Štěnice jsou vytrvalí hosté. Řekneme vám, jak se jich zbavíte!

Byli jste někdy nucení přespat na ne zcela pěkném místě? V tom případě myslete na to, že odjezdem z něj to pro vás nekončí. Raději se několik týdnů pořádně sledujte, jinak vám hrozí, že si domů přinesete štěnice. Víte, jak je poznáte? A existuje nějaký způsob, jak se jich dokážete zbavit bez odborné pomoci?

V současné společnosti hodně dbáme na dodržování hygieny. Kromě toho, že nám to zvýšilo životní úroveň jsme se díky tomu dokázali zbavit některých (dříve běžných) parazitů, kteří našim předkům dennodenně otravovali život. Jenže, ani tak nemáme úplně vyhráno. Někdy stačí, abyste se mihli v ne zrovna vábně vypadajícím penzionu, nebo hotelu. Jindy zase k neštěstí stačí to, že sdílíte vchod s někým, kdo má dodržování osobní hygieny tak trochu na háku. (A z jehož příbytku se mohou do okolních bytů šířit parazité a hmyz.)

I když vám podobná situace může přijít jako z nějakého hororu, pokusíme se vám nastínit, jak ji zvládnout bez toho, aniž byste se ze štěnic ve svém domově zbláznili. Jste připravení?

Co jsou to štěnice

Štěnice jsou vytrvalí hosté. Řekneme vám, jak se jich zbavíte!

Štěnice domácí jsou parazitický hmyz, který ke svému přežití potřebuje lidskou krev. Vzhledem k tomu, že se štěnicím daří třeba v matracích se jim občas říká postelní štěnice (čemuž napovídá i jejich anglický název bed bug). To ale není jediné místo, kde se běžně skrývají. Štěnice dokáží přežít i ve stěnách, závěsech či v kobercích. (Kvůli čemuž se rychle šíří a je velmi těžké je v takové fázi ve vašem bytě, nebo domě odhalit.) Kromě toho, že po sobě zanechávají kousance jsou obávané i kvůli tomu, že mohou (kvůli přímému kontaktu s krví různých lidí) přenášet nebezpečné nemoci.

Jejich kousnutí

Kousance od štěnic jsou zákeřné. Aby se mohly nerušeně krmit, vyloučí do vašeho těla malé množství anestetika, které způsobí, že si ran všimnete po několika hodinách až dnech. Když je ale najdete, s velkou pravděpodobností budou vypadat jako červené a oteklé fleky na kůži. (S tím, že štěnice nebývá v daném místě jenom jedna, takže jich může být na těle i víc.) Kousnutí se může projevovat i svěděním a pálením. (Takže ho můžete zpočátku zaměnit i za štípnutí komárem.) 

K tomu, že se štěnice hůře odhalují, napomáhá skutečnost, že oproti jiným druhům hmyzu nemusejí sát vaši krev každou noc v daném týdnu, nebo měsíci.

Štěnice jsou vytrvalí hosté. Řekneme vám, jak se jich zbavíte!

Jaké nemoci přenášejí?

Kromě toho, že vás nepotěší představa hemžícího se roje brouků ve vašem domově, které se projevuje sérií kousanců u všech členů vaší rodiny budete mít nejspíš problém i s tím, že na vás mohou přenést nějakou závažnou nemoc, se kterou byste za jiných okolností vůbec nepřišli do styku.

Co se týče vědeckých výzkumů, nebylo zatím prokázáno, že by štěnice nějaké nemoci přenášely. Na druhou stranu, rozhodně se vyplatí, abyste byli obezřetní. Krev je médium, které v sobě může obsahovat spoustu choroboplodných zárodků. (Takže, jenom proto, že tuto spojitost žádný výzkum zatím nepotvrdil neznamená, že v této oblasti neexistuje vůbec žádné riziko.)

Tipy, jak se zbavit štěnic

Štěnice jsou vytrvalí hosté. Řekneme vám, jak se jich zbavíte!

Štěnice v bytě jsou obrovský protivník. Hlavně proto, že jsou schopné se dostat prakticky všude, takže není možné je (všechny) najít. Jejich velikost navíc způsobuje, že se mohou šířit opravdu všude po domě. (Je proto velká pravděpodobnost, že pokud se objeví v jednom bytě, či domě, během pár dnů až týdnů se rozšíří dál.) I když to bude těžké, zkuste si příliš nezoufat a dejte se se štěnicemi do boje.

Na štěnice funguje:

 • Deratizace
 • Používání insekticidů (ovšem, pozor, štěnice mohou přežít ve vašem domově i rok)
 • Vyhození zamořených matrací, postelí a tkanin 
 • Hloubkové čištění povrchů
 • Napařování
 • Použití křemeliny
 • Oprava trhlin a děr ve zdi a podlahách
 • Zapouzdření matrací do sáčků
 • Vysávání a časté praní v horké vodě a dezinfekci (sáčky vyhazujte, u látek dávejte pozor, aby z nich nevypadly štěnice, nebo vajíčka ven)
 • Když vyprané oblečení budete skladovat v plastových pytlech (zavřených)
 • Levandulový olej a Tea Tree

Když se obrníte trpělivostí a dáte si se svými sousedy opravdu záležet, existuje velká šance, že se štěnic nakonec úspěšně zbavíte. Lepší je zapomenout na to, že vám pomůže se stěhovat. Zárodky štěnic si totiž můžete přinést i do nového obydlí.

Měli jste někdy doma štěnice? Jak se vám je podařilo odstranit? Napište nám své zkušenosti do komentářů.

Nepřehlédněte:  Collalloc [recenze]: Zkušenosti s účinky kolagenu na krásu a pohyb

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář