Vyzrajte na ztuhlý krk

Ztuhlé krční svalstvo je problémem, který trápí především mnoho lidí se sedavým zaměstnáním. Nevyhýbá se ani těm, co se obecně příliš nehýbají, mají málo pohybu, neholdují sportu, cvičení a pohybovým aktivitám. Dlouhodobé potíže se ztuhlým krkem ale bohužel mohou vyústit v mnohem komplikovanější zdravotní potíže. Jak uvolnit ztuhlý krk? Podívejme se na jeho příčiny a odstranění.

Ztuhlý krk a jeho příčiny

Příčinou ztuhlého krku je nejčastěji dlouhodobé sezení, kdy jsou hlava a krk neustále ve stejné a dost nepřirozené poloze. Důvodem pocitu ztuhlosti krku však může být také třeba i to, že tělo bylo v průvanu či v místnosti s klimatizací, nebo že jsme nevhodně leželi během spánku na skrčeném polštáři. Může to být i celkově nevhodně zvolený typ matrace a polštáře. Ke ztuhnutí krku dochází i v souvislosti s přepínáním svalů a natažení vazů v krční oblasti, například po provádění namáhavých cviků či po fyzické práci. Příčinou může být i úraz a zranění, které svaly na krku zablokují, stejně jako je může zablokovat nevhodný, rychlý a trhavý pohyb.

Vyzrajte na ztuhlý krk

Koupel v teplé vodě

K uvolnění svalstva mnohdy dojde, pokud si na pár desítek minut lehnete do vany s pěkně a příjemně horkou vodou. Můžete přidat i kapku eukalyptového oleje, který má velmi terapeutické účinky. Pomoci mohou také masážní krémy, které lze po koupeli použít i při přetrvávajících bolestech páteře.

Suché teplo

Suché teplo zastane nahřátý, teplý a suchý ručník, který necháme ohřát třeba na radiátoru. Na nahřátý, suchý ručník nakapejte trochu alpy nebo oleje a přiložte si jej na krk. Nechte alespoň 20 minut účinkovat. Krční svalstvo se díky působení tepla pěkně uvolní. Vhodné jsou i nahřívací polštářky nebo elektrické nahřívací podušky.

Začněte protahovat a rozcvičovat

Základním pravidlem je, že cviky nesmí nikdy bolet. Cvičte pomalu a vždy pouze do pocitu mírného tahu. Cviky provádějte pravidelně a podle potřeby i několikrát denně, ať se úleva brzy dostaví. Nejprve je vždy důležité krční oblast uvolnit a zahřát.

Nepřehlédněte:  Nitroděložní tělísko: Pro koho je tento typ ochrany vhodný?

Vyzrajte na ztuhlý krk

1.    Kroužení pokrčenými pažemi

Vzpomeňte si, jak jste si ve školce hráli na kuřátka s křidélky, dejte si prsty na ramena a kružte pokrčenými pažemi. Proveďte 10 opakování vzad a 10 opakování vpřed.

2.    Kroužení hlavou

Při kroužení hlavou oběma směry nikdy moc nezaklánějte hlavu. Raději dělejte půlkruhy ze strany na stranu. Proveďte 10 opakování vpravo a 10 opakování vlevo.

3.    Otáčení hlavy

Pomalu se vzpřímenou hlavou otáčejte na obě strany. Proveďte 10 opakování vpravo a 10 opakování vlevo.

4.    Předklon hlavy

Předklon hlavy provádějte s rovnými zády a mírným tahem. Proveďte 10 opakování.

5.    Protáhněte svaly boční strany krku – postranní svaly krku

Nyní už můžete protáhnout i svaly na boční a zadní straně krku. Sedněte si na židli a dlaň pravé ruky si položte na levý spánek shora a pomalu si protáhněte krk na pravou stravu. V konečné pozici vydržte 10 vteřin, udělejte 2 klidné nádechy a výdechy a cvik několikrát zopakujte stejným způsobem i na opačnou stranu.

6.    Protáhněte svaly boční strany krku šikmo dopředu

Proveďte stejný cvik jako ten předešlý, jen hlavu s krkem protahujte vždy šikmo dopředu v mírném sklonění hlavy. V konečné pozici opět vydržte 10 vteřin, na 2 nádechy a výdechy a cvik několikrát zopakujte stejným způsobem i na opačnou stranu.

7.    Protáhněte svaly šíje – svaly zadní strany krku

Ruce si vsedě sepněte na týlu hlavy a pomalu skloňte hlavu na prsa. V konečné pozici opět vydržte 10 vteřin a udělejte 2 nádechy a výdechy.

8.    Protáhněte si ruce za zády

Vsedě si dejte ruce za záda se skrčenými pažemi. Tlačte pravou ruku doleva a pak zase levou ruku doprava. Vydržte zase 10 vteřin, na 2 nádechy a výdechy. Cvik zopakujte stejným způsobem alespoň 2x na jednu a pak na opačnou stranu.

9.    Nezapomeňte uvolnit paže a zakroužit rameny

Na závěr zakružte rameny 10 x vzad a 10 x vpřed pro uvolnění ramen.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář