Leidenská mutace: Příznaky, vyšetření a jaká přináší omezení

Na první pohled to vypadá, že ženy v mladém věku nemohou mít žádný vážný zdravotní problém. Jelikož do sebe ale nikdo nevidí, mnohdy nevíme, že trpíme Leidenskou mutací. Co všechno život s ní obnáší?

V životě každé ženy přijde doba, v průběhu které se začne zajímat o plánování rodičovství. Kromě výběru vhodného partnera to vyžaduje i výběr ochrany proti početí. Některým ženám vyhovuje hormonální antikoncepce a nedaly by na ni za nic na světě dopustit.

Pak jsou ale mezi námi i ženy, kterým může hormonální antikoncepce způsobit velmi vážné, nebo dokonce smrtelné komplikace. Obvykle jde o ty, kterým byla zjištěna Leidenská mutace.

Na co dalšího by se měly tyto ženy v průběhu svého života připravit?

Příznaky

Leidenská mutace

Leidenská mutace je mutace faktoru V. Tato mutace způsobuje záměnu aminokyseliny argininu za glutamin. Následně se spustí řetězec, který zvyšuje riziko vzniku trombózy, jejímž následkem může být i smrt.

Příznaky Leidenské mutace nemusí být zjevné. Přijít se na ni může vlastně náhodou. Například v průběhu vyšetření krve u hematologa, nebo v průběhu řešení podezřelé krevní sraženiny. Ne všichni nemocní lidé v životě trombózu doopravdy zažijí. Pokud ano, většinou se tak stane ještě před dosažením 30 let věku.

Vyšetření

Vyšetření na Leidenskou mutaci je velmi jednoduché. V podstatě stačí absolvovat jen několik krevních rozborů. Tyto testy se zaměřují na zjištění Leidenské mutace a na fungování protrombinu, který je zodpovědný za srážlivost krve.

Leidenská mutace

Jaká přináší omezení – mýty a fakta

Strava

Žádná strava nemůže ovlivnit vaši genetickou výbavu. Pokud se ale budete stravovat správně, můžete předcházet tomu, aby se váš zdravotní stav zhoršoval. Pro pacienty s Leidenskou mutací neexistuje žádná konkrétní dieta. Hodí se ale konzumovat potraviny, které jsou důležité pro zdravou krev a kardiovaskulární systém.

Dopřát si můžete hodně ovoce a zeleniny. Zkusit můžete i libové maso, které je zdrojem proteinů. Dále si vybírejte celozrnné výrobky, zdroje zdravých tuků (avokádo, olivový olej, ořechy…), pravidelně jezte tučné ryby (které jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin omega-3) a snažte se vyhýbat nadbytečnému množství soli.

Také pro vás nejsou vhodné potraviny bohaté na cukr a potraviny s obsahem trans mastných kyselin. S lékařem také proberte vhodnost konzumace potravin, které jsou zdrojem vitamínu K. Ten totiž podporuje srážlivost krve. Což vám může dělat problémy.

Darování krve

Lidé s Leidenskou mutací mohou darovat krev. Pokud ale chcete mít jistotu, kontaktujte své odběrné místo.

Těhotenství

Leidenská mutace

Ženy s Leidenskou mutací mohou otěhotnět. Existuje u nich ale zvýšené riziko samovolného potratu. Z toho důvodu je pravděpodobné, že vás budou lékaři mnohem více hlídat.

Antikoncepce

Pro ženy s Leidenskou mutací je hormonální antikoncepce nevhodná. Především z toho důvodu, že toto léčivo samo o sobě může zvyšovat riziko trombózy. Z toho důvodu by ženy s Leidenskou mutací měly používat kondom, nebo jiný (nehormonální) způsob ochrany proti početí. (Například pesar se spermicidem, vasektomie…)

Je dědičná?

Ano, Leidenská mutace je dědičná. Z toho důvodu se vyplatí znát vaši rodinnou anamnézu.

Co dalšího vám prospěje?

Pokud máte strach z toho, že se vám udělá krevní sraženina, obecně se doporučuje přestat s kouřením. Dále je důležité zůstat fyzicky aktivní. Z toho důvodu si vyberte sport, který vás bude bavit a pravidelně se mu věnujte. Pokud máte sedavé zaměstnání, nebo hodně cestujete, pořiďte si kompresní punčochy, které zabrání tomu, aby se krev hromadila v dolních končetinách. (Pro začátek můžete zkusit kompresní sportovní podkolenky.) V případě potřeby si neváhejte zvednout nohy nahoru, pijte dostatek tekutin a dbejte na udržování zdravé tělesné hmotnosti.

Znáte někoho, kdo má Leidenskou mutaci? 

Nepřehlédněte:  Zázračný rýmovník. Znáte ho?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Faktor_V – Faktor V (česky)

https://www.webmd.com/dvt/factor-v-leiden – Vše o Leidenské mutaci (anglicky)

https://www.verywellfamily.com/factor-v-leiden-and-recurrent-miscarriages-2371791 – Propojení Leidenské mutace s potraty (anglicky)

https://www.livestrong.com/article/282459-diets-for-factor-five-blood/ – Jídelníček pro pacienty s Leidenskou mutací (anglicky)

https://www.insider.com/factor-v-leiden – Co potřebujete vědět o faktoru V Leiden (anglicky)

 

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář