Magnetoterapie – šarlatánství, nebo skutečná pomoc?

Zeměkoule má svoje vlastní magnetické pole. A ve své podstatě ho má i každý živý tvor. Včetně člověka. Je tedy logické, že někteří lidé věří v léčivou moc magnetů. Je ale premisa o účinnosti magnetoterapie správná?

Nad tím, že kolem nás existuje nějaké elektromagnetické pole se nikdo z nás ani na moment nepozastaví. Především proto, že to není výplod nějakého menšinového směru, ale něco, o čem jsme se učili na hodinách fyziky.

Proto nám nepřijde být divné, že se na trhu občas setkáváme s léčiteli, nebo s výrobky, které deklarují, že mají vliv na zdraví člověka. Právě kvůli působení magnetů. (Určitě si vzpomenete na populární balanční náramky, které nosil v jeden čas skoro každý.) Pravda je ale taková, že i když některé věci mohou vypadat seriózně, tak takové ve skutečnosti zrovna dvakrát nejsou.

Magnetoterapie - šarlatánství, nebo skutečná pomoc?

Je tohle případ magnetoterapie?

Co je to magnetoterapie

Magnetoterapie je fyzikální terapie, která je někde na půl cesty mezi vědou a alternativní medicínou. Především proto, že máme jen malé povědomí o jejích skutečných účincích. Což však nebrání tomu, aby si získala značnou popularitu v nejrůznějších typech terapií. Z nichž některé se odehrávají i v čistě lékařském a vědeckém prostředí.

Magnetoterapie v moderní medicíně

Magnetoterapie - šarlatánství, nebo skutečná pomoc?

V první řadě je nutné říct, že pro magnetoterapii neexistují žádné průkazné klinické studie, které by jakkoliv potvrzovaly její účinky. 

I přesto se s ní můžeme setkat v:

 • Chirurgii
 • Pediatrii
 • Urologii
 • Ortopedii
 • Neurologii
 • Stomatologii
 • Dermatologii
 • Geriatrii
 • Očním lékařství
 • Sportovním lékařství
 • Rehabilitaci

A v mnoha dalších seriózních oborech.

Jak to vzniklo?

Asi málokoho překvapí, že historie magnetoterapie sahá až do starověké Číny a Indie. Jelikož ještě neexistovaly moderní magnety, které známe z dnešní doby, k terapiím se používal magnetit. Ten měl pomoci řešit problémy s plodností, bolesti těla nebo neduhy spojené s očima. 

Když se přesuneme do 18. a 19. století, zjistíme, že magnety se používaly i k léčbě ženské hysterie. Ovšem, pan Franz Mesmer, který založil tento trend, postupně zjistil, že k léčbě nejsou magnety vůbec potřeba. Takže přišel na hypotézu, že zdrojem magnetismu je on sám. Z čehož je patrné, že šlo spíše o jeho vlastní PR, které mu mělo zaručit popularitu a zakázky.

Magnetoterapie - šarlatánství, nebo skutečná pomoc?

Na tohle vše se dá magnetoterapie použít

Jak můžete vidět, magnetoterapie je velmi komplikovaná disciplína, o které nelze zcela jasně říct, zda je účinná, či nikoliv. Z toho důvodu rozhodně není vhodná pro léčbu závažnějších zdravotních obtíží. Minimálně ne bez toho, aniž byste u toho absolvovali i tradiční způsob léčby. Přesto existuje krátký seznam stavů, u kterých lze o podstoupení magnetoterapie přemýšlet.

Jmenovat bychom mohli například artritickou bolest, nespavost, bolest hlavy nebo fibromyalgii. 

Magnetoterapii rozhodně nepodstupujte, pokud:

Také magnetoterapii nepodstupujte před jakýmkoliv rentgenem. 

Myslete ale na to, že opravdu nejde o žádnou oficiální a vědecky podloženou metodu terapie. Proto od ní nečekejte žádné velké zázraky.

Byli jste někdy na magnetoterapii? Nebo těmto metodám nevěříte?

Nepřehlédněte:  Co je fermentace

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektromagnetické_pole – Elektromagnetické pole (česky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Magnetoterapie – Magnetoterapie (česky)

https://www.webmd.com/pain-management/magnetic-field-therapy-overview – Magnetoterapie: Procedura, rizika a efektivita (anglicky)

https://www.livescience.com/40174-magnetic-therapy.html – Může magnetoterapie fungovat? (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář