Otevřeně o masturbaci: Neudělá vám chlupaté ruce, ale maximálně dobře

Masturbace je téma, o kterém se ve slušné společnosti nemluví. Není to ale trochu pokrytecké, když ji skoro všichni děláme? Dnes se proto budeme o masturbaci bavit zcela otevřeně. Pokud nevěříte, budeme rádi, když se pořádně začtete a třeba se o ní dozvíte něco nového.

Lidé jsou velmi zvědaví tvorové, kteří se rádi oddávají všemu, co jim dělá dobře. Není proto divu, že už od mládí objevujeme taje našich těl a celkem záhy propadáme kouzlu sebeuspokojování. (Ke zděšení mnoha rodičů.) 

Proto v populaci dlouho kolovaly návody, jak masturbaci zabránit. Včetně výhružek, které měly způsobit, že se jich hříšník zalekne a bude se oddávat maximálně partnerskému styku. (Věděli jste, že na masturbaci měla účinkovat konzumace kukuřičných lupínků?)

Co si ale budeme povídat. Příroda je mocnější. Takže ať děláme, co děláme, měli bychom masturbaci přijmout jako součást našeho života. Ale jak?

Něco o masturbaci

Masturbace je autoerotická činnost, během které uspokojujeme své základní sexuální potřeby. Oddávají se jí jak lidé, kteří nemají dlouhodobého partnera, tak ti, kteří žijí v páru. (Často se jí věnují k nespokojenosti rodičů i opravdu malé děti.) 

Otevřeně o masturbaci: Neudělá vám chlupaté ruce, ale maximálně dobře

I když byla dříve považována za špatnou a hříšnou, v dnešní době je spíš ukazatelem zdravé sexuality. Dokonce se doporučuje se jí oddávat v době, kdy nemáte partnera. Kromě toho, že můžete těžit z pozitivních účinků orgasmu se udržujete připraveni k akci. V neposlední řadě se tak můžete vyvarovat neuvážené známosti, která by mohla způsobit nechtěné těhotenství, nebo nákazu pohlavně přenosnou chorobou.

Mýty, které kolem masturbace kolují

Jak už bylo řečeno na začátku článku, ohledně masturbace (i dnes) koluje mnoho nepravd a polopravd. Některé z nich vám nejspíš vykouzlí úsměv na tváři. Jiné zase hraničí s psychickým nátlakem, který vás donutí minimálně pozvednout obočí.

Dříve se říkalo, že masturbace způsobuje:

 • Slepotu
 • Chlupaté ruce
 • Impotenci
 • Erektilní dysfunkci
 • Smrsknutí penisu
 • Zakroucení penisu
 • Nedostatek spermií
 • Neplodnost
 • Mentální poruchy
 • Fyzickou slabost

Naštěstí, ani jedna z těchto výhružek se u nikoho nepotvrdila. Jediné, co si můžete jejím prováděním způsobit je závislost. Případně nějaký úraz, ke kterému dojde v důsledku vaší neopatrnosti. (Třeba, když do svých otvorů strkáte něco, co se může rozbít.)

Proč je masturbace zdravá?

I když tomu možná nebudete chtít věřit, masturbace může být zdraví prospěšná. Pokud nepřistupujete k žádným zásadním experimentům, zmírní napětí a pomůže vám od stresu. Orgasmus má pozitivní vliv i na útlum některých typů bolesti. (Otestovat ho můžete na bolest hlavy, nebo na menstruační křeče.) 

Vzhledem k tomu, že se při vyvrcholení vyplavují stejné chemické látky pro vás bude i mnohem snazší dosáhnout pocitu štěstí a pohody. Což prospívá i celkovému uvolnění. Nesmíme ale zapomínat ani na to, že skrze masturbaci lépe poznáte své tělo a naučíte se, jak uspokojit jeho potřeby. Ty pak můžete sdílet se svým (klidně i budoucím) partnerem. To zákonitě vede k mnohem uspokojivějšímu partnerskému životu.

Mezi další výhody masturbace patří:

 • Prevence pohlavně přenosných chorob
 • Eliminace těhotenství

Zásady bezpečné masturbace

I když jsme si většinu důležitých bodů už řekli, na některé z nich se pokusíme zaměřit trochu blíž. 

Aby byly vaše hrátky bezpečné, tak:

 • Nepoužívejte k masturbaci předměty, které by vás mohly poranit (případně by jejich použití mohlo vést do dveří  lékařské pohotovosti)
 • Vždycky dbejte na čistotu
 • Používejte lubrikační gel (a to i v případě, že jste muž, předejdete tak zvýšenému tření ruky o penis)
 • Nevyměňujte si s nikým erotické pomůcky
 • Pokud nepoužíváte žádnou formu ochrany, dávejte pozor na znečištění rukou a erotických hraček partnerovým spermatem (zákony schválnosti spolehlivě fungují)

Otevřeně o masturbaci: Neudělá vám chlupaté ruce, ale maximálně dobře

Co se týče předmětů, které nejsou k masturbaci vhodné, určitě se vyplatí zmínit zeleninu, nebo hrdla od skleněných lahví. Kromě toho, že nejsou až tak čisté, jak se snaží tvářit, mohou být příliš velké, nebo se o ně můžete celkem snadno zranit. (Opravdu chcete riskovat střepy ve vagíně, nebo zaseknutí penisu?)

Dobrý nápad není ani zasouvání předmětů, které se budete snažit dostat stlačováním svalů ven. (Obvykle jde třeba o kuličky a o různé typy míčků.) Poměrně často se stává, že tyto předměty nakonec musí vytáhnout zkušený lékař. (On bude mít zajímavou historku a vy ostudu do konce života.)

Aby nedošlo k infekci, vždy dbejte na to, abyste používali čisté předměty a erotické hračky. Buď si na ně kupte speciální dezinfekci, nebo je umývejte jemným čistícím přípravkem. (Jako je třeba intimní mýdlo.)

Lubrikační gel zase pomůže ženám s nedostatečnou vaginální vlhkostí. Muži ho ocení v případě, kdy je začne trápit loupající se a podrážděná kůže na jejich penisu. (Někteří říkají, že jde o celkem autentické napodobení styku se ženou, takže lubrikant používají stále.)

A nakonec, výměna erotických hraček s někým jiným může způsobit, že si z této zkušenosti odnesete nákazu nějakou pohlavně přenosnou chorobou. (Jako je HIV, syfilis, kapavka…však víte.)

Je masturbace vhodná pro všechny?

Otevřeně o masturbaci: Neudělá vám chlupaté ruce, ale maximálně dobře

Možná si řeknete, že masturbaci by se neměly věnovat malé děti. Pro ně je ale tato činnost naprosto přirozená. (Dokonce se zjistilo, že plody mohou masturbovat už v děloze.) Proto, když při ní svého potomka přistihnete, zkuste mu vysvětlit, že jde o věc, kterou není vhodné dělat na veřejnosti, ale za jeho chování ho nijak výrazně nekárejte. (Spíš se mu snažte tuto věc vysvětlit úměrně jeho věku.) 

Masturbaci se mohou věnovat dokonce i těhotné ženy. Rozhodně ale ne ty, které mají rizikové těhotenství. Stahy dělohy by totiž mohly otevřít vrátka předčasnému porodu, nebo potratu. (Vaši situaci ale nejlépe zhodnotí váš lékař, který vám dá odborná doporučení šitá na míru.)

Stydíte se za masturbaci, nebo k ní přistupujete jako k běžné lidské činnosti?

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář