Laryngitida – jak jí léčit

Laryngitida patří mezi nebezpečná onemocnění, protože má děsivý průběh. Naštěstí ale není nemoc většinou pro dítě nebezpečná. Přesto se vyplatí rychle tlumit její příznaky a umět nemoci předcházet.

Co je laryngitida

Laryngitidu provází typický štěkavý kašel. Objevuje se u dětí v zimě, ale i v létě. V chladnějších částech roku je výskyt častější, protože mezi dětmi koluje více infekcí a mívají slabší imunitu. Způsobují ji viry, nejčastěji vyskytuje mezi batolaty a předškoláky a později děsivé příznaky mizí. Jak dítě roste, mění se anatomické poměry dýchací trubice, která se rozšiřuje, a pak při laryngitidě nehrozí, že bude dítě špatně dýchat. Více jsou ohroženi alergici, protože mají jejich sliznice vyšší tendenci reagovat na různé vnější a infekční podněty formou otoku.

Jak probíhá léčba

Záchvat laryngitidy lze ve většině případů bez potíží zvládnout doma. Nástup choroby je náhlá, často vypadá dramaticky a rodiče dětí štěkavý kašel vyděsí a zaskočí. Nemoc se navíc obvykle přihlásí o slovo v noci, a ti i ve chvíli, kdy bylo dítě večer ještě zcela zdravé. Někdy se však dá poznat její nástup podle toho, že dítě trochu chraptí. Laryngitida se může zkombinovat i s rýmou nebo nějakým bakteriálním onemocněním dýchacích cest.

krk

Co způsobuje laryngitidu

Laryngitida je běžné dětské virové onemocnění. Původcem je třeba virus influenzae nebo parainfluenzae. Virus způsobuje zánět sliznice hrtanu, která může otékat, dítě to dráždí ke štěkavému kašli a hůře se mu dýchá.

Příznaky laryngitidy

  • štěkavý kašel doprovázený sípáním, zejména v noci
  • občas chrapot
  • většinou bez horečky
  • průběh nemoci může být u každého dítěte jiný

Léčba laryngitidy

Kašel lze často poměrně snadno zastavit tím, že dítěti dáte hned napít, pustíte mu do místnosti chladný vzduch, vezmete ho na chvíli ven do chladu, nebo třeba před otevřenou lednici či mrazák. Pak často zase v klidu usne. Smysl má i zvlhčování vzduchu, a to i preventivně, nebo obklady krku. Je třeba celoročně udržovat v ložnici co nejnižší teplotu, neměla by překročit 18 °C. Ve většině případů laryngitidy dítěti nehrozí žádné nebezpečí. Snažte se dítě uklidnit, protože pláč průběh nemoci zhoršuje.

Nepřehlédněte:  Pomůže vám kruhový trénink Contours zhubnout? [recenze]

Co dělat, když se dítěti přitíží

Lékaři používají termín inspirační stridor, kterým označují namáhavé dýchání, kdy dítě chrčí hlavně při nádechu. Pokud se stav zhoršuje, podává se dítěti kortikoidový čípek nebo tabletu, které rychle sníží otoky sliznic. Rodičům ho na požádání předepíše dětský lékař. S kortikoidy je však třeba zacházet velmi opatrně a nedávat je zbytečně. Výjimečně je třeba inhalace adrenalinu nebo další kortikoidy.

Pokud by se stav dítěte zhoršoval, je třeba vyrazit na pohotovost nebo zavolat záchranku. Nemá smysl podávat léky na tlumení kašle, které u rozjeté laryngitidy nezaberou a a mohou spíše působit dráždivě. Následující dny se na noc mohou nasadit antihistaminika, pro nejmenší děti v kapkách. Ty snižují riziko otoků sliznic a opakovaného záchvatu laryngitidy.

Zánět hrtanové příklopky neboli epiglotitida

Příznaky a průběh laryngitidy je třeba rozeznat od mnohem horší choroby, kterou je zánět hrtanové příklopky neboli epiglotitida. Díky povinnému očkování kojenců se ale dnes mezi dětmi naštěstí téměř nevyskytuje. Kašel při laryngitidě zní na poslech hrozivě, stejně jako sípání, dítě ale neohrožuje na životě. Zánět hrtanové příklopky však může dítě i zabít. Typická je pro epiglotitidu vysoká horečka, zatuhlý krk a sliny vytékající z úst. Pak bohužel nemusí pomoci ani rychlá léčba v nemocnici.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář