Alzheimerova choroba a léčba: Mohou pomoci alkaloidy sněženek?

Alzheimerova choroba je jedním z největších strašáků dneška. Jelikož tato nemoc postihuje nervovou soustavu, postupem času může propuknout u pacientů demence. Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že se její výskyt v populaci kvůli vyššímu věku dožití bude v budoucnosti zvyšovat, podíváme se na vše, co byste o ní měli vědět.

Když občas na něco zapomeneme, máme tendenci situaci zlehčovat tím, že máme Alzheimera. Ve skutečnosti ale není podobné vtipkování vhodné, protože jde o velmi těžkou chorobu, která dovede zničit jak život nemocného, tak lidí v jeho nejbližším okolí.

Alzheimerova choroba se obvykle vyskytuje u lidí nad 65 let. Asi 10 % pacientů ale může být i nižšího věku.

Existuje na Alzheimerovu chorobu nějaká léčba? A dovedou nemocnému nějak pomoci sněženky?

Co je Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba a léčba

Než se pustíme do informování o tom, jaké dnes existují možnosti léčby Alzheimerovy choroby, podíváme se na to, jak se tahle nemoc nejčastěji projevuje.

Alzheimerova choroba postihuje mozek. Její první příznaky bývají relativně mírné, postupem času ale mají tendenci se zhoršovat. Jedním z hlavních symptomů je zapomínání. Postupně pacient zapomíná i na to, co se zrovna událo, nebo na lidi, které zná celý svůj život. Vzhledem k nepředvídatelnému jednání pacienti často potřebují celodenní asistenci.

Příznaky Alzheimerovy choroby

Příznaky Alzheimerovy choroby

Pokud máte podezření, že vy, nebo někdo z vašeho okolí, může trpět Alzheimerovou chorobou, můžete se seznámit s jejími nejčastějšími příznaky.

Tato nemoc se projevuje:

  • Ztrátou paměti (může to začít pravidelnou “ztrátou” předmětů a podobně)
  • Ztrácením se na ulici a blouděním
  • Problémy s placením účtů
  • Problémy činit rozhodnutí
  • Problémy s dokončováním jednoduchých úkolů (například oblékání)
  • Zhoršenými rozpoznávacími schopnostmi (horší rozeznávání tváří a objektů…)
  • Horší koordinací pohybu
  • Problémy s řečí, psaním
  • Změnou chování (častá naštvanost a hádavost, ztráta empatie…)

V ideálním případě by měl pacient dorazit do ordinace lékaře co nejdříve. V takovém případě lze diagnostikovat mírné stádium nemoci.

Diagnostika

Pokud vám lékař diagnostiku Alzheimerovu chorobu, dá se očekávat, že se bude váš zdravotní stav postupem času zhoršovat. Zároveň neexistuje žádný konkrétní test, který by dokázal onemocnění Alzheimerem odhalit.

Lékař může v průběhu diagnostiky použít test paměti. Dále může otestovat vaše neurologické funkce. Dále se odebírá vzorek krve a moči a provádí se CT, nebo vyšetření jinou zobrazovací metodou. V úvahu přichází i genetické testování.

Léčba Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba a léčba

V současné době neexistuje na Alzheimerovu chorobu žádný lék. Není tedy možné zabránit úhynu mozkových buněk. Pokud ale přijde člověk k lékaři včas, doktor se může pokusit zmírnit příznaky jeho potíží a zvýšit kvalitu jeho života.

V první řadě vám lékař předepíše léky (v lécích na Alzheimera lze dohledat již zmíněný galantamin ze sněženek, ale existují jejich různé druhy, takže to nemusí být podmínkou). Lékař vybírá léky v závislosti na tom, jak Alzheimerova choroba pokročila.

Dále může pacientům udělat dobře behaviorální terapie, která může pomoci lépe snášet jejich nepříznivý stav. (Který mohou doprovázet vedlejší účinky podávaných léčiv.)

Vzhledem k tomu, že nejsou přesně známy všechny faktory, které mohou mít na vznik Alzheimerovy choroby vliv, je důležité se připravit na to, že se tato nemoc může objevit i ve vaší blízké rodině.

Znáte někoho, kdo trpí Alzheimerovou chorobou?

Nepřehlédněte:  Srovnání zdravotních pojišťoven

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Alzheimerova_choroba – Alzheimerova choroba (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/159442 – Vše o Alzheimerově chorobě (anglicky)

https://www.sciencedaily.com/releases/2009/12/091220175319.htm – Alkaloidy ze sněženek (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář