Addisonova choroba způsobuje špatné fungování hormonů

Sotva vstoupíme do dospělého života, začnou kolem nás létat názvy různých hormonů. U žen jde o estrogen a progesteron, u mužů zase o testosteron. Známe ale také hormony adrenalin nebo oxytocin. Za normálních okolností naše těla ví, jak je vyrobit a použít. Co když je ale tato funkce narušená? 

I když věnujeme hodně pozornosti vitamínům, stopovým prvkům a minerálním látkám, pravdou je, že našemu tělu vládnou hormony. Nejen v období zamilovanosti, kdy se vznášíme na růžovém obláčku, ale i kdykoliv jindy. Například ve chvíli, kdy jsme ve stresu, nebo když máme hlad. Ženy se jim učí rozumět kvůli svému menstruačnímu cyklu, těhotenství a přechodu.

Addisonova choroba způsobuje špatné fungování hormonů

Když hormony fungují správně, skoro si jich ani nevšimneme. Horší je, když začne kolísat jejich hladina, či dojde k ukončení jejich produkce. Také tu ale máme skupiny lidí, kteří trpí nějakou chorobou, která může ovlivnit jejich činnost. Vzácně teď nemluvíme jen o nemocech štítné žlázy, ale také o Addisonově chorobě.

V následujících několika odstavcích se podíváme na to, jak se projevuje a koho může postihnout.

Co je Addisonova choroba?

Addisonova choroba postihuje nadledvinky, které jsou v těle zodpovědné za výrobu některých druhů hormonů. (Kortizol, pohlavní hormony…) K tomu ale obvykle nedochází jen tak z ničeho nic. 

Příčinou tohoto stavu může být buď primární, nebo sekundární nedostatečnost. Primární nedostatečnost vzniká silným poškozením nadledvin. K němu může dojít kvůli autoimunitní chorobě, kvůli které tělo napadá svoji vlastní zdravou tkáň. Za tento typ nedostatečnosti mohou i nádory, infekce nebo dlouhodobé užívání některých léků. (Například těch, které mají vliv na srážlivost krve.)

Sekundární nedostatečnost bývá způsobena chybou v hypofýze, která není schopna nadledvinám poslat informaci o tom, že mají uvolnit hormony. Tento problém může způsobit zranění mozku, genetika nebo nádor.

Symptomy Addisonovy choroby

Addisonova choroba způsobuje špatné fungování hormonů

I když se špatná funkce hormonů stanovuje mnohem hůř než třeba zlomená ruka, či noha, existuje poměrně široká škála náznaků, které dovedou nasměrovat lékařovu pozornost tím správným směrem.

Mezi symptomy Addisonovy choroby patří:

 • Slabé svaly
 • Únava
 • Tmavší pigmentace kůže
 • Ztráta hmotnosti
 • Snížená chuť k jídlu
 • Nízká hladina cukru v krvi
 • Nízký krevní tlak
 • Snížený tep srdce
 • Chorobná touha po soli
 • Zvracení
 • Nevolnost
 • Deprese
 • Nedostatek energie

V závažnějších situacích se mohou u nemocného projevit halucinace, nebo se může propadnout do deliria. Mezi velmi vážné příznaky patří i neklid, zmatenost, náhlá bolest v bederní oblasti zad nebo vysoká horečka.

V případě, že u sebe, nebo u někoho z blízkých zpozorujete tyto znepokojivé změny, určitě je vhodné na nic nečekat a neprodleně zajistit lékařskou pomoc.

Jak se léčí?

Addisonova choroba způsobuje špatné fungování hormonů

V případě, že lékař vyhodnotí, že touto nemocí trpíte, s největší pravděpodobností vám naordinuje léky a dá vám schéma, podle kterého je budete užívat. Jeho dodržování je při zvládání Addisonovy choroby zcela klíčové. (Hormony se v těle vyplavují během pevně stanovených procesů, nebo v pevně daný čas.)

Co se týče domácí léčby, žádná není vzhledem k závažnosti a podstatě onemocnění možná. Pacientům lze jen doporučit, aby měli při sobě léky pro případy nouze a nějaké označení, nebo informaci o chorobě pro případ, že by se jim něco stalo. (Takže zachránce, nebo lékař v nemocnici bude vědět, co má s vámi dělat.)

Pacientům velmi prospěje i to, když se budou držet co nejdál od situací, lidí a činností, které jim způsobují stres. (Který vyplavuje hormony.)

Znáte někoho, kdo trpí Addisonovou chorobou? 

Nepřehlédněte:  Strašák jménem endometrióza. Co ji způsobuje a dá se vůbec léčit?

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář