Dentální hygiena – vše co byste měli vědět

Dentální hygiena se stala v poslední době neodmyslitelnou součástí péče o zuby a dásně. Velmi dobře doplňuje pravidelné preventivní prohlídky u zubaře. Úzká spolupráce mezi dentálními hygienisty a zubními lékaři zaručuje nejlepší možnou úroveň péče o chrup.

Během dentální hygieny se často mnohem dříve odhalí zubní kaz nebo jiný stomatologický nález, ať už na zubech, krčcích nebo na dásních. Stomatologické vyšetření a parodontologický zákrok je často následovným způsobem péče po návštěvě dentální hygieny.

Dentální hygiena - vše co byste měli vědět

Co byste ještě měli vědět o dentální hygieně

Dentální hygiena bývá většinou zcela bezbolestná. Pokud by mělo být ošetření nepříjemné, nastupuje na řadu lokální anestezie, která je dnes samozřejmostí. Dentální hygienu doporučujeme zpravidla provádět alespoň dvakrát ročně. Výsledkem dentální hygieny je pak zdravý a rozzářený úsměv a ústní dutina bez zánětů a kazů. Pečuje se o zuby, jejich sklovinu, krčky i dásně.

Pokud jste na dentální hygieně poprvé

Pokud se chystáte na dentální hygienu poprvé, půjde o důkladné čištění vašich zubů a dostanete i důkladnou instruktáži péče o chrup včetně návodu na správný výběr a používání zubních kartáčků, mezizubních kartáčků, zubních nití a dalších pomůcek. Dentální hygienisté vám na počátku vysvětlí, jak bude další ošetření vaší ústní dutiny celkově probíhat.

Dentální hygiena - vše co byste měli vědět

Průběh ošetření

Po zhodnocení výchozího stavu a vysvětlení postupu péče o zuby a ošetření dochází k vlastnímu čištění zubů. Bude vám odstraněn zubní kámen i povlak ze zubů. To se provádí manuálně s pomocí ručních nástrojů, anebo ultrazvukem. Metoda se volí podle toho, co je pro vás vhodnější. V naší ordinaci se běžně obě metody kombinují. Cílem je dosažení co nejlepšího výsledku během ošetření.

Bělení a pigmentové skvrny

V rámci procedury jsou odstraněny pigmentové skvrny, které se vytvářejí zejména jako důsledek konzumace kávy, čaje nebo červeného vína. K tomu slouží takzvané air -flow neboli pískování. Tím se zuby zbaví nečistot i v obtížně dostupných místech a vybělí se chrup. Hodí se však jen pro pacienty, u kterých nezpůsobí poškození dásní nebo jiné komplikace a nedá se použít vždy. Dentální hygiena se zakončuje vyleštěním zubů pomocí jemného rotačního kartáčku s použitím velmi příjemné a svěží pasty.

Nepřehlédněte:  Nopal: Co to je a k čemu je vlastně dobrý?

Dentální hygiena - vše co byste měli vědět

Proč chodit na dentální hygienu

Protože chceme mít i v důchodu vlastní a zdravé zuby nebo chcete strávit méně času na zubařském křesle. Pak stačí k zubaři na preventivní prohlídku jej dvakrát ročně. Každý také chceme mít zdravé, bílé a čisté zuby i pěkný úsměv. Dřív se na hygienu nemuselo chodit, ale nejde jen o módní záležitost. Právě proto, že se dříve na dentální hygienu nechodilo, mají dnes lidé nad padesát let velké potíže se zuby a trpí záněty dásní. Dentální hygiena není jen pouhá zkrášlovací procedura, ale precizní léčebný zákrok. Ušetříte za případné potřebné nové zuby a ušetříte si i bolest zubů a dásní.

Předejděte zubním kazům i zánětům dásní

Správná a pravidelná dentální hygiena doplněná pravidelnými preventivními návštěvami zubního lékaře jsou nezbytnou prevencí při předcházení vzniku zánětu dásní. Jakýkoliv problém odehrávající se v dutině ústní pomáhají objevit dřívější a časté, pravidelné kontroly u zubního lékaře i dentálního hygienisty. Pokud není problém včas léčen, může přejít v nepříjemné komplikace, které jsou velmi bolestivé a mnohdy finančně nákladné. Při návštěvě dentální hygieny se dozvíte, jak o svoje zuby správně pečovat a jaké pomůcky k tomu používat. Není totiž umění řešit už vzniklé problémy, ale je velké umění jim důsledně předcházet.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář