Suchý kašel – babské rady

Podzimní chladné dny a vleklá zima jsou hotovým rájem pro suchý kašel, který na nás číhá a útočí v každém věku a je opravdu velmi nepříjemný. Tento druh kašle trvá sice jen pár dní, ale dokáže pořádně potrápit. Jak s ním můžete bojovat?

Při suchém kašli určitě vždy dbejte na dostatečný pitný režim a udržení tepla kolem vašeho krku. Zvlhčete si vzduch v místnosti a před spánkem si otevřete okno. Ve vyvětrané chladné místnosti se mnohem lépe spí.

Med

Možná vám vaše maminka nebo babička dávala lžičku medu, když jste byli nemocní a trápil vás kašel nebo vás bolelo v krku. Med je asi nejstarším lékem užívaným proti kašli. Přidává se do sirupů, které zakoupíte v lékárně. Má analgetické účinky a dokáže nás zbavit hlenu. Pokud vás kromě kašle trápí i bolest v krku, tento silný antioxidant vás zbaví škodlivin, které se vám usadily uvnitř hrdla.

Do čeho dát med

Nejúčinnější je dát do hrnku teplého mléka jednu lžičku medu. Uleví se vám i od bolestí na hrudi a od častého dráždivého kašlání. Můžete přidat i křen do medu. 2 lžičky strouhaného křenu smíchejte se lžičkou medu a podávejte 3x denně. Pomáhá i cibule s medem. Nakrájenou cibuli smíchejte s medem a vložte ji do sklenky. Pak už jen vyčkejte, až pustí šťávu. Tu si dejte i několikrát denně. Do vroucí vody můžete přidat pár stroužků česneku, povařit, přidat oregano, nechat vychladnout a přidat lžičku medu. Sirup si dejte alespoň 3x denně. Od bolesti v krku pomůže česnek smíchaný s hřebíčkem a medem. Pomáhá i zelná šťáva a s medem. Tato vitamínová bomba vám uleví a posílí imunitu.

Suchý kašel - babské rady

Majoránka

Majoránka nám pomůže s kašlem, uvolní hlen a zajistí lepší vykašlávání. Nechte aroma majoránky nejprve rozpustit v horké vodě. Pak si přefiltrujte roztok nejlépe přes čisté plátno, aby se dalo odstranit vylouhovaného koření. Extrakt výluhu pak vypijte. Rozmíchejte lžičku majoránky ve 250 ml horké vody a pak uvařte. Pro lepší chuť přidejte med, citron a pijte v malých doušcích několikrát denně.

Bylinkové čaje

Uvařte si čaj z divizny velkokvěté, tymiánu, bezu černého, dobromysli, jitrocele, řebříčku a máty. Bylinky podporují odkašlávání, zklidňují a mají dezinfekční účinky. Můžete podpořit pití bylinkového čaje medem s pár kapkami citrónu.

Nepřehlédněte:  Lymfatické kalhoty - pomáhají hubnout

Zázvor

Zázvor je přírodní analgetikum a přidává se často do sirupů proti kašli a pastilek proti nachlazení. Pomáhá uklidnit podráždění v krku, uvolní hlen, pročistí dýchací systém. Zázvor nakrájejte na malé kousky a hoďte do vroucí vody. Nechte jej chvíli vařit a pak vychlaďte, ať jej můžete pít. Užívejte 3x denně, aby vám nápoj pomohl od suchého kašle. Vezměte 10 gramů oloupaného zázvoru a vařit 10 minut v 1 litru vody. Pak přidat šťávu z 1 vymačkaného citronu a promíchat, aby chutě splynuly. Pijte ještě dostatečně horké. Můžete také zázvor nastrouhat, zalít horkou vodou, zakrýt a vylouhovat. Po mírném zchlazení přidejte med a citron.

Suchý kašel - babské rady

Kurkuma

Kurkuma je známá i jako indický šafrán. Má silné antivirové a antibakteriální účinky. Účinná látka kurkumin zabere na kašel, nachlazení, ucpaný nos, rýmu, bolest hlavy nebo bolest v krku. Kurkumu můžete smíchat s mlékem. Do hrnku horkého mléka přidejte ½ lžičky kurkumy a zamíchejte. Pro lepší chuť můžete přidat i med. Pokud vás bolí v krku, vyrobte si kloktadlo. Smíchejte 1/2 lžičky kurkumy a ½ lžičkou soli a zalijte šálkem horké vody. Promíchejte a kloktejte 2x denně.

Slaná voda

Kloktání slané vody pomůže od bolesti v krku a uleví od suchého kašle. Pomáhá snižovat i vnitřní otoky a přidává se i do kapek do nosu. Smíchejte 1 lžičku soli se 30 ml vody a promíchejte. Pak vždy doušek chvíli kloktejte a vodu vyplivněte. Opakujte vždy alespoň 2x po sobě. Nakonec si vypláchněte pusu vodou.

Horká pára a esenciální oleje

Pára pomáhá uvolňovat hleny a lépe odkašlávat. Stačí vám horká voda, do které můžete přidat i esenciální oleje, jako je eukalyptový, borovicový nebo mátový. Vodu uvařte, přelijte do misky, přidejte pár kapek oleje, nad misku se skloňte, přehoďte si přes hlavu větší ručník nebo osušku a inhalujte páru alespoň 10 až 15 minut několikrát denně. Pomáhá i eukalyptový zábal na krk. Šátek nebo plenku potřete směsí nosného oleje a pár kapek eukalyptu a ovažte kolem krku. Zbavíte se hlenů a usnadníte vykašlávání.

Chcete konečně zhubnout?

✔️ Ověřené keto diety pro rok 2024    ✔️ Srovnání účinnosti, ceny a výběru jídel    ✔️ Zkušenosti a recenze zákazníků

Srovnání keto diet

Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář