Mízní uzliny

Mízní uzliny nebo také lymfatické uzliny mají kulovitý či oválný tvar o velikosti větší fazole. Lymfatické uzliny se nacházejí v blízkosti velkých tepen a jsou na celém těle. Celkem je jich asi 450.

Skládají se z kůry a dřeně. Jejich zvětšení se projevuje při přemnožení bílých krvinek a jde o signál, že náš imunitní systém bojuje s infekcí. Nejdůležitější jsou uzliny na krku, před ušním boltcem a v zadní části hlavy. Ty mají odvádět lymfu z orgánů krku a hlavy. Další jsou umístěné v oblasti nad a pod klíční kostí, takzvané nadklíčkové a podklíčkové uzliny, ke kterým se přivádí lymfa z poprsí a hrudní stěny. Mízní uzliny v podkolenní jamce při zvětšení naznačují přítomnost zánětu v noze.

Virchowova uzlina

Nad levou klíční kostí se nachází také velmi specifická lymfatická uzlina, která se při zvětšení označuje jako Virchowova uzlina a může upozornit i na rakovinu žaludku. Důležité jsou i uzliny v oblasti podpažní jamky a jejichž zvětšení může signalizovat u žen i rakovinu prsu.

mízní uzliny

Nateklé mízní uzliny

Pokud jsou mízní uzliny zvětšené, bolestivé či zarudlé, je třeba zpozornět. Mízní uzliny jsou filtrem, který odstraňuje škodlivé látky z krve. V uzlinách jsou buď zničeny, nebo trvale uloženy. Pokud dojde ke zduření, mohou se zvětšit i několikanásobně a jsou dobře hmatatelné. Původcem zvětšení uzlin je zánět, pohmoždění v jejich blízkosti nebo nádor. Akutní zánět vede k jejich náhlému a bolestivému zvětšení. Chronický zánět může být ale i bezbolestný.

Jak léčit nateklé uzliny

Pokud máte s nateklými uzlinami dlouhodobě problém, je nutné vyhledat lékaře, který udělá ultrazvuk či rozbor krve. Důležitá je i prevence.

  • omezte fyzickou námahu, klid zmenší množství proudící krve a uleví uzlinám
  • zvyšte konzumaci česneku, jde o výborné přírodní léčivo
  • zvyšte pitný režim v podobě čisté a neperlivé vody
  • zvyšte přísun vitamínů a doplňků na podporu imunitního systému
  • na bolestivé uzliny dejte vlažné obklady
Nepřehlédněte:  Zánět mezižeberního nervu: Příznaky a léčba

lymfatické uzliny

Bolestivé lymfatické uzliny

Bolestivé a zvětšené lymfatické uzliny nazýváme lymfadenopatie. Pokud se zvětší uzliny při zánětu, množí se v nich viry, které se dostanou do krve a někdy se projeví bolest a horečka. Zduření uzlin nad týlem vzadu na hlavě v úrovni uší upozorňuje často na zarděnky provázené vyrážkou. Trochu níž vzadu v týle a blíž ke krku se uzliny zvětší při toxoplazmóze.

Pod ušima se zvětšují uzliny při zánětu středního ucha. Mezi uchem a okem se zvětšují uzliny při zánětu spojivek a pod čelistí při angíně. Na krku jsou zduřeny uzliny při záškrtu. Nad klíčkem naznačují proces v hrudníku a mezihrudí. V tříslech jde o nemoc vnitřních pohlavních orgánů a pohlavně přenosných chorob, jako chlamydiové infekce, syfilis a herpetické viry.

Zvětšené uzliny jsou všeobecně také u infekční mononukleózy, kdy dominuje zvětšení podčelistních a krčních uzlin. Dále pak u planých neštovic, HIV, syfilidy, toxoplazmózy, nádorů a jiných nemocí, kde se nevyskytuje bolest. Vždy je třeba zvětšení uzlin věnovat pozornost a nikdy tento stav nepodceňovat.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

1 komentář u „Mízní uzliny“

  1. Dobrý den už mám 3 dny zvětšené uzliny pod celisti bolí a jsou tvrdé můžete mi říct co by to mohlo být děkuji

    Odpovědět

Napsat komentář