Dieta podle krevních skupin

Dieta podle krevních skupin vychází z předpokladu amerického lékaře Dr. Petera D‘Adama, který zastává názor, že na počátku vývoje lidstva existovala jen jedna skupina krve a z ní se vyvinuly další. Původní krevní skupinou byla 0 a A, B, a AB se vyvinuly později podle místa, kde lidé žili. Z místa určuje také co jedli a z toho následně vyplývá, jaké potraviny jsou pro lidi dané krevní skupiny vhodné a které nikoli.  

Výhody

 • Zlepšení zažívání.
 • Lidé více přemýšlejí nad jídlem a snědí ho méně.

Nevýhody

 • Nikdy nebyla vědecky prokázána.
 • Můžete zaplatit nemalé peníze za krevní rozbor.

Omezení

Pokud radikálně změníte jídelníček, hlídejte si, zda máte dostatečný příjem látek, které jste předtím přijímali v potravě. Tato dieta Vám jinak nijak nemůže uškodit.

Krok po kroku

Abyste mohli začít držet dietu podle krevních skupin, nebo lépe řečeno, konečně jíst to správné jídlo, je nutné znát svou krevní skupinu. Pokud ji neznáte, měl by Vám ji sdělit Váš obvodní lékař.

Po zjištění krevní skupiny stačí jíst potraviny, které Vaší krevní skupině prospívají, nebo k ní mají neutrální vztah. Dle této diety byste se měli rozhodně vyhnout potravinám, které pro Vaši krevní skupinu nejsou určeny. Podle této diety také existují potraviny, po kterých daná krevní skupina hubne.

Dieta podle krevních skupin

Jídelníček

Skupina 0

 • Vhodné potraviny: červené maso v jakémkoliv množství, zelenina, rýže, luštěniny.
 • Nevhodné potraviny: ořechy obiloviny s obsahem lepku, mléčné výrobky, melouny, borůvky, pomeranče a mandarinky.
 • Redukce váhy: kapusta, maso, špenát, brokolice a mořské řasy.

Skupina B

 • Vhodné potraviny: mléko, maso, vejce, zelenina.
 • Nevhodné potraviny: cokoliv z moře, drůbež, plísňové sýry, vepřové maso, luštěniny, rajčata, kokos, granátová jablka, limonády.
 • Redukce váhy: čaj, zvěřina, játra, lékořice, vejce a zelenina.

Skupina A

 • Vhodné potraviny: zelenina, ryby, obiloviny, luštěniny, ořechy, kysané mléčné výrobky a cokoliv rostlinného původu. Maso jen libové.
 • Nevhodné potraviny: mléko, maso, tučné potraviny, pivo, banány, houby, zelí brambory.
 • Redukce váhy: rostlinné oleje, ananas, soja.

Skupina AB

 • Vhodné potraviny: sojové produkty, zelená zelenina, mořské produkty, mléčné výrobky, luštěniny, obiloviny, ovoce, netučné maso, víno, pivo, káva, čaj.
 • Nevhodné potraviny: červené maso, kukuřice, semínka, olivy, ředkvičky, banány, plísňové sýry.
 • Redukce váhy: mořské řasy, tofu, ryby, zelenina, ananas.

Hodnocení

Lidé mohou po této dietě skutečně zhubnout, ale bude to spíše tím, že některé všeobecně nezdravé potraviny nejsou vhodné pro žádnou krevní skupinu. Problém je trochu v určení toho, co kdo může. V různých návodech naleznete různé potraviny, nebo si můžete i zaplatit přesný jídelníček pro Vaši skupinu podle intolerance některých potravin. Za tyto rozbory můžete utratit tisíce korun.

Nepřehlédněte:  Makrobiotická strava - a její výhody a nevýhody

Zkušenosti

Už před 10 lety jsem po 4 měsících diety podle krevních skupin (0) zhubla bez problémů 17 kilo, která jsem nabrala v souvislosti s nemocí a hlavně její léčbou. Jenže zkuste dietu dlouhodobě dodržovat při závodním stravování. Pak se přidaly zdravotní problémy, které poněkud omezily možnosti pohybu, a za posledních 5 let jsem měla 10 kg zpět. Teď mě ten polštář na břiše přestal bavit a představa, že bych měla kupovat velikost L, mě vyděsila. 9. září jsem proto začala tukožroutskou polévkou, po 5 dnech plynule přešla na nulkovou dietu a mám dole 6 kg, dle BMI jsem bez nadváhy a ještě bych se ráda zbavila čtyř až pěti kil. Dieta funguje, hlady netrpím, nemám chutě, zažívání je v pořádku. Takže se netrápím tím, jestli je tato dieta založená na vědeckém základě, či ne. (Makovarka, doktorka.cz)

Ahojky ,můžu potvrdit, že má kámoška (krevní skupina O), když začala držet dietu podle krevních skupin, zhubla za 5 měsíců necelých 20 kilo. Vypadá moc dobře a drží se už 3 roky na stejné váze. (nimpo, omlazeni.cz)

Já se stravovala podle krevních skupin několik let, ale určitě ne striktně a v podstatě mi to potvrdilo, že to co jsme nikdy moc nemusela a nechutnalo mi, bylo opravdu to, co mé krevní skupině nesvědčí. Dodržovat to do důsledku ale fakt nejde… To, bys nemohla jíst snad nic… A člověka to pak tlačí do s resů a to taky není vůbec dobře. Nicméně mně to velmi svědčilo a hodně se mi upravilo trávení. Musím potvrdit, že mí rodiče se začali takhle stravovat také a dodržovali to několik let a jejich zdravotní stav se také zlepšil. Ale jak říkám udělali si selekci… Nebrali to fanaticky. (Tredoxé, tetakaterina.cz)

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

1 komentář u „Dieta podle krevních skupin“

 1. Já mám ke své kravní skupině napsané jako vhodné potraviny, ze kterých bych zvracela. Naopak jako nevhodné jsou tam uvedeny ty, které běžně jím a mám je ráda. Celý život si v podstatě držím váhu kolem 55-57 kg při výšce 172 cm. Takže si nemyslím, že by tahle dieta fungovala. Spíše je to založeno na principu-jako všechny diety-že člověk nejí nezdravé věci a hlídá si množství potravy 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář