Žlučníková dieta

Žlučníková dieta je určena pro ty, kteří mají s tímto orgánem nějaké problémy, jako jsou žlučové kameny nebo jiné onemocnění žlučníku a žlučových cest. V této dietě jde o výrazné omezení používání tuku u vaření a jídlo musí být lehce stravitelné. Žlučníková dieta vám může prospět, pokud chcete „odlehčit“ jídelníček nebo se potýkáte s vysokou hladinou LDL cholesterolu, protože obsahuje jen velmi málo tuků.

Výhody

  • Jídlo je lehce stravitelné a dietní.
  • Naučí vás zdravému stravování a režimu.
  • Díky omezení tuků a pravidelné stravě můžete i zhubnout pár kil.

Nevýhody

  • Musíte si hlídat, co jíte.
  • V akutní fázi se smí pouze suchary a čaj.

Omezení

Žlučníková dieta se dodržuje na lékařské doporučení. Uškodit vám nijak nemůže ani když jste zdraví, protože patří mezi šetrné diety na základě zdravého stravování.

Krok po kroku

Pokud vám po prodělaném žlučníkovém záchvatu nebo z jiných důvodů lékař naordinoval žlučníkovou dietu, neplašte. Po několika dnech na hořkém čaji a sucharech můžete začít opatrně se suchou rýží, bramborami, dušenou zeleninou a masem. Důležité je vyhnout se většině živočišných tuků, nadýmavým a dráždivým potravinám. Zároveň se doporučuje jíst menší porce v pravidelných intervalech, jste na správné cestě.

Jídelníček

  • Snídaně: den staré pečivo s margarínem a nízkotučným sýrem.
  • Svačina: jablko nebo nízkotučný jogurt.
  • Oběd: mrkvová polévka, dušené hovězí s rýží, kompot.
  • Svačina: pečivo s libovou šunkou, okurka bez pecek a slupky.
  • Večeře: lososový salát s toasty.

Hodnocení

Žlučníkovou dietu musí dodržovat lidé s nemocným žlučníkem. Je vhodná i pro lidi, co mají problémy se slinivkou nebo se střevy. Žlučníkovou dietou nic nepokazíte a může vám pomoci zhubnout pár přebytečných kil nebo snížit cholesterol, protože se v ní ve velkém omezují živočišné tuky. Po čase se vám ale může začít stýskat po smaženém nebo kořeněném jídle.

Zkušenosti

Ahojky, já jsem rok a půl po operaci žlučníku. A abych řekla pravdu, tak jsem taky byla, a jsem hodně na sladké. Nejím po operaci čokoládu-tu jsem jednou málo zkusila, a bylo mi hodně těžko. Ale co mi nedělá žádné potíže, jsou želé bonbóny, i karamelky-ale jen tak 1-2 denně. Docela jsem koukala, jak mi nedělá potíže bábovka, vánočka. Miluji čokoládové Bebe. Naopak si dávám pozor na všechny krémy, a i oplatky s krémem mi hodně na dlouho neudělaly dobře-(normální Opavia). Taky jsem po operaci hodně změnila stravu. Začala mi chutnat hodně vařená zelenina, a často si dělám ovocné mléčné koktejly s vanilkovým cukrem-výborná dobrota. Ono je to hodně individuální u každého. Ale když je člověk mlsný, tak si vždy něco najde. Určitě se snažím vyhýbat pořád tuku ve stravě, kávě, alkoholu-piji jen pivo, a taky mám ráda Cider. Já osobně jsem ráda, že mám žlučník pryč. Cítím se mnohem lépe, než s ním. (Laura, zeny.e15.cz)

Ahoj, já už mám tohle naštěstí za sebou. Dietu jsem držela asi šest neděl, pak jsem šla na operaci. Díky bohu za to, to bylo vysvobození. Jinak, co se týče receptů, nic moc jsem nevygooglila, tak jsem experimentovala podle fantazie. Točila jsem dokola pár jídel, žádný gastronomický festival, ale co by kdo chtěl po matce v šestinedělí. Omlouvám se za anonym, ale až to bude zase nějaký expert citovat v televizi, nechci, aby si ze mě utahoval každý pablb, který si neumí představit co je vařit z minima beztučných surovin a k tomu polovinu dalších vynechat kvůli kojení. (Anonym, emimino.cz)

Koukám, že každý na doporučené potraviny má vlastní názor, já jsem každopádně ráda, že alespoň nějaký seznam doporučených jídel existuje a sama už si vyberu co z toho jo a co né. Jsem právě po odstranění žlučníku, a jelikož jsem mladá a o takové věci jsem se nikdy nezajímala, tak jsem za každou informaci vděčná. Mějte se hezky a hlavně bez žlučníkových problémů (Katka, kucharka-recepty.com)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2022    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Napsat komentář