Srovnání zdravotních pojišťoven

V české republice máme výběr ze sedmi zdravotních pojišťoven, které svým klientům nabízí rozličné výhody a preventivní programy. Měnit zdravotní pojišťovnu lze pouze jednou za rok a to k prvnímu lednu. Při výběru zdravotní pojišťovny je dobré se ujistit, že máte v okolí dostatek lékařů, kteří mají s touto pojišťovnou smlouvu. Pojďme si je společně porovnat, ať máte jednodušší výběr, anebo třeba zjistíte, že u té nejlepší pojišťovny už jste zaregistrovaní.

VZP – Všeobecná zdravotní pojišťovna

VZP

VZP je největší pojišťovnou u nás a má 6 milionů klientů. Vznikla v roce 1992 a má nasmlouvanou nejširší síť zdravotnických zařízení. V rámci pojištění můžete využívat Klub pevného zdraví, který registrovaným uživatelům poskytuje slevy na různé sportovní a ozdravné aktivity.

Preventivní balíček pro ženy obsahuje několik příspěvků v maximální výši 500 Kč a patří mezi ně příspěvek na pohybové aktivity, na očkování, prevence rakoviny kůže, na odvykání kouření, pro těhotné a na plavání. Pro muže si VZP nachystala 500 Kč příspěvky na očkování, prevence rakoviny kůže a prostaty. K výběru je také vždy pouze jeden příspěvek a to plavání, nebo prevence obezity v centru STOB nebo odvykání kouření. Děti mají u VZP příspěvek na očkování, stejně jako dospělí mohou vybrat jednu z možností – pohybovou aktivitu, plavání nebo program STOB, navíc mají i preventivní program proti bulimii a prevenci rakoviny kůže. Všechny skupiny mají také příspěvek pro celiatiky a diabetiky. Pro dárce krve a kostní dřeně má pouze příspěvek 500 Kč, což je úplně nejméně, že všech českých pojišťoven. Celkově vychází VZP z pojišťoven jako skromnější a příliš mnoho od ní klienti nedostanou.

ZPMV – Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky

logo_uplne_horiz

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra vznikla taktéž v roce 1992 jako zaměstnanecká pojišťovna a v roce 1997 se sloučila s pojišťovnou GRÁL – Železniční zaměstnanecká pojišťovna a o rok později s Regionální zaměstnaneckou zdravotní pojišťovnou. ZPMV pro své klienty nabízí Kartu života, kde jsou online dostupné důležité informace o jejich zdravotním stavu.

V preventivních programech mohou ženy čerpat příspěvky v rozmezí 400 – 800 Kč v celkové výši až 3800 Kč z toho nastávající maminky dostanou 800 Kč. Muži dostanou příspěvek ve stejné výši, jako ženy, jen je zaměřený na jiné preventivní programy. U obou pohlaví jsou například příspěvky na sportovní prohlídky omezeny věkem do 26 let. Děti přijdou v ZPMV asi nejvíc zkrátka. Mohou dostat příspěvek na očkování do výše 800 Kč. Cvičení či masáže kojenců a plavání lze čerpat z příspěvku pro těhotné. Dárci krve nebo kostní dřeně dostanou po každém odběru vitamíny a jsou pro ně připraveny ozdravné pobyty.

ČPZP – Česká průmyslová zdravotní pojišťovna

czpz

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna vznikla stejně jako předchozí pojišťovny v roce 1992 pod názvem Hutnická zdravotní pojišťovna. V letech 1996 – 2009 se sloučila se zdravotní pojišťovnou pojišťovnou ATLAS, AGEL s Českou národní zdravotní pojišťovnou, kdy v říjnu roku 2009 změnila název na Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnu. Svým klientům poskytuje řadu ozdravných a preventivních programů včetně Karty života.

ČPZP přispívá ženám na různé preventivní programy a očkování až 5800 Kč z toho je 1000 Kč pro těhotné. Muži mohou čerpat příspěvky na prevenci a očkování do výše 5300 Kč. Dětem hradí pojišťovna pobyty v přírodě, plavecké kurzy a další preventivní programy do výše 4250 Kč a navíc dostanou na podzim vitamíny zdarma. Všichni pojištěnci mají od podzimu do jara v určených bazénech plavání zdarma. Dárci krve a kostní dřeně dostanou co určitý počet odběrů příspěvky až do výše 6000 Kč a u každého odběru vitamíny zdarma.

Nepřehlédněte:  Zázračný rýmovník. Znáte ho?

OZP – Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví

03-Logo-OZP-rozsirena-verze-RGB-pruhledne

OZP je jedna ze čtyř menších zdravotních pojišťoven v Česku. Svým klientům vedle preventivních programů nabízí i Program slev a výhod a Vitakartu, která při přihlášení přes online portál obsahuje informace o zdravotním stavu, asistenční službu a Vitakonto. sloužící k čerpání výhod a benefitů.

V preventivních programech mohou ženy čerpat minimálně 1800 Kč, muži 1300 Kč a částka se může až zdvojnásobit užíváním Vitakarty. Na odvykání a prevenci kouření dostanou klienti 4000 Kč. Děti dostanou na prevenci a očkování minimálně 1300 Kč, novorozenci navíc na očkování 1500 Kč a mladiství mohou čerpat příspěvek na odvykání kouření 4000 Kč. Dárci krve dostanou při odběru vitamíny a odměny za počet odběrů do výše 3000 Kč.

VoZP – Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky

VOZP

VoZP letos slaví 22 let na trhu na kterém je od roku 1993 a vznikla původně jako zdravotní pojišťovna pro Armádu ČR. Muži mohou čerpat 450 – 1000 Kč na různá očkování a dalších 650 Kč v dalších preventivních programech. Ženy navíc dostanou 800 Kč na prevenci rakoviny prsu a 1000 Kč v těhotenství. Děti mohou čerpat příspěvky na rozličná očkování celkem až 6500 Kč a na další prevenci až 5700 Kč. Dárce krve odmění VoZP za odběry příspěvky do výše 2000 Kč. Navíc nabízí pojišťovna VoZP pro klienty věrnostní klub s řadou výhod.

RBP – Revírní bratrská pokladna

RBP

Revírní bratrská pokladna vznikla jako pojišťovna v roce 1993 a navázala na historii tzv. hornických bratrských pokladen, ze kterých si pak přispívali na mzdu při úrazech či smrti v dolech. První zmínky o nich sahají až do roku 1802.

Pojišťovna má pro své klienty tzv. program 90, který se skládá z pravidelných preventivních prohlídek a očkování. Na prevenci dále přispívá ženám 6800 Kč, z toho je 1000 Kč určeno pro těhotné, muži dostanou prevenci 5500 Kč a děti 6600 Kč z toho v různých věkových kategoriích příspěvky na pobyty v přírodě či plavání. Dárci krve mohou dostat podle počtu odběrů 500 – 3000 Kč a vitamíny. Za odběr kostní dřeně pojišťovna dárci zaplatí 3000 Kč.

ZPŠ – Zaměstnanecká pojišťovna Škoda

Logo ZPŠ

Zaměstnanecká pojišťovna Škoda je nejmenší pojišťovnou u nás a má 140 tisíc klientů. Jak už napovídá její název, vznikla v roce 1992 na základě firmy Škoda a postupně se z ní vyvinula regionální zdravotní pojišťovna se silnou vazbou na mateřskou firmu.

Ženám poskytuje v preventivních programech 500 – 1000 Kč na různá očkování, 2600 na preventivní aktivity a 1200 Kč v programu pro těhotné. Muži mohou čerpat na očkování stejnou částku a 1800 Kč na preventivní programy. Dětem proplatí ZPŠ 500 – 1000 Kč na dodatečná očkování a 3800 Kč na preventivní aktivity. Všichni pojištěnci mohou dostat příspěvek na celiakii ve výši 5000 Kč, což jistě při vysokých nákladech na tuto stravu uvítají. Dárci krve a kostní dřeně dostanou příspěvek 800 Kč a od vyššího počtu odběrů i mimořádné příspěvky 3500 Kč.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

16 komentářů u „Srovnání zdravotních pojišťoven“

 1. Manželka má OZP i s dcerou a já jsem u VZP, ale asi to příští rok změním. VZP nemá žádnou online aplikaci na kontrolu kdo co na mě vykazuje a s bonusama už taky zaspala dobu. Do podpory kuřáků, obézních a alkoholiků k odnaučení jdou miliony, ale že by se někdo zamyslel nad prevencí a větší podporou sportu a zdravého životního stylu to ne… Strašně mě to štve…Proč tam někdo ve vedení těch pojišťoven neřekne a DOST a teď to uděláme naopak. Udělej ty něco pro své zdraví a my ti na to přispějeme? A ne paušálně u nějakých spřátelených firem utratíš tolik a tolik a nebo jen za jeden druh sportu, né každý jde plavat s dětmi, ale klidně by se s nimi projel na kole (dětská přilba ke každé uzavřené smlouvě) atd…

  Odpovědět
 2. Nejlepší pojistovna je ministerstvo vnitra. Komunikuji. Poradi a jsou ochotni. Nejhorší je vozp. Lžou, nekomunikuji a prehazuji si vas jako horky brambor bez výsledků. Pokud se nudite bezte k vojenské pojišťovně protože vám zarucuji ze s nima furt budete něco řešit.

  Odpovědět
 3. Jsem velmi nemile prekvapena.Za ery Metal-Aliance mely zelenou bezplatnou telefonni linku kde mi sveho casu i velmi pomohli.Ted jsem se chtela zeptat na ockovani proti chripce.Po slouceni na Ceskou prumyslovou pojistovnu ale zavedli linku modrou a tedy i poradne placenou!!!!At si vse klient zaplati ze???Chut na telefonovani mne tedy presla!!!Rozhodne to povazuji za zmenu k horsimu!

  Odpovědět
 4. Já jsem měla od rodičů VZP, ale po narození dcery jsme všichni přešli k OZP. Mě u OZP přesvědčily bonusy, příspěvky, cestovní pojištění zdarma, doktor na telefonu zdarma a zároveň dostupnost péče mi vyhovuje.

  Odpovědět
 5. OZP pojišťovna se letos pochlapila a přispívá na spoustu věcí, včetně rovnátek. Chce to se mrknout na jejich web, pak otevřít Bonusy pro klienty OZP a podle věku naskočí, na co všechno lze získat peníze. Je tam i fitko a plavání, ale přímo v té Vitakartě je to přehlednější. Jinak na OZP FB mi paní skoro bleskově odpověděla ohledně zjištění kreditů a že je můžu převádět. Za mě spokojenost.

  Odpovědět
 6. Celá naše rodina má OZP. Každý rok čerpáme ruzné příspěvky.. a žádný dr nikdy neodmítnul, že by s ní neměl smlouvu, takže za mě OK.

  Odpovědět
  • Zrovna od ní přecházíme, protože dcera nemůže v bydlišti k endokrinologovi neb OZP řekla, že endokrinologů je dost a našemu nedal akreditaci

   Odpovědět
 7. Čtvrtá největší zdravotní pojišťovna. Celorepubliková působnost se širokou sítí smluvních zdravotnických zařízení. Velmi dobrá nabídka výhod pro pojištěnce, a to počtem a obsahem preventivních programů i výší příspěvků, přehledně a online na Vitakartě.

  Odpovědět
 8. Přešli jsme k OZP díky zkušenosti s naším dědečkem, kterému bylo třeba zaplatit spousta vyšetření a byly nám proplaceny bez problému. Ta Vitakarta mi také přijde jako super věc a mají i přehledné internetové stránky. Za mě spokojenost

  Odpovědět
 9. U OZP jsme celá rodina už druhým rokem přešli jsem k nim a jsem za to velice ráda. Jejich nabídka bonusů je parádní a navíc díky vitakartě máte přehled.

  Odpovědět
 10. U OZP jsem od narození, a nemám důvod měnit zdravotní pojišťovnu. Jsem tu velmi spokojená a myslím že takovéhle benefity nedostanu u žádné jiné zdravotní pojišťovny.

  Odpovědět
 11. Dobrý den ,ráda bych touto cestou upozornila na velmi nemilé zkušenosti s pojištovnou MV. Poprvé letos jsem zažádala o proplacení sportovního tábora pro syna . Jsem samoživitelka, udělala jsem velkou chybu , žádat nějaký nabízený bonus pro své dítě. STALO se to , že jak jsem zažádala, tak do týdne jsem měla doma pokutu za penále za zpožděné platby na zdravotní pojištění,čistka za pět let nazpět až do roku 2013 , kdy jsem byla ve finanční tísni . Tak si každý dobře rozmyslete, zda něco od pojištovny chcete. Je jasné,že jde o OSVČ. Byl to úžasný moment překvapení , jen mě zaráží , proč při danovém přiznání neudělají penále hned a nechávají to takto dlouho uležet a pak to vytáhnou.

  Odpovědět
 12. Jsem u ZPMV a nejsem spokojen. Dostanu sice vitaminy, které rozdám nebo hodím do kontejneru na léky, protože je považuji za nepotřebné a radši je konzumuji v pestré stravě. Na zuby nic nepřidají. Komunikace mailem se mi zdá ošemetná, lépe je zajít do kanceláře a vše vyřídit tam. Kartu života nemám a ani nepotřebuji, když Vás bude křísit rychlá tak tu kartu asi potřebovat nebudou, jedou podle jiných not. Budu přecházet k VZP.

  Odpovědět
 13. Naše rodina je pojištěna u VZP. Příspěvek pro kuřáky je bez většího omezení, musí jen donést potvrzení od lékaře, že léčba je úspěšná… Příspěvek pro zdravé lidi, kteří pojišťovnu díky své disciplinovanosti nijak neždímou, je omezený. Činí 500 Kč, ovšem je podmíněn doložením dokladů nad 1500 Kč (v pravidlech poskytování není o této podmínce zmínka!)Tedy jasná klamavá reklama nabízených příspěvků. Pro klienty se zdravým životním stylem, pojišťovnu nedoporučuji!

  Odpovědět

Napsat komentář