Bechtěrevova nemoc: Způsobuje bolest i deformace páteře

Pokud sledujete pohádky a filmy, občas se v nich najde postava, která má na zádech obrovský hrb, kvůli kterému musí chodit v předklonu. Bohužel, nejde jen o zajímavý rys, který dodává těmto lidem jejich charakter, ale i skutečná nemoc. Víte, jak Bechtěrevovu nemoc poznáte a jak se léčí?

Všichni toužíme po tom, abychom se mohli pohybovat bez bolesti a bez jakéhokoliv omezení, které by mohlo sužovat naše pohybové ústrojí. Jenže, jak stárneme, opotřebovávají se nám chrupavky a každý pohyb nám znepříjemňuje revma

I když se může zdát, že právě to je nejvyšší forma utrpení, jaké můžeme prožívat, na paty mu šlape Bechtěrevova nemoc, která z vás bez nadsázky udělá shrbený a silně zkroucený otazník. Existují přitom symptomy, které mohou tuto nemoc pomoci včas odhalit. (Takže se můžete nechat vyšetřit svým lékařem a podniknout všechny nezbytné kroky k jejímu záchytu.)

Bechtěrevova nemoc: Způsobuje bolest i deformace páteře

Ať už Bechtěrevovou nemocí sami trpíte a potřebujete si ulevit od bolesti, nebo máte podezření, že by mohla trápit někdo z vašich blízkých, odpovědi na své otázky dostanete v našem dnešním článku.

Co je Bechtěrevova nemoc?

Bechtěrevova nemoc se může v první fázi projevovat jako chronická bolest zad, které nejspíš budete věnovat jen velmi minimální pozornost. Velmi zřídka má ale jasného původce. Můžete spát na dobré matraci, nosit dobré boty a varovat se zvedání těžkých břemen a bolest zad tu stejně bude s vámi.

Bechtěrevova nemoc: Způsobuje bolest i deformace páteře

Je to proto, že Bechtěrevova nemoc je způsobená zánětem obratlů. (Ten sám o sobě obvykle bolí.) V pozdějších fázích může v jeho důsledku docházet i k jejich deformaci a abnormálnímu spojování mezi sebou. Ve své podstatě se tedy jedná o typ artritidy, která postihuje páteř. (Není to ale podmínkou.)

Bechtěrevova nemoc může ovlivnit:

 • Jiné klouby v těle
 • Váš zrak
 • Zažívací systém

První příznaky Bechtěrevovy nemoci

Jak můžete vidět, příznaky této choroby mohou být tak nenápadné, že je můžete dlouhou dobu zlehčovat. Případně je můžete zaměňovat s jinými nemocemi a vnějšími příčinami, které často samy odezní. (Střevní potíže může způsobit viróza, bolest zad fyzická námaha, problémy s očima únava…)

Proto se podíváme na několik symptomů, podle kterých Bechtěrevovu nemoc lépe poznáte.

Nemoc postupuje tak, že:

 • Vás z nějakého tajuplného důvodu bolí kříž a spodní část zad
 • Začnete pociťovat bolest kloubů a hrudního koše (zvlášť u mladých je to velmi podezřelý znak)
 • Pocity bolesti se stupňují, ale pokaždé je jimi zasažená celá páteř
 • Na vás nefunguje běžná medikace na bolest

Pro Bechtěrevovu nemoc je celkem typické i to, že se úleva od bolesti zad nedostavuje ani po dostatečném odpočinku v posteli, nebo v jiné úlevové pozici.

Na co vše má Bechtěrevova nemoc vliv?

I když se primárně jedná o nemoc, která postihuje záda s páteří, může se negativně projevit i na dalších funkcích vašeho těla.

Nemoc se může projevit:

 • Bolestí krku
 • Shrbenými rameny
 • Povolenými prsty
 • Erektilní dysfunkcí
 • Šupinatěním na kůži
 • Špatným fungováním vylučovacího ústrojí

Diagnostika a léčba nemoci

Když přijdete k lékaři, měli byste mu popsat své aktuální problémy a délku jejich trvání. Doktor by si vás měl pořádně prohlédnout a měl by se zeptat na vaši rodinnou anamnézu. (Jedním z rizikových faktorů je Bechtěrevova nemoc v rodině.) 

Dále vám může udělat krevní test, který odhalí probíhající infekci. Aby mohl vidět, co se děje uvnitř, je docela možné, že vás pošle na rentgen, který jasně ukáže, co se děje s vaší páteří.

Když se jeho podezření potvrdí, předepíše vám vhodnou léčbu, která by vám měla ulevit. (V případě opravdu závažných stavů se přistupuje i k operativnímu řešení.)

Domácí úleva od Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova nemoc: Způsobuje bolest i deformace páteře

Během léčby se nemusíte spoléhat jen na to, co vám doporučí lékař. Existuje spousta dalších věcí, které mají schopnost vám ulehčit život a zároveň nijak nenaruší schéma medikace, kterou berete. 

Pokud vás trápí bolesti, zkuste si ulevit:

 • Pomalým protahováním
 • Teplým obkladem
 • Studenými obklady
 • Akupunkturou
 • Masážemi
 • Lehkým cvičením (ideální je, pokud oslovíte trenéra, nebo fyzioterapeuta, který se specializuje na tento typ nemocí)
 • Hlídáním tělesného postoje
 • Hlídáním spánkové pozice
 • Jógou

Velmi důležitá je i změna životního stylu. Abyste nepodporovali zánět, bylo by dobré, kdyby jste přestali s kouřením. Dobře vám neudělá ani nadměrná konzumace alkoholu. (Místo něj vsaďte třeba na zelený čaj, který má antioxidační účinky.) 

Bechtěrevova nemoc: Způsobuje bolest i deformace páteře

Také se vyhýbejte nadměrnému solení a konzumaci cukru. Vhodné nejsou ani polotovary a jiné vysoce zpracované potraviny, které jsou sice dobré na chuť, ale nemají valnou výživovou hodnotu. Místo toho si dopřejte čerstvé ovoce se zeleninou, kvalitní (libové) maso a ryby. Co se týče mouky, preferujte tu celozrnnou. (Případně jiné tmavé pečivo.)

Neustálá bolest je velký nápor i na psychiku člověka, takže se nebojte objednat k psychologovi, nebo začít meditovat. Díky tomu pro vás bude zvládání těchto těžkostí o mnoho snazší.

Znáte někoho, kdo trpí Bechtěrevovou nemocí? 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář