. Ten působí tak, že vás proškolení pracovníci zavřou do speciální komory, ve které je velmi nízká teplota. Aby nedošlo k poškození základních tělesných procesů, je možné v ní setrvat jen několik málo minut. 

V některých případech je vhodná i pouhá lokální kryoterapie. Ta nechává působit chlad pouze na jedno konkrétní místo vašeho těla. Ve své podstatě se může jednat o účinnou náhradu běžných studených obkladů. 

I přes aktuální módnost této praktiky není zatím znám plný rozsah jejího působení na tělo člověka.  

Kryoterapie určitě není vhodná pro: 

  • Děti 
  • Těhotné ženy 
  • Pacienty s vysokým krevním tlakem 
  • Pacienty, kteří se léčí s nemocemi kardiovaskulárního systému 
  • Lidi s alergií na zimu 
  • Pacienty s rakovinou 
  • Nemocné lidi (např. s chřipkou) 
  • Seniory nad 75 let 

Jak to chodí v kryokomoře 

Pokud jdete na kryoterapii poprvé, nejspíš vás přepadne panika a strach. Není ale potřeba se čehokoliv bát. 

Jakmile přijdete do polária, budete personálem vyzváni, abyste si odložili všechny přebytečné svršky. Poté vás zavedou do dvoukomorové kryokomory. V její první části je trochu menší chlad, který se pohybuje mezi –40 až 60 °C. V této fázi si tělo musí zvyknout na přechod z teplého prostředí do zimy.  

Kryoterapie - jak nám může pomoci

Až budete připraveni, přejdete do hlavní komory, ve které panuje teplota –100 až –160 °C. Vzhledem k extrémnímu chladu je doba strávená v této komoře stanovena na 1, maximálně 3 minuty 

Mějte také na paměti, že pobyt v kryokomoře může mít i několik vedlejších účinků. Mezi ně patří hlavně podrážděná a zarudlá kůže. Vše by se ale mělo spravit do 24 hodin od vaší návštěvy. 

Na co všechno nám může pomoci 

Někomu možná přijde, že pobyt v kryokomoře nemá žádný velký efekt. Skutečnost je ale taková, že vám může pomoci při řešení některých zdravotních problémů.  

Kryoterapie může mít vliv na: 

  • Regeneraci svalů 
  • Snižování pocitů bolesti 
  • Lepší spalování 
  • Redukci zánětlivých procesů v těle 
  • Vznik demence (jako prevence) 
  • Vznik rakoviny (jako prevence) 
  • Léčbu deprese 
  • Léčbu úzkosti 
  • Zaléčení ekzémů 
  • Potlačení migrény a bolesti hlavy 

Lidé, kteří na kryoterapii chodí chtějí ve většině případů zrychlit svůj metabolismus, jehož správná aktivace vede k efektivnímu hubnutí. Jestli to opravdu funguje nelze přesně říct. Předpoklad je ale takový, že tělo musí vynakládat více energie na to, aby se udrželo v teple a zároveň nepřišlo o své životně důležité funkce. 

Kryoterapie - jak nám může pomoci

Zima vám také zlepší náladu. Může za to hlavně potlačení některých zánětlivých procesů. Chlad má také nezanedbatelný vliv na naše hormony. V extrémní zimě se vám do krve vyplaví adrenalin, noradrenalin a endorfiny, které navozují pocit štěstí. V současné době se zkoumá, zda by mohla kryoterapie pomáhat při léčbě depresí, úzkostných stavů a dalších psychických nemocí a poruch. 

Co se týče rakoviny, kryoterapie ji nedokáže vyléčit. Není zatím ani známý případ toho, že by pravidelná kryoterapie byla její prevencí. Nynější předpoklady ale vycházejí z toho, že pobyt v mrazu může potlačit zánětlivé procesy, které vedou k tvorbě nádorů. (Na některé druhy nádorů se používá již zmíněná lokální kryoterapie. Děje se tak ale pod striktním dohledem lékařů.) 

Už jste byli v kryokomoře? Napište nám své zážitky do komentářů. 

Nepřehlédněte:  Víte, na jakém principu fungují spalovače tuků?

 

 

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář