Pažitka čínská, známá jako česneková pažitka, česnekopažitka, pažitkový česnek nebo čínský pórek vypadá jako kříženec pažitky a česneku. Roste v trsech jako pažitka a když přivoníte a ochutnáte, ucítíte česnek.
Česnekopažitka obsahuje hodně vitaminu C, je skvělou přírodní prevencí proti chřipce, nachlazení a dalším chorobám. Pěstování pažitky čínské je možné na záhonu i v nádobách. Zkuste si udělat česnekopažitkovou pomazánku nebo domácí pesto.
Pažitka čínská – Allium tuberosum
Vytrvalá rostlina s tvrdými podzemními cibulkami, ze kterých vyrůstají ploché listy, se podobné trávě a vyniká jemným česnekovým aroma i chutí. Klasická pažitka má listy kulaté a duté. Čínská pažitka kvete od června do srpna drobnými bílými květy, které mají hvězdicovitý tvar. Dorůstá do výšky 35 až 55 cm. Planě roste v jihovýchodní Asii od Japonska po Nepál.
Česneková pažitka a účinky
Česnekopažitka obsahuje především vysoké množství vitaminu C a fytoncidy. Používá se při celkovém vyčerpání organismu, pro regeneraci a rekonvalescenci po nemoci a při oslabené imunitě i jako prevence proti chřipce a nachlazení. Působí jako přírodní antibiotikum a antiseptikum. Má protisklerotický, dezinfekční a imunostimulační účinek. Podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv, příznivě také ovlivňuje ledviny a játra. Působí proti střevním parazitům a snižuje krevní tlak. Ploché lístky česnekopažitky se také často přikládají na štípance od hmyzu.
Jak na pěstování pažitky čínské
Pažitka čínská nejlépe prospívá na světlém a slunném místě. V interiéru ji pěstujte na chladnějším místě. U nás je mrazuvzdorná a vydrží na záhoně i v květináči několik let. Vyžaduje dobře propustnou, výživnou a vlhkou půdu. Semena vyséváme od března do srpna přímo na záhon nebo do nádoby mělce do hnízd do pěstebního sponu je 20 x 20 cm. Semínka vyklíčí za 14 až 21 dnů. Dopřejte jim mírnou, ale pravidelnou zálivku. V prvním roce roste pomaleji než běžná pažitka. Rostliny pažitky čínské se také dají množit i dělením trsů. Česnekopažitku sklízíme průběžně a nejkvalitnější nať je před rozkvětem.
Česneková pažitka se používá i jako koření
Konzumovat se dá celá rostlina a nejlepší je čerstvá. Křehká nať je vhodná na zvýraznění chuti pomazánek, salátů, polévek, na maso, na brambory nebo na chleba s máslem či sádlem. Drobné cibulky se používají jako jemnější náhrada česneku. Česneková pažitka se ale nehodí pro tepelnou úpravu, protože ztrácí svou vůni, chuť i vitamin C. Přidávejte ji do hotového jídla, nebo těsně před dovařením. Jedlé jsou i květy, které se dají využít k dekoraci pokrmů. Čerstvá česnekopažitka vydrží v ledničce 3 dny zabalená v mikrotenovém sáčku. Nať se dá také usušit nebo zmrazit.
Česnekopažitková pomazánka
- 8 cibulek česnekopažitky
- hrst natě česnekopažitky
- 200 g lučiny
- 4 lžíce majonézy
- 100 g eidamu
- sladká paprika
- sůl
- mletý černý pepř
Lučinu a majonézu vyšleháme dohladka, přidáme na jemno nasekané cibulky česnekové pažitky, sůl, čerstvě namletý pepř, sladkou papriku a nastrouhaný eidam. Pečlivě promícháme a nakonec vmícháme i posekanou nať česnekové pažitky. Dáme vychladit a podáváme s čerstvým pečivem.
Domácí česnekopažitkové pesto
- 250 g natě česnekové pažitky
- 160 ml zastudena lisovaného oleje
- 50 g slunečnicových nebo piniových semínek
- 60 g parmazánu
- 5 g soli
Česnekovou pažitku nakrájíme, přidáme sůl a olej a vše rozmixujeme dohladka tyčovým mixérem. Semínka umeleme a přidáme s na jemno nastrouhaným parmazánem do rozmixované směsi a důkladně promícháme. Pesto si rozdělíme do malých skleniček a uskladníme si je v lednici.
Chcete konečně zhubnout?
✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024 ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků
Srovnání keto diet