Dodržování pitného režimu je klíčem ke zdraví

Dodržování pitného režimu je důležité. Měli bychom pít hodně a po celý den. Jak dodržovat pitný režim, abychom na něj nezapomínali?

Většinou pijeme až tehdy, když máme žízeň. V momentě, kdy si samo tělo řekne, už je ale pozdě a to je nejčastější naše chyba. Pokud tedy víme, že vyrážíme někam na dlouhou túru, musíme mít pití neustále u sebe. Dostatek vody bychom měli mít pro jistotu i v autě. V práci si můžeme dát sklenici vody na pracovní stůl a neustále ji dolévat. Během dne je třeba pravidelně pít.

Víte že…

Lidský organismu tvoří z 55 až 75 % voda a společně s kyslíkem je nejdůležitějším prvkem pro naše tělo a jeho správnou funkci.

Dodržování pitného režimu je klíčem ke zdraví

Proč je voda důležitá

Voda se podílí na vylučování odpadových látek z tlustého střeva a upravuje tělesnou teplotu. Navíc prospívá našim kloubům a svalům. Trávicí šťávy a výměšky tvoří navíc téměř beze zbytku voda. Naše zažívací ústrojí vyprodukuje 1,7 litrů slin denně. Příjem vody se odvíjí od velikosti organismu, způsobu našeho stravování a životního stylu. Vynásobte si svoji váhu v kilogramech číslem 0,04 a vyjde vám množství vody v litrech, kterou byste měli optimálně vypít. Důležité je ovšem také váš vlastní pocit.

Jak přicházíme o vodu

O vodu přicházíme zejména při vylučování, pocení a vyměšování ztratíme během dne dokonce až 1,7 litrů vody. Za každou hodinu fyzické aktivity bychom měli do těla doplnit další 1 až 3 sklenice vody. V horkých dnech se zvyšuje pocení, v chladnějším počasí zase ztrácíme vodu při dýchání. Ústřední topení vysouší náš organismus stejně jako klimatizace. Je třeba přijímat více tekutin. Během dne bychom měli vypít přibližně 2 až 3 litry tekutin.

Pozor na chyby

Pokud přes den v práci vypijete několik šálků kávy a večer doma zjistíte, že jste za den v podstatě nic jiného ani nepili, máte problém. Jestliže se navíc snažíte večer dohnat celodenní resty a vypijete velké množství tekutin najednou, abyste vodu do organismu zase doplnili, jde o jednu z nejzávažnějších a nejnebezpečnějších chyb. Musíme pít pravidelně v průběhu celého dne a příjem tekutin přiměřeně rozložit.

Nepřehlédněte:  Lymfatické kalhoty - pomáhají hubnout

Dodržování pitného režimu je klíčem ke zdraví

Co se do pitného režimu nezapočítává

Káva ani jiné nápoje, které naše tělo odvodňují, se do pitného režimu nezařazují. Nepočítá se ani alkohol a obojí odvodňuje. Započítat lze do pitného režimu šťávy čerstvé ovoce, zeleniny a polévek. Zde je nutné ale započítat i kalorie. Nebezpečné jsou i sladké limonády a šťávy, a to i ty čerstvé. Cukry v nich ani nespočítáte. Proto radši konzumujte čistou a neperlivou vodu, kterou si můžete obohatit citrónem nebo okurkou. Základem pitného režimu je hlavně čistá a neperlivá voda, minerální voda s vyváženým poměrem minerálů a neslazené čaje.

Podpořte hubnutí

Pokud chcete, aby byla cesta za vysněnou postavou co nejvíce efektivní, musíte začít neustále dodržovat pravidelný pitný režim. I když se o tom stále mluví, většina lidí to podceňuje a má s dodržováním pravidelného pitného režimu velký problém. Někteří zapomínají, jiní jsou pohodlní. Pokud držíte dietu, pitím vody podpoříte vyplavování škodlivin z těla, podpoříte metabolismus a pravidelný pitný režim vám značně v hubnutí pomůže.

Dodržování pitného režimu je klíčem ke zdraví

Chraňte své zdraví

Následky na zdraví se můžou při nedostatku vody a dlouhodobé dehydrataci v budoucnosti projevit v mnoha nemocech. Vlivem nedostatečného doplňování tekutin do těla si můžeme hodně uškodit. Můžete si zkusit třeba stáhnout aplikaci Pitný režim, která vás na mobilním telefonu bude stále upozorňovat na to, že je čas na sklenku vody. Podle vašich zadaných údajů vám vypočítá vhodné množství vody, které je třeba denně vypít.

Co může způsobit nedostatečný pitný režim

Následků dehydratace je celá spousta. Vše záleží pouze na tom, jak daleko to necháme zajít a jak dlouho to bude trvat. Pokud budeme pít, jak se nám zlíbí, problémy se zdravím se budou stále stupňovat. Důsledkem dehydratace jsou bolesti hlavy, zácpa, slabost, mžitky před očima, nesoustředivosti, chronická únava spousta dalších neduhů.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

1 komentář u „Dodržování pitného režimu je klíčem ke zdraví“

  1. Děkuji za článek,zajímalo by mě,jestli špatný pitný režim může zvýšit hodnoty kys.močové z krevních testech?????

    Odpovědět

Napsat komentář