Žlučník je vakovitý orgán, který se nachází pod játry. Jeho hlavním úkolem je skladování a úprava žluči, která je důležitá při procesu trávení. Jelikož je ale žlučník poměrně dost citlivý, může vás začít v průběhu času bolet. Případně ho může postihnout jiný zdravotní problém, který vám komplikuje vaše každodenní fungování. Mohla by vám s tím pomoci žlučníková dieta?
I když se žlučník považuje za normální součást trávení, pravda je taková, že lidské tělo ho nutně nepotřebuje k přežití. (Například ve srovnání s játry, srdcem, ledvinami, mozkem a podobně.) U některých lidí tedy nemusí mít jeho špatné fungování žádné konkrétní dopady na jejich každodenní život. Pak ale také existují ti, kteří mohou pociťovat bolesti břicha, nadýmání, zvracení a nevolnost. Jelikož se tak ale může projevovat i podrážděný žaludek, střevní chřipka a další běžné potíže, nemusí vám být dlouho jasné, co se s vámi neustále děje.
Jelikož žlučník reaguje na kde co, v případě nutnosti vám může ulevit žlučníková dieta.
Kdy na ni najet?
Pokud máte po operaci žlučníku, je naprosto jasné, že byste se neměli stravovat tak, jak jste to měli ve zvyku dříve. Také ji ale můžete vyzkoušet při občasných potížích se žlučníkem, protože může minimalizovat riziko žlučníkového záchvatu a nevolnosti. Můžete ji vyzkoušet i preventivně, protože jejím základním pilířem je zdravý životní styl. Nejde ale o nutnost.
Jídelníček při žlučníkové dietě
Povolené potraviny
Aby jaterní a žlučníková dieta fungovala, je třeba, abyste věděli, co je jejím základem, kterého se pak můžete při vaření a plánování jídel snadno držet.
Mezi povolené potraviny a nápoje patří:
- Čerstvé ovoce a zelenina
- Celozrnné výrobky (včetně těstovin, rýže…)
- Libové maso
- Nízkotučné mléčné výrobky
Také se zdá, že pravidelné pití kávy (s kofeinem) by mělo snížit riziko vzniku žlučníkových kamenů. Poněkud překvapivě se doporučuje v malé míře konzumovat i alkohol, který by měl taktéž v určitém smyslu podpořit normální trávení. Vzhledem k velkému riziku vzniku závislosti bychom to s jeho množstvím ale nepřeháněli. (Malé pivo po obědě by tedy neměl být žádný problém. Bábovka může být, ale výhodnější bude, když půjde o nějakou zdravější a snáze stravitelnou variantu.)
Zakázané potraviny
Největším rizikem jsou pro žlučníkáře rafinované sacharidy a tuk. Z toho důvodu byste si měli odpustit průmyslově zpracovaná jídla, mastná jídla, plnotučné mléčné výrobky (což může zahrnovat například i zmrzlinu) a tučné červené maso.
Kdo si musí dávat pozor?
Problémy se žlučníkem může mít prakticky každý. Riziko ale jednoznačně zvyšuje rodinná anamnéza. Co se týče žlučníkových kamenů, větší riziko jejich vzniku hrozí u žen. Jedním z rizikových faktorů je ostatně i těhotenství. Dále si musíte dávat pozor na to, abyste byli dostatečně fyzicky aktivní.
V neposlední řadě zvýšené riziko podstupují lidé, kteří mají nějaký existující zdravotní problém. Jmenovat můžeme například:
- Diabetes
- Srpkovitou anémii
- Cirhózu jater
V případě, že jsou vaše problémy se žlučníkem dlouhodobé a úporné, je docela dobře možné, že vám lékař doporučí vyjmutí žlučníkových kamenů, nebo jeho úplné odebrání.
Krok po kroku
Pokud vám po prodělaném žlučníkovém záchvatu nebo z jiných důvodů lékař naordinoval žlučníkovou dietu, hlavně se ničeho nebojte. Po několika dnech na hořkém čaji a sucharech můžete začít opatrně se suchou rýží, bramborami, dušenou zeleninou a masem. Důležité je vyhnout se většině živočišných tuků, nadýmavým a dráždivým potravinám. Zároveň se doporučuje jíst menší porce v pravidelných intervalech. Najetí na žlučníkovou dietu tedy není tak složité, jak se může na první pohled zdát.
Vzorový jídelníček
- Snídaně: den staré pečivo s margarínem a nízkotučným sýrem.
- Svačina: jablko nebo nízkotučný jogurt.
- Oběd: mrkvová polévka, dušené hovězí s rýží, kompot.
- Svačina: pečivo s libovou šunkou, okurka bez pecek a slupky.
- Večeře: lososový salát s toasty.
Co si z toho vzít?
Žlučníkovou dietu musí dodržovat lidé s nemocným žlučníkem. Je vhodná i pro lidi, co mají problémy se slinivkou nebo se střevy. Žlučníkovou dietou nic nepokazíte a může vám pomoci zhubnout pár přebytečných kil nebo snížit cholesterol, protože se v ní ve velkém omezují živočišné tuky.
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na iFarmacie.cz působím v roli garanta obsahu a všechny články prochází mou odbornou kontrolou.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet