Jak řešit plíseň na nohou

Plíseň vzniká zejména v místech, kde je vlhko a teplo. To určitě platí i o plísni na nohou a také na nehtech. Ideálním prostředí pro její vznik je neustálé nošení uzavřených bot na našich nohou, které jsou nedostatečné prodyšné. Jakmile je v botě vlhko, kůže změkne a velmi snadno do ní proniknou nejrůznější houbovité mikroorganismy, které se velmi rychle množí. Jak se jich zbavit?

Co je plíseň nohou a jak se projevuje

Plíseň nohou je opravdu velmi častým problémem. Plísňová onemocnění nohou se nejčastěji objevují nejprve mezi prsty, ale stejně tak nám po ní tvrdnou a praskají paty. Nejprve nás nohy svědí, pak rozpraskávají, následně začínají pálit a šupinatět. Někdy navíc tato plísňová onemocnění i mokvají a nakonec nás dokážou dost pekelně bolet. Plísně nehtů poznáme podle jejich zhnědnutí, lámání a drolení.

Posilte a pročistěte svůj organismus bylinnými čaji a vitamíny

Plísňová onemocnění velmi často poukazují také na nějaký vnitřní problém ukrytý v našem v těle. Zamyslete se proto nad svým jídelníčkem a přidejte do něj potraviny, které zvýší obranyschopnost vašeho organizmu proti plísňovým a kvasinkovým infekcím. Doporučujeme čaje z třapatky nachové, kopřivy, pampelišky, máty nebo třeba lopuchu, které pomohou pročistit vaše tělo. Důležitý je i dostatek vitaminu C, zinek, flavonoidy z čerstvého ovoce a zeleniny a omega 3 mastné kyseliny. Důležitá je i hygiena nohou a střídání vhodné a dobře padnoucí obuvi.

Jak řešit plíseň na nohou

Přípravky z lékárny

Naštěstí je dnes k dostání mnoho přípravků, jako je Canespor nebo Canesten, které plíseň více či méně úspěšně léčí, Jejich hlavní nevýhodou bývá dost vysoká cena a nutnost dlouhodobého používání. Velkým pomocníkem jsou proto léty osvědčené babské rady, které jsou mnohem méně finančně náročné a většinou velmi snadno dostupné.

Dětský zásyp na plíseň na nohou

Dětský zásyp je vhodná prevence v případě, že se vám vaše nohy často a hodně potí. Pokud nemáte k dispozici dětský zásyp, jako alternativu použijte klasický škrob.

Nepřehlédněte:  Dentální hygiena - vše co byste měli vědět

Jedlá soda na plíseň na nohou

Smíchejte trochu jedlé sody s vodou a roztokem potřete postižená místa. Nechte působit 5 až 10 minut a pak důkladně opláchněte pod čistou vodou.

Octová voda na plíseň na nohou

Připravte si roztok 1:1, tedy z poloviny čisté vody a druhé poloviny octa. Nalijte ho do lavoru a nohy do na 10 až 15 minut ponořte. Následně si vaše nohy opláchněte čistou vodou a ošetřete je vhodným krémem.

Česnek na plíseň na nohou

Na plíseň na nohou i na nehtech pomáhá i potírání nehtu stroužkem česneku. Před aplikací si jej rozřízněte, aby se účinné látky snadno dostaly do kontaktu s pokožkou a nehtem. Po uplynutí doby působení vždy nohy omyjte.

Jak řešit plíseň na nohou

Med na plíseň na nohou

K lidovému léčitelství se dříve používal i med. Na postižená místa naneste vrstvu med a nohy si převažte. Nechejte med na nohou působit přes noc.

Rozmarýnová koupel na plíseň na nohou

Vezmete si pár snítek čerstvého rozmarýnu a zalijete je litrem vařící vody. Nechte je 10 minut louhovat. Pak tekutinu přeceďte a nalijte do vany. Pro koupel nohou postačí na 1 lžíci sušeného rozmarýnu sklenka vařící vody. Tekutinou si omyjete nohy a věnujte pozornost zejména prostorům mezi prsty. Koupele opakujte až do odeznění potíží.

nálev z bylin

Olejové koupele na plíseň na nohou

Můžete využít i esenciální oleje, jako je tea-tree, měsíčkový či levandulový olej, které mají dezinfekční účinky. Večer si nohy 10 minut koupejte v teplé lázni s přidáním pár kapek oleje a ráno si nohy olejem ještě potřete.

Chytrá houba na plíseň na nohou

Pokud vám nic nezabere, místo na chemii vsaďte na houbu. Dobré výsledky totiž přináší léčba takzvanou chytrou houbou, kterou zakoupíte pod názvem Pythium Oligandrum. Zabere i na zákeřnou plíseň nehtů. Tato houba totiž doslova požírá všechnu nemocnou tkáň a svou činnost ukončí až ve chvíli, kdy není co požírat. Nelze kombinovat s jinou léčbou. Nechte proto houbu pěkně působit.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář