Co už je svrab a co pouhá vyrážka? Pomůžeme vám ho poznat!

Až na výjimky se všichni snažíme dodržovat (nejen) základní pravidla hygieny. Díky tomu se nám podařilo eliminovat celou řadu parazitů. To ale neznamená, že s nimi nikdy nepřijdeme do styku. Stačí, když se ubytujeme v ne zrovna čistém hotelu. Nebo se nakazíme od někoho méně čistotného. Pak není vyloučeno, že si vás najde i nepříjemný svrab.

Vyrážka podobná svrabu hned nemusí znamenat, že máte myslet na nejhorší. Nejběžněji se stačí spojit s praktickým, nebo s kožním lékařem a ten po sérii testů a vyšetření určí jádro problému. Jelikož je ale mnohdy celkem jednoduché zaměňovat projevy různých patálií (zvlášť, pokud jsou si něčím podobné), podíváme se, jaké má svrab projevy. 

Také se podíváme na to, zda existuje test na svrab. A dáme vám pár tipů, jak se nenakazit. Včetně těch, které vám poradí, jak se ho co nejdříve zbavit.

Co už je svrab a co pouhá vyrážka? Pomůžeme vám ho poznat!

Pokud vás tohle všechno zajímá, tak určitě pokračujte ve čtení. 

Jak vypadá svrab?

Svrab je organismus, který se člověku zavrtá do kůže. Ve které pak klade svoje vajíčka. Kvůli tomu se vám na pokožce udělá červená svědivá vyrážka. Problém je v tom, že na kůži můžete mít svrab i po dobu několika měsíců. Situaci nijak neulehčuje ani jeho velká nakažlivost. Naštěstí pro nás všechny, svrab se dá celkem dobře odstranit.

Svrab na ruce, nebo kdekoliv jinde na těle, poznáte podle:

 • Svědění (které je navíc horší v nočních hodinách)
 • Kousanců
 • Vyrážky
 • Hrbolků na kůži, které jsou podobné pupínkům
 • Patrných cestiček, které mohou mít navíc trochu jinou barvu

Svrab se poměrně často zabydluje na zápěstích a na loktech, v okolí bradavek, v podpaží, na penisu, na bocích, na pozadí či mezi prsty. Malé děti mohou mít napadený i obličej, krk nebo plosky na nohou.

Přenos a inkubační doba svrabu

Co už je svrab a co pouhá vyrážka? Pomůžeme vám ho poznat!

Po nakažení svrabem si nemusíte ničeho všimnout až dlouhých šest týdnů. S tím, že příznaky se dříve objevují u lidí, kteří už svrab někdy v minulosti měli. Zároveň platí, že svrabem se lze velmi snadno nakazit. 

Za riziko se považuje:

 • Delší dotek kůže na kůži (za předpokladu, že je ten druhý nakažený), typicky jde třeba o držení se za ruce
 • Intimní kontakt s nakaženým člověkem (pozor, i přesto není svrab pohlavně přenosnou chorobou)
 • Sdílení textilu a dalších věcí s nakaženým

Kvůli většímu počtu osob a specifickým podmínkám se svrabu daří v domovech pro seniory, ve věznicích nebo ve školách.

Co se používá při léčbě svrabu

Nejlepší je nepropásnout začátek svrabu. Jakmile zaznamenáte první podezřelé příznaky, objednejte se na prohlídku k lékaři. 

Ten při pohledu zjistí, jestli máte svrab. A nabídne vám (kromě klasických léků) topické přípravky na svrab, které se dají aplikovat přímo na kůži. Ve všech případech myslete na to, že je extrémně důležité řídit se (naprosto přesně) instrukcemi, které vám váš lékař dá. Díky tomu se zvýší vaše šance na úspěšné vyléčení. 

Také s ním můžete probrat použití dalších podpůrných metod, které jsou většinou na přírodní bázi.

Mohou zahrnovat:

 • Použití tea tree oleje
 • Gel z aloe vera
 • Zinek
 • Kurkumu
 • Kajenský pepř
 • Jablečný ocet

Nikdy tyto prostředky nepoužívejte jen ze své vlastní vůle, bez předchozí konzultace. Uvědomte si, že svrab pod kůží může způsobovat infekce a další problémy. Neuvážené použití těchto metod by pro vás nemuselo být bezpečné.

Mohou domácí mazlíčci přenášet svrab na člověka?

Může mít svrab pes? Nebo může mít svrab kočka? Pokud některého z těchto mazlíčků máte jako člena rodiny, určitě vás odpověď na tyto otázky dost zajímá.

Kdybychom to měli trochu více rozebrat, paraziti tohoto typu jsou o něco častější u psů. Zároveň hodně záleží na tom, jaký má na sobě pes druh. Některé totiž mohou skutečně přejít i na člověka. 

Zároveň to ale není celá odpověď na vaši otázku. Psí svrab se sice může přenést na člověka. Ale nemůže dokončit svůj cyklus. To znamená, že na kůži můžete mít patrné nějaké podráždění. Svrab, který má váš pes, by se u vás ale vyskytnout neměl. Dejte si ale pozor na zákožku svrabovou (Sarcoptes scabiei var. hominis), která pro vás může být škodlivá.

Jak se léčí domácí mazlíčci od svrabu

Co už je svrab a co pouhá vyrážka? Pomůžeme vám ho poznat!

V první řadě přiveďte svého mazlíčka ke zvěrolékaři. Ten udělá krevní test. A možná i test z moči. Některé druhy svrabu u zvířat mohou po nějakém čase odeznít samy. Jiné zase vyžadují dlouhodobou (a hlavně cílenou) léčbu. 

Ta obvykle zahrnuje:

 • Používání speciálních šamponů proti parazitům
 • Léky
 • Topické přípravky

Dále by měl být pes v karanténě. Protože by mohl nakazit psy, kteří žijí v jeho blízkém okolí. Vy byste měli při každé manipulaci s ním nosit ochranné rukavice, které zajistí, aby se minimalizovalo riziko přenosu. Poté si i přes jejich nošení vždy umyjte ruce vodou a mýdlem. 

Také dbejte na zvýšenou hygienu. Hlavně, co se týče textilu, nábytku a dalších povrchů. Včetně oblečení, nebo psího pelechu. 

Během léčby se veterináře zeptejte, jak můžete psovi pomoci, aby se cítil v pohodě. Také se zajímejte, zda mu nemáte pořídit lepší krmivo, které by mohlo prospět jeho imunitnímu systému. 

Řešili jste někdy svrab, nebo se vám tehle problém naštěstí vyhnul?

Nepřehlédněte:  Alzheimerova choroba a léčba: Mohou pomoci alkaloidy sněženek?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/scabies – Svrab: Příznaky, obrázky, léčba a další (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321335 – 12 domácích prostředků proti svrabu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/is-scabies-an-std – Je svrab pohlavně přenosná choroba? (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321379 – Zvířecí svrab u lidí (anglicky)

https://www.hillspet.com/dog-care/healthcare/what-is-dog-mange – Psí svrab (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář