Bylinky na prostatu: Zkuste slivoň africkou, nebo saw palmetto!

Pokud jste muž, měl byste vědět, že máte ve svém těle prostatu. I když jde o menší žlázu, která se nachází pod močovým měchýřem, když se vzbouří, dovede napáchat spoustu nepříjemností a škod. Dá se zkrotit za pomoci bylinek? Na to se mrkneme v našem dnešním článku.

Říkáte, že problémy s prostatou znáte jenom z reklam? Všeho do času. Je všeobecně známo, že první potíže přicházejí po vstupu do středního věku. V tom lepším případě budete řešit jenom její zvětšení. V těch horších pak rakovinotvorné bujení, nebo permanentní záněty. Rozhodně tedy nejde o něco, co by bylo možné označit za příjemné.

Samozřejmě, stárnutí a pokles testosteronu odvrátit nelze. To ale neznamená, že byste měli sedět s rukama složenýma v klíně a smířeně čekat na to, co si pro vás nachystá osud. Když se přimějete k akci a u toho zkusíte i nějaké ty bylinky na prostatu, uvidíte, že se vám bude stárnout mnohem snáz.

Pokud chcete vědět, co a jak, tak určitě pokračujte ve čtení.

Nemoci prostaty

Asi nejznámějším zdravotním problémem, který může vaši prostatu postihnout, je její zvětšení. Ačkoliv to zní na první dobrou hrozně, nemusí být způsobené rakovinotvorným bujením. V prostatě se začnou množit buňky a zároveň oteče. Čímž se přirozeně rozšíří. Jak do stran, tak do močové trubice, která prochází jejím středem. Což se následně projeví častějším nucením močit, slabším proudem moči nebo náhlým akutním nutkáním si odskočit. A to třeba i v průběhu noci.

Dalším stavem, který je sice nepříjemný, ale léčitelný, je prostatitida. Laicky řečeno, jde o zánět prostaty, který může být buď chronický, nebo akutní. Lékař vám na něj v případě nutnosti předepíše léky. 

Bylinky na prostatu: Zkuste slivoň africkou, nebo saw palmetto!

Úplně největším strašákem je ale rakovina prostaty. Samozřejmě, i ona se dá léčit, ale myslete na to, že jde stále o karcinom. A u něj vždycky platí, že čím dřív se na něj přijde, tím to je pro pacienta lepší.

Aby bylo vaše zdraví pod naprostou kontrolou, měli byste se v dospělosti zapsat k urologovi, který si vás bude zvát na preventivní prohlídky. Jejich součástí je kromě (nebolestivého a rychlého) manuálního vyšetření také odběr vzorku krve. Z něj se pozná zvýšená hladina PSA proteinu, který může naznačovat nadcházející potíže. V případě nutnosti nějakého upřesnění se pak používá ultrazvuk.

Nejlepší bylinky na prostatu

Bylinky na prostatu: Zkuste slivoň africkou, nebo saw palmetto!

Když vás lékař prohlédne, tak vám poměrně záhy řekne, jak závažné to s vámi je. V případě, že vás trápí zvětšená prostata a nic dalšího, kromě léků s ním můžete konzultovat i nasazení doplňků stravy, které obsahují bylinky. Které to ale jsou?

Naši předkové napříč kontinenty a civilizacemi měli dobré zkušenosti s/se:

 • Kopřivou dvoudomou
 • Saw palmettem
 • Slivoní africkou
 • Dýňovými semínky
 • Zeleným čajem
 • Kotvičníkem zemním
 • Vrbovkou
 • Zlatobýlem
 • Břízou bělokorou
 • Tužebníkem jilmovým
 • Lichořeřišnicí větší

Bylinky na prostatu: Zkuste slivoň africkou, nebo saw palmetto!

To, jakým způsobem se rozhodnete tyto dary přírody užívat záleží na vašich osobních preferencích. Případně také na vašem aktuálním zdravotním stavu. Nesmíme zapomínat, že bylinky mají moc působit (mnohdy i vážné) kontraindikace. Proto byste se neměli spoléhat jen na svůj úsudek, ale své konání byste měli nejprve konzultovat s lékařem.

Pokud shledá, že neexistuje problém, který by mohly ovlivnit, zkuste čaj, kapky nebo již zmíněné doplňky stravy v kapslích. Podle toho, zda si vyberete jednodruhové, nebo vícedruhové preparáty pak můžete těžit z dalších možných účinků jednotlivých rostlin.

Zkoušeli jste někdy bylinnou lékárnu, nebo víc důvěřujete klasickým lékům, které vám předepíše doktor?

Nepřehlédněte:  4 tipy, jak přirozeně zvýšit hladinu estrogenu u žen

Zdroje informací

https://www.medicinenet.com/prostate_problem_warning_signs/article.htm – Problémy s prostatou (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/321231 – 10 přírodních prostředků na zvětšenou prostatu (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/saw-palmetto-benefits – 5 slibných účinků saw palmetta (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/stinging-nettle – 6 benefitů kopřivy dvoudomé (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-pygeum-89070 – Slivoň africká (anglicky)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář